Hlavní navigace

Průzkum pro Radiokomunikace: Většina diváků stále sleduje klasickou televizi

11. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

„Kulturní role televizního vysílání v domácnostech je u nás dlouhodobě velmi významná. To je pro nás hlavní důvod, proč usilujeme o udržení maximální dostupnosti terestrické platformy,“ uvedl šéf ČRa.

Sledování televizního vysílání na klasické obrazovce a nikoliv prostřednictvím mobilního zařízení podle průzkumu Českých Radiokomunikací, který realizovala na vzorku 1203 respondentů výzkumná agentura Mr. Think v rámci on-line panelu STEM/MARK, preferuje stále výrazná většina Čechů. Jako hlavní způsob sledování uvedlo tuto možnost 92 % dotázaných. Výsledek průzkumu je pro operátora uspokojivý i v tom smyslu, že typická česká domácnost má v oblibě šest televizních programů, přičemž lze očekávat, že jde především o volně šířené stanice.

Z ARCHIVU: České Radiokomunikace představily vizi budoucnosti pozemního vysílání

Sociální role je jedním z důležitých aspektů televizního vysílání. V určitých částech dne, zejména pak večer, se lidé u televizní obrazovky setkávají. Kulturní role televizního vysílání v domácnostech je u nás dlouhodobě velmi významná. To je pro nás hlavní důvod, proč usilujeme o udržení maximální dostupnosti terestrické platformy, která pokrývá téměř 100 % obyvatel a jejímž prostřednictvím bezplatně přijímají televizní vysílání dvě třetiny domácností v České republice. Příprava plánu zajišťující hladký přechod na vysílací standard nové generace DVB-T2 je proto z tohoto pohledu naprosto klíčová. DVB-T2 samozřejmě rozšíří také možnosti nových formátů vysílání, které budou optimalizované pro televizory s vysokým rozlišením, ale i mobilní zařízení, uvedl generální ředitel ČRa Martin Gebauer.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Radiokomunikace učinily další krok ke spuštění Regionální sítě 8 z Cukráku

ebf - témata 1

Třetina českých domácností využívá i on-line archivy, ovšem jsou pro ně zajímavé pouze tehdy, jsou-li dostupné zdarma. Dlouhodobě se tak bohužel ukazuje neochota Čechů za televizní vysílání platit a taktéž hradit poplatky za služby typu Voyo, Banaxi a podobně. Čeští diváci jsou zvyklí na širokou nabídku pozemního televizního vysílání, které je dostupné všem, kdekoli a bezplatně, konstatoval Marcel Procházka, ředitel regulace ČRa. Terestrická platforma je majoritním způsobem příjmu televizního signálu, počet diváků využívajících výhradně tento způsob příjmu kontinuálně meziročně roste, jen v posledním roce to bylo o více než pět procentních bodů, doplnil Procházka.

1508_infografika_CRa_Jak Cesi sleduji TV vysilani.pdf by Lukáš Lucky Polák

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).