Hlavní navigace

Průvodce digitálním vysíláním (3.): Co nabízí set-top-box?

25. 4. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
Pojítkem mezi končícím analogovým a nastupujícím digitálním televizním světem je přijímač digitálního vysílání, set-top-box. Diváci si díky němu mohou užívat všech výhod digitalizace na svém stávajícím televizoru. Jaké technické možnosti a nové služby set-top-box nabízí?

Základní digitální přijímače mají jednu ladicí jednotku. To znamená, že v jednu chvíli dokáží „tlumočit“ televizoru nebo videu nejvýš jeden digitální program. Každá televize proto potřebuje svůj vlastní set-top-box. Pokud máte doma video nebo DVD rekordér a jste zvyklí nahrávat si něco jiného, než na co se zrovna díváte, budete potřebovat další digitální přijímač jen pro nahrávací zařízení.

Funkce digitálního přijímače

Běžnými službami set-top-boxu jsou elektronický programový průvodce (EPG) a teletext (viz DIGI slovník). Kromě nich vám přijímač umožňuje vytvářet si seznamy oblíbených programů. Místo listování celou soupiskou televizních stanic si můžete vybírat jen mezi těmi, které jste si oblíbili.

Rodiče s mladšími dětmi ocení funkci rodičovského zámku. Každý set-top-box má menu, které umožňuje řadu věcí nastavovat. Aby zvědavé dětské ruce nastavení neměnily, můžete přístup do menu zakódovat čtyřmístným číslem. Podobně jako u výběru z bankomatu, i tady se do uživatelské nabídky nikdo bez znalosti hesla nedostane. Stejným způsobem „zamknete“ také nevhodné stanice. Pokud na takový program nezletilec přepne, set-top-box ho nejdřív požádá o váš číselný kód. Když ho dítě nezadá správně, uvidí jen černou obrazovku.

DIGI slovník: Teletext a EPG

ABC

Teletext je nejstarší doplňkovou televizní službou, jejíž historie sahá až do 70. let minulého století. Na zhruba 800 stranách nabízí divákům textové informace doplněné jednoduchou grafikou. V analogovém vysílání cestuje teletext schovaný v zatmívacích intervalech, které jsou mezi každými dvěma televizními půlsnímky. Digitální vysílání osamostatnilo teletext do podoby vlastního datového toku, který je spolu s programy a jejich EPG součástí multiplexu.

Elektronický programový průvodce (EPG) je prakticky papírovým televizním programem přeneseným na obrazovku. Na pokyn dálkového ovladače máte k dispozici přehled vysílání na té které stanici až na sedm dní dopředu. U každého pořadu si kromě jeho názvu a časů začátku i konce můžete přečíst stručný popis, v případě filmů nebo seriálů i režii a obsazení hlavních rolí.

Jednotlivé set-top-boxy se liší v tom, jak jejich EPG vypadá. Někteří výrobci dávají přednost grafickému zpracování, které ukazuje časový plán dne a každý pořad tu zaujímá místo podle svojí délky. Jiné firmy preferují textovou podobu EPG a názvy pořadů v jednotlivých dnech tu skládají pod sebe. U některých set-top-boxů si můžete vyhledávat pořady v týdenním programu všech stanic podle jejich jména nebo žánru. Snadno tak například zjistíte, kdy a na jaké stanici dávají film, který vás zajímá.

Digitální přijímače vám umožňují přepínat si poměr stran obrazu z nastavení 4:3 na 16:9 a naopak. Většinou nabízejí také variantu obálky, kdy je širokoúhlý obraz nahoře i dole doplněný černými pruhy. Mezi doplňkové funkce patří „zmrazení“ vysílání, při kterém je dál slyšet jen zvuk, a také zoom, tedy zvětšení obrazu. Není problém je kombinovat a prohlédnout si tak dosud skryté detaily.

