Hlavní navigace

Průvodce digitálním vysíláním (14.): Anténa pro digitální vysílání

18. 7. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
Od 1. července vysílá zemská digitální televize i z Ústí nad Labem, a její signál si tak může naladit už 42 procent obyvatel Česka. Diváci digitálního vysílání se neobejdou bez set-top-boxu nebo digitálního televizoru. A ty potřebují zase anténu, která DVB-T naladí.

Televizní anténě je jedno, jestli se díváte na staré analogové, nebo na nastupující digitální vysílání. Anténa přijímá všechno, co je na televizních kanálech k dispozici, a záleží jen na schopnostech vaší televize nebo vašeho digitálního přijímače, jak se zachyceným signálem naloží. Přesto se vám může stát, že si přinesete domů nový set-top-box, připojíte k němu anténní kabel, abyste po několika minutách zjistili, že žádný digitální multiplex nenaladíte. Proč?

Problémové společné televizní antény

Obyvatelé panelových a činžovních domů zřídkakdy mají vlastní televizní anténu. Místo toho využívají rozvodů společné televizní antény (STA), která nabízí televizi z centrálního zdroje pro všechny nájemníky dohromady. Právě to může ale při přechodu na digitální vysílání působit problémy. STA totiž nabízí připojeným divákům televizní programy jen na vybraných televizních kanálech, které v dané oblasti využívalo analogové vysílání. Další frekvence domovní rozvody většinou nepropouštějí – byť právě na nich se odehrává vysílání digitální.

Antény

Majitelé nemovitostí s STA mohou vyjít vstříc svým nájemníkům lačnícím po digitálních programech dvěma způsoby. První předpokládá změnu nastavení domovních anténních rozvodů tak, aby nově propouštěly i stanice šířené na kanálech vyhrazených pro DVB-T. V každém bytě si pak obyvatelé musí koupit vlastní set-top-box, který jim umožní, aby si všech výhod digitalizace užili naplno.

Alternativním řešením je zachování stávajícího nastavení STA, ve kterém si vlastníci domů jen poručí vyměnit zdroj televizního vysílání. Digitální přijímače se zapojí k centrální anténě v celodenním režimu tak, aby každý z nich moduloval vybraný digitální program na tu kterou frekvenci, která dřív sloužila pro televizi analogovou. Protože programů v DVB-T může být při plném rozvinutí možností digitalizace 24 a více, bude muset být v domě zapnutých 24 a více digitálních přijímačů. Pro každou stanici jeden. Diváci v bytech si už sice nebudou muset svůj set-top-box kupovat, ale zároveň také ztratí přístup ke službám jako elektronický průvodce programy (EPG).

DIGI slovník: Pokojová anténa

ABC

Pokojovou anténu v ceně okolo 300 korun dnes koupíte v každé lepší prodejně s elektronikou. Její instalace v domácnosti je nenáročná, ale před jejím nákupem mějte na paměti dvě varování. Pokojová anténa není vhodná pro diváky žijící ve více než desetikilometrové vzdálenosti od televizního vysílače šířícího programy DVB-T. Příjem na anténu v pokoji je notně rušený provozem mobilního telefonu. Při volání nebo posílání SMS se rozlučte s kvalitním obrazem, místo něj čekejte obraz plný kostiček a zvuk na mizivé úrovni.

Antény v pokojovém provedení se liší svým napájením. Buď mohou vyžadovat plnohodnotný přísun proudu z elektrické zásuvky, nebo naopak nepotřebují elektřinu žádnou. Na pomezí jsou antény, které dokáže energií zásobovat přímo digitální přijímač. Ne každý set-top-box sice dovoluje přesměrovat nezbytných pět voltů do antény, ale řada výrobků to dokáže. Při nákupu set-top-boxu se na tuto funkci proto zeptejte raději svého prodejce.

Pokud váháte, jaká anténa bude vhodná pro vaši domácnost, zkuste si nejprve půjčit nějaký pokojový model. Když s ním zaznamenáte uspokojivé výsledky, nemusíte už přemýšlel nad dalšími výrobky a máte problém příjmu digitálního signálu vyřešený. V opačném případě si vždycky můžete pozvat odbornou firmu na proměření kvality digitálního signálu ve vašem bydlišti a nechat si od ní nainstalovat anténu venkovní.

Při testování antén a úrovně signálu DVB-T si dejte pozor na set-top-boxy se dvěma anténními vstupy. Pro příjem digitálního vysílání je totiž často určený pouze jediný.

