Hlavní navigace

První alfaverze projektu Fennec aneb mobilní Firefox přichází

17. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Mozilla Corporation v závěru pracovního týdne uvolnila první alfaverzi projektu Fennec, o kterém se hovoří jako o mobilním Firefoxu. Přestože vývoj je teprve na začátku, zájemci o vyzkoušení si již mohou vyzkoušet funkce jako je prohlížení stránek v panelech, inteligentní adresní řádek kombinovaný s vyhledávacím polem, práce se záložkami s podporou tagů, blokování vyskakovacích oken, funkce pro mazání citlivých údajů, správce hesel, zoomování stránek, automatické schovávání ovládacích prvků a…

Mozilla Corporation v závěru pracovního týdne uvolnila první alfaverzi projektu Fennec, o kterém se hovoří jako o mobilním Firefoxu. Přestože vývoj je teprve na začátku, zájemci o vyzkoušení si již mohou vyzkoušet funkce jako je prohlížení stránek v panelech, inteligentní adresní řádek kombinovaný s vyhledávacím polem, práce se záložkami s podporou tagů, blokování vyskakovacích oken, funkce pro mazání citlivých údajů, správce hesel, zoomování stránek, automatické schovávání ovládacích prvků a podobně.

KL22 hlasovani

První alfaverze byla uvolněna jen pro platformu Maemo, kterou využívají internetové tablety Nokia N810. Fennec si ale můžete vyzkoušet i na počítači, protože vyšly i testovací verze pro Windows, Linux a Mac OS X. Verze pro další mobilní platformy by měly následovat. Například s podporou Windows Mobile se počítá od druhé alfaverze.

Mozilla Corporation půjde na mobilech do souboje hlavně se společnosti Opera Software, jejíž prohlížeče Opera Mini a Opera Mobile jsou velmi populární. Naopak s mobilním Safari by si Fennec konkurovat přímo neměl, protože podle dřívějších vyjádření zástupců Mozilla Corporation příchod „mobilního Firefoxu“ na Apple iPhone nedovolí podmínky SDK. I Microsoft má svůj vlastní mobilní prohlížeč, ale výhradně na domovské platformně Windows Mobile. Vývoj jeho pokusného prohlížeče Deepfish, který se částečně inspiroval od Opery Mobile, byl nedávno ukončen.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.