Hlavní navigace

Průzkum Filmu+: Češi nejvíc milují pohádky a filmy se šťastným koncem

30. 11. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
30. 11. 2010

UVNITŘ GRAF Nejoblíbenějším filmovým žánrem českých diváků jsou pohádky a filmy s dobrý koncem. Vyplývá to z průzkumu, který si nechal zpracovat placený kabelový a satelitní kanál Film+ a společnost DAP Services. Nejpopulárnější filmové žánry patří do kategorie pohodových filmů, které může sledovat celá rodina. Jsou nenáročné, zábavné, cituplné a převážně s dobrým koncem, přiblížila Erika Luzsicza, ředitelka společnosti IKO TV Central Europe, která je provozovatelem Filmu+.

Z výzkumu, jehož se zúčastnilo 334 respondentů ve věku od 25 do 71 let, také vyplynulo, že dramata obsahující násilí a destruktivní scény zajímá jen určitý okruh diváků, především pak mladších lidí. Divácky vyhraněné jsou především válečné filmy, horory, thrillery či katastrofické filmy, které se umístily na spodních příčkách preferencí. Do úplně jiné skupiny pak patří akční a dobrodružné filmy včetně kriminálek, které na nejpopulárnější žánry silně útočí a těší se veliké divácké oblibě, přiblížil mediální zástupce IKO TV Central Europe Jan Hlaváč.

Výsledky průzkumu Filmu+ a DAP Services (Zdroj: IKO TV Central Europe)

MM socky3

Lidé podvědomě hledají pohodu a klid, tato tendence se ještě prohlubuje s přibývajícím věkem. Při výběru filmů se diváci více řídí atraktivitou příběhu než žánrem. Každopádně adrenalinové typy filmů oslovují spíše mladší aktivní diváky než starší generaci. Ta dává bezesporu přednost dobře zpracovaným komediím, dodal Jiří Šimonek, ředitel společnosti DAP Services. Značně populární jsou mezi českými diváky tuzemské komedie a pohádky.

Sázkou na jistotu, která osloví všechny věkové skupiny, jsou filmové pohádky nebo rodinné komedie, které vykazují nejvyšší sledovanost. Dlouhodobý růst sledovanosti zaznamenávají také filmy domácí produkce, přiblížila zkušenosti Filmu+ Erika Luzsicza. Zajímavé je, že erotické snímky považují respondenti průzkumu za jeden z nejpopulárnějších žánrů, v praxi se však mnoho takových filmů netočí (pokud není řeč vyloženě o tvrdé erotice, určené pro erotické kanály).

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.