Co když majitel nespolupracuje?

Možná bydlíte v nemovitosti, kde její majitel zatím na téma digitalizace neslyší. Nebo sice rád připraví úpravu anténních rozvodů, ale dosud se mu nepřihlásilo dost zájemců, kteří by akci financovali. Pak vám nezbývá, než si pořídit k set-top-boxu anténu vlastní.

Volit můžete ze dvou základních možností. Buď se rozhodnete pro anténu venkovní, nebo pro pokojovou (viz DIGI slovník). Lepším řešením digitálního příjmu je venkovní anténa. Tady můžete volit mezi tzv. širokopáskovým sítem a mezi směrovou anténou. Síto je menší a poradí si se všemi kanály digitálního vysílání, může mít ale problémy s příjmem televize na větší vzdálenost. Směrové anténa je dlouhá a má na sobě celou řadu příjmových prvků, proto dokáže přijmout signál i z velké dálky. Její nevýhodou jsou ale rozměry a často také omezení na kanály, které může přijímat.

ICTZ23

Obyvatelé domků, chat a chalup se problémy se STA trápit nemusí. Jejich stávající anténa si poradí pravděpodobně stejně dobře jak s dosluhujícím analogovým, tak s přicházejícím digitálním vysíláním.

Text byl napsaný pro časopis Týdeník Televize, kde vychází v úterý 17. července 2007 (číslo 30/2007).

DIGI dotazovna České televize

Digitál ČT perex

S. Nohejl: V článku v Týdeníku Televize č. 18 uvádíte, že: „… když jste zvyklí nahrávat si něco jiného, než na co se díváte, budete potřebovat další digitální přijímač jen pro nahrávací zařízení.“ To není tak docela pravda. Stačí si zakoupit set-top-box se dvěma tunery, který je již dnes v prodeji. Abych nedělal reklamu, neuvádím firmy, které je vyrábějí, ale stojí něco více než 3000 Kč.

Skutečně lze využít obě možnosti. Běžně jsou na trhu set-top-boxy (STB) se dvěma tunery, jeden má být pro přímé sledování programů a druhý pro záznam. To platí v prvé řadě u takzvaných PVR STB, kde PVR (Personal Video Recorder) označuje STB s možností záznamu například na vestavěný HDD různých odstupňovaných kapacit, čímž je také dána výsledná cena. Někteří výrobci umožňují individuálně volit kapacitu záznamového média i dodatečně (výměnné moduly) nebo přes rozhraní (nejčastěji USB 2.0) připojovat externí HDD. Samostatný druhý STB dovoluje větší variabilitu – můžete jej využívat i jako další samostatný přijímač a podobně.

J. Val: Mám ve zvyku programovat nahrávání z různých stanic (na noc nebo přes den), ale přes set-top-box můžu nahrávat jen tu, která je aktuálně nastavená. Ostatní musím nahrávat z analogového vysílání. Co se s tím dá dělat? Existují i jiné set-top- boxy, nebo tento problém nikoho nezajímá (a jak bude možné nahrávat po vypnutí analogu)?

Váš požadavek je možné řešit několika způsoby, záleží na typu set-top-boxu a nahrávacího zařízení. Za ideální lze považovat variantu, kdy můžete spouštění svého set-top-boxu programovat podle vnitřního časovače (tj. nastavit dobu spuštění na zvolené příslušné předvolbě) a záznamové zařízení skýtá funkci řízení začátku a konce nahrávání externím signálem (ze set-top-boxu přes konektor SCART). V jiném případě je zapotřebí nastavit záznamové zařízení pouze podle času a nahrávat externí signál ze set-top-boxu. Pokud ale váš set-top-box takovou funkci nenabízí, nezbývá než nahrávat pouze jeden zvolený program. Z technického hlediska optimální variantou jsou proto set-top-boxy vybavené dvěma nezávislými vstupními díly, osazené HDD záznamovým zařízením, které umožní jednak na připojeném televizoru sledovat DVB-T vysílání a současně nezávisle nahrávat i jiný program. Pokud již set-top-box vlastníte, doporučujeme výměnu vašeho záznamového zařízení. Pak už záleží jen na vás, zda si vyberete jen přístroj se záznamem na HDD, nebo i s možností uložení programu na DVD.

DIGI dotazovnu připravuje na základě diváckých otázek Česká televize. V tištěné podobě vychází DIGI dotazovna v Týdeníku Televize.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.