Hlavní navigace

Půjdou nezabezpečené počítače do karantény?

11. 10. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Internetovými diskuzemi hýbe dokument Collective Defense [PDF], který vypracoval Scott Charney, viceprezident společnosti Microsoft. V odkazovaném dokumentu se totiž zabývá myšlenkou, že by se na Internet měly aplikovat podobné metody jako ve zdravotnictví. Rizikové nebo nakažené počítače by tak mohly putovat do karantény, aby účastí v botnetech neohrožovaly ostatní počítače připojené k Internetu. Do projektu by se podle Scotta Charneyho musely zapojit jednotlivé státy i firmy z počítačového…

Internetovými diskuzemi hýbe dokument Collective Defense [PDF], který vypracoval Scott Charney, viceprezident společnosti Microsoft. V odkazovaném dokumentu se totiž zabývá myšlenkou, že by se na Internet měly aplikovat podobné metody jako ve zdravotnictví. Rizikové nebo nakažené počítače by tak mohly putovat do karantény, aby účastí v botnetech neohrožovaly ostatní počítače připojené k Internetu. Do projektu by se podle Scotta Charneyho musely zapojit jednotlivé státy i firmy z počítačového průmyslu.

Myšlenka je to jako námět k diskuzi zajímavá, ale neoriginální. Podobné názory zaznívaly již v minulosti. Jejich kritici dlouhodobě tvrdí, že by potřebné nástroje nadělaly více škody než užitku. Hovoří například o riziku planých poplachů nebo o přílišné kontrole nad Internetem, která by mohla být ještě více zneužívána k odpojování nepohodlných uživatelů nebo sledování aktivit obyvatelstva.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.