Hlavní navigace

Průzkum pro Radiokomunikace: Většina diváků stále sleduje klasickou televizi

11. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

„Kulturní role televizního vysílání v domácnostech je u nás dlouhodobě velmi významná. To je pro nás hlavní důvod, proč usilujeme o udržení maximální dostupnosti terestrické platformy,“ uvedl šéf ČRa.

Sledování televizního vysílání na klasické obrazovce a nikoliv prostřednictvím mobilního zařízení podle průzkumu Českých Radiokomunikací, který realizovala na vzorku 1203 respondentů výzkumná agentura Mr. Think v rámci on-line panelu STEM/MARK, preferuje stále výrazná většina Čechů. Jako hlavní způsob sledování uvedlo tuto možnost 92 % dotázaných. Výsledek průzkumu je pro operátora uspokojivý i v tom smyslu, že typická česká domácnost má v oblibě šest televizních programů, přičemž lze očekávat, že jde především o volně šířené stanice.

Z ARCHIVU: České Radiokomunikace představily vizi budoucnosti pozemního vysílání

Sociální role je jedním z důležitých aspektů televizního vysílání. V určitých částech dne, zejména pak večer, se lidé u televizní obrazovky setkávají. Kulturní role televizního vysílání v domácnostech je u nás dlouhodobě velmi významná. To je pro nás hlavní důvod, proč usilujeme o udržení maximální dostupnosti terestrické platformy, která pokrývá téměř 100 % obyvatel a jejímž prostřednictvím bezplatně přijímají televizní vysílání dvě třetiny domácností v České republice. Příprava plánu zajišťující hladký přechod na vysílací standard nové generace DVB-T2 je proto z tohoto pohledu naprosto klíčová. DVB-T2 samozřejmě rozšíří také možnosti nových formátů vysílání, které budou optimalizované pro televizory s vysokým rozlišením, ale i mobilní zařízení, uvedl generální ředitel ČRa Martin Gebauer.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Radiokomunikace učinily další krok ke spuštění Regionální sítě 8 z Cukráku

Cloud 22 temata

Třetina českých domácností využívá i on-line archivy, ovšem jsou pro ně zajímavé pouze tehdy, jsou-li dostupné zdarma. Dlouhodobě se tak bohužel ukazuje neochota Čechů za televizní vysílání platit a taktéž hradit poplatky za služby typu Voyo, Banaxi a podobně. Čeští diváci jsou zvyklí na širokou nabídku pozemního televizního vysílání, které je dostupné všem, kdekoli a bezplatně, konstatoval Marcel Procházka, ředitel regulace ČRa. Terestrická platforma je majoritním způsobem příjmu televizního signálu, počet diváků využívajících výhradně tento způsob příjmu kontinuálně meziročně roste, jen v posledním roce to bylo o více než pět procentních bodů, doplnil Procházka.

1508_infografika_CRa_Jak Cesi sleduji TV vysilani.pdf by Lukáš Lucky Polák

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.