Vysílání digitální televize dokáže připojit k jednomu programu hned několik zvukových stop v různých jazycích. Set-top-box vám pak dovolí vybrat si, kterou řeč chcete poslouchat. Navíc si můžete vybrat svůj oblíbený jazyk, který bude přijímač nastavovat automaticky. V Česku zatím oddělené jazykové stopy v digitálním vysílání nejsou, dva různé doprovody tu cestují společně. Na některých set-top-boxech proto uslyšíte originál i dabing najednou a zvuk si pak musíte přepnout dálkovým ovladačem ze stereo podoby na levý nebo pravý mono kanál.

Na zkrácení dlouhé chvíle při čekání na oblíbený pořad nabízí řada set-top-boxů také jednoduché hry. Většinou jde o skládání či přesouvání různých kostek, hledání min nebo piškvorky. Grafické provedení her bývá jednoduché a připomíná počítačová 80. léta.

Strong 5025 ovladac

Nutnost dvou ovladačů

Nezmínili jsme ještě důležitou základní funkci set-top-boxu, kterou je časovač pořadů. Tu si přiblížíme ve speciálním dílu zaměřeném na nahrávání. Digitální vysílání otvírá cestu i pro různé nové služby jako televizní sázení nebo bankovnictví. Také na ně se podíváme zvlášť.

MM_SS3

Set-top-box přináší také jednu očividnou nevýhodu. Zatímco dosud vám stačil ke sledování televize jediný ovladač, kvůli set-top-boxu budete potřebovat dva. Starým ovládáním jen zapnete a vypnete televizor, na přepínání stanic a další funkce budete používat nový ovladač digitálního přijímače.

Text byl napsaný pro časopis Týdeník Televize, kde vychází v úterý 24. dubna 2007 (číslo 18/2007).

DIGI dotazovna České televize

Digitál ČT perex

P. Hubený: Měl bych zájem o digitální televizi, ale chtěl bych se zeptat, jestli je možné napojit to nezávisle na dvě televize s jednou smlouvou.

Na jednu koncesi lze ve společné domácnosti provozovat libovolné množství televizních přijímačů. Na jeden set top box samozřejmě lze připojit více přijímačů, ale na všech televizorech v takovém případě bude možné sledovat současně pouze jeden právě zvolený program (programy se přepínají přímo na set top boxu, nikoliv na televizoru).

Pavel Soukup, Brno: Dobrý den, četl jsem, že stále není jasno, v jakém formátu budou digitální televize po úplném přechodu na digitální vysílání vysílat. Současný formát MPEG-2 prý nemusí být definitivní a snad se uvažuje o jiném. Znamená to, že si koupím set-top-box nebo digitální televizor a za dva roky mi bude k ničemu a budu muset investovat do dalšího nového set-top-boxu nebo televize?

Diskuse o volbě systému se u nás rozšířila po zahájení IPTV vysílání společnosti Telefónica O2, která na rozdíl od zemského vysílání DVB-T provozovaného v systému MPEG-2 zvolila pro tuto technologii systém označovaný jako MPEG-4.
V České republice, stejně jako v okolních zemích, byl v okamžiku zahájení řádného digitálního vysílání v říjnu 2005 pro zemské vysílání DVB-T zvolen systém MPEG-2. V této normě je provozováno vysílání v obou současně fungujících multiplexech A i B.
Zhodnoťme nejzávažnější argumenty, které hovoří pro či proti použití jednotlivých metod vysílání DVB-T.

Pro použití MPEG-2

  1. Kódovací a dekódovací technologie je velmi dobře propracována.
  2. Technologie je široce rozšířena.
  3. Výrobky všech typů (profesionální kodéry, integrované obvody pro dekodéry apod.) jsou snadno dostupné od mnoha výrobců v plně konkurenčním prostředí.
  4. Na trhu jsou stovky přijímačů (set-top-boxů) pro pozemní digitální vysílání v širokém rozpětí cen.
  5. Efektivita využití kmitočtového spektra je pro stávající služby dostatečná.
  6. Licenční poplatky se platí pouze za dekodér.

O nevýhodách použití systému označovaného jako MPEG-2 a výhodách či nevýhodách MPEG-4 se dočtete v čísle 19.

DIGI dotazovnu připravuje na základě diváckých otázek Česká televize. V tištěné podobě vychází DIGI dotazovna v Týdeníku Televize.