Hlavní navigace

První alfaverze projektu Fennec aneb mobilní Firefox přichází

Jiří Macich ml.

Mozilla Corporation v závěru pracovního týdne uvolnila první alfaverzi projektu Fennec, o kterém se hovoří jako o mobilním Firefoxu. Přestože vývoj je teprve na začátku, zájemci o vyzkoušení si již mohou vyzkoušet funkce jako je prohlížení stránek v panelech, inteligentní adresní řádek kombinovaný s vyhledávacím polem, práce se záložkami s podporou tagů, blokování vyskakovacích oken, funkce pro mazání citlivých údajů, správce hesel, zoomování stránek, automatické schovávání ovládacích prvků a…

Doba čtení: 1 minuta

Mozilla Corporation v závěru pracovního týdne uvolnila první alfaverzi projektu Fennec, o kterém se hovoří jako o mobilním Firefoxu. Přestože vývoj je teprve na začátku, zájemci o vyzkoušení si již mohou vyzkoušet funkce jako je prohlížení stránek v panelech, inteligentní adresní řádek kombinovaný s vyhledávacím polem, práce se záložkami s podporou tagů, blokování vyskakovacích oken, funkce pro mazání citlivých údajů, správce hesel, zoomování stránek, automatické schovávání ovládacích prvků a podobně.

První alfaverze byla uvolněna jen pro platformu Maemo, kterou využívají internetové tablety Nokia N810. Fennec si ale můžete vyzkoušet i na počítači, protože vyšly i testovací verze pro Windows, Linux a Mac OS X. Verze pro další mobilní platformy by měly následovat. Například s podporou Windows Mobile se počítá od druhé alfaverze.

Mozilla Corporation půjde na mobilech do souboje hlavně se společnosti Opera Software, jejíž prohlížeče Opera Mini a Opera Mobile jsou velmi populární. Naopak s mobilním Safari by si Fennec konkurovat přímo neměl, protože podle dřívějších vyjádření zástupců Mozilla Corporation příchod „mobilního Firefoxu“ na Apple iPhone nedovolí podmínky SDK. I Microsoft má svůj vlastní mobilní prohlížeč, ale výhradně na domovské platformně Windows Mobile. Vývoj jeho pokusného prohlížeče Deepfish, který se částečně inspiroval od Opery Mobile, byl nedávno ukončen.

Našli jste v článku chybu?