Kvantové počítače
Chcete vědět, kolik je na světě nasazených kvantových počítačů? Je to okolo stovky. Více zde.
Výzkumníci z Lawrence Berkeley National Laboratory představili novou metodu výroby supravodivých qubitů, která výrazně zvyšuje jejich odolnost vůči šumu. Supravodivé qubity jsou vytvářeny pomocí mikroskopických supravodivých obvodů, tato technika se zaměřuje na optimalizaci rozhraní mezi supravodivými materiály a dielektriky, čímž se minimalizují defekty, jež jsou častým zdrojem dekoherence. Použitím pokročilých litografických procesů a kontrolovaných depozičních technik dosáhli vědci výrazného snížení fluktuací nábojů a zlepšení koherence qubitů až o 87 procent oproti běžným metodám.
Další průzkum: podle Economist Impact z dubna 2025 se 83 procent odborníků v oblasti kvantových technologií domnívá, že tzv. „kvantová užitečnost“ – tedy schopnost kvantových počítačů řešit praktické problémy efektivněji než klasické počítače – bude dosažena během následující dekády. Tento optimismus je podpořen nedávnými technologickými pokroky, jako jsou zlepšení v oblasti korekce chyb, vývoj robustnějších kvantových algoritmů a škálování kvantových systémů.
Indická společnost QpiAI představila 25qubitový supravodivý kvantový počítač, který je součástí Národní kvantové mise Indie. Tento systém využívá architekturu supravodivých qubitů a je navržen pro škálovatelnost a integraci do cloudových služeb. Jeho cílem je podpořit vývoj kvantových algoritmů a aplikací v rámci národní kvantové infrastruktury. Projekt je součástí širšího úsilí Indie o vybudování kvantových výpočetních kapacit a podporu domácího vývoje kvantových technologií.
Společnost Equal1 úspěšně validovala komerční CMOS výrobní proces pro qubity z kvantových teček, čímž demonstrovala proveditelnost škálovatelných kvantových systémů založených na křemíku. Tento milník potvrzuje, že je možné integrovat kvantové obvody do standardních polovodičových výrobních linek, což otevírá cestu k efektivnímu a masově škálovatelnému kvantovému hardwaru.
Kvantový software a algoritmy
Společnost Terra Quantum spustila uzavřenou betaverzi platformy TQ42 Studio, která zahrnuje QAI Hub – nástroj pro vývoj kvantových strojově učených modelů bez nutnosti programování (tzv. no-code) – a Qode Engine, Python SDK umožňující integraci hybridních kvantových algoritmů do stávajících vývojových prostředí. Tato kombinace cílí na zrychlení vývoje kvantových AI aplikací tím, že poskytuje uživatelům nástroje pro návrh, testování a nasazení kvantových modelů bez hluboké znalosti kvantového programování.
Kvantová bezpečnost
Projekt Eleven vyhlásil soutěž, která nabízí odměnu jeden bitcoin (BTC) tomu, kdo pomocí kvantového počítače a Shorova algoritmu prolomí šifrování založené na eliptických křivkách (ECC). Cílem soutěže je demonstrovat praktickou schopnost kvantových počítačů prolomit kryptografii ECC (až 25 bitový klíč), což by mělo zásadní dopad na bezpečnost digitálních systémů. Hybridní algoritmy či nějaké klasické zkratky nejsou povoleny. Účastníci musí předložit důkaz o úspěšném faktorizování veřejného klíče, čímž by prokázali schopnost kvantového systému řešit úlohy, které jsou pro klasické počítače výpočetně neřešitelné.
Kvantové technologie
Společnost Q-CTRL oznámila dosažení kvantové výhody v oblasti kvantové navigace prostřednictvím svého systému Ironstone Opal, který kombinuje vlastní kvantové magnetometry s pokročilým softwarem pro potlačení šumu a mapové porovnávání. Navigace na bázi měření a porovnání geomagnetických anomálií funguje tak, že senzor průběžně snímá lokální magnetické pole Země a porovnává ho s předem vytvořenou magnetickou mapou oblasti, čímž určuje svou aktuální polohu bez nutnosti GPS. V rozsáhlých letových a pozemních testech systém dosáhl až 46násobně nižší chyby v určování polohy ve srovnání se strategickými inerciálními navigačními systémy (INS), přičemž nejlepší dosažená přesnost byla 22 metrů, což odpovídá přibližně 0,01 procenta délky letu. Systém prokázal robustní výkon v různých výškách (od úrovně terénu až po 19 tisíc stop) a za měnících se environmentálních podmínek, bez nutnosti kalibračních manévrů nebo předchozích tréninkových dat. Tato demonstrace představuje praktickou aplikaci kvantového snímání s výrazným zlepšením přesnosti oproti klasickým systémům.
Kvantový byznys, investice a politika
Britská vláda oznámila investici ve výši 121 milionů liber na urychlení vývoje kvantových technologií a jejich aplikaci v praxi. Financování zahrnuje 46,1 milionu liber prostřednictvím Innovate UK na podporu nasazení v oblastech výpočetní techniky, sítí, senzoriky a technologií pro určování polohy, navigaci a časování (PNT). Dalších 21 milionů liber bude směřovat na posílení kapacit Národního centra pro kvantové výpočty (NQCC), včetně jeho testovacího programu a vývoje kvantového softwaru, zatímco 10,9 milionu liber bylo přiděleno Národnímu fyzikálnímu laboratoři (NPL) na kvantová měření s cílem podpořit širší průmyslové využití.
Jak se objevuje v novinách, že za Trumpa spousty vědy a výzkumu je v ohrožení, tak se to zřejmě netýká kvantových technologií. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v roce 2025 výrazně posiluje investice do kvantových technologií s cílem posílit národní bezpečnost, ochranu kritické infrastruktury a rozvoj vesmírných programů. Federální agentury, jako jsou Ministerstvo obrany (DoD), NASA a Ministerstvo energetiky (DOE), rozšiřují své kvantové iniciativy, přičemž se zaměřují na oblasti, jako je kvantová komunikace, kvantové senzory a vývoj kvantových algoritmů pro obranné a průmyslové aplikace.