Hlavní navigace

Quo vadis, Mr.Lin(x)i?

17. 6. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jednou z možností, které Mr.Lin(x) nabízí, je spoření impresí - můžete na svých stránkách točit bannery měsíc a pak si naspoření imprese vybrat třeba za hodinu. To však působí v systému jisté potíže a proto se jeho správci rozhodli situaci řešit. Bohužel způsobem, který není optimální.

Stávající stav je zřejmě nevyhovující pro všechny strany. Zvláště větší členové, kteří naspoří velké množství impresí, působí ve chvíli, kdy je hodlají utratit, systému potíže: nemá, kam by honem honem umístil jiné bannery. Do určité míry to jistě vadí i běžným, tedy menším členům systému, na které se pak po určitou dobu neustále sype ten samý banner a ten jejich není vidět vůbec. A v neposlední řadě je to velmi nepříjemné i pro samotné spořílky – měsíc spoří a pak jim jejich imprese zmizí za hodinu (samozřejmě těm menším), protože systém je cpe prostě úplně všude a tím také bezpochyby klesá účinnost banneru: když je člověk vidí ve dvou minutách dvacetkrát, jistě na ně pokaždé neklikne. Systém Mr.Lin(x)e přitom pracuje – alespoň moje empirické zkušenosti o tom svědčí – na principu „vyrovnávání tlaků“. To znamená, že když někde vznikne přetlak volných impresí, vrhne je na takřka všechny volné pozice a rozpouští je tak dlouho, až se někde vyskytne větší přetlak.

Tento problém by přitom nebylo tak obtížné vyřešit, kdyby se autoři Mr.Lin(x)e pro tentokrát nechali inspirovat u konkurenční sítě Billboard. Její „banka impresí“ totiž nabízí možnost, aby si každý omezil, kolik přesně impresí chce denně uvolnit, bez ohledu na to, kolik jich právě v ten den do systému přinese. To tedy v běžném provozu bez spoření umožňuje vyrovnávat výkyvy impresí v jednotlivých dnech, takže dotyčný server je vidět stále stejně intenzivně, a zvláště užitečné je to při rozpouštění naspořených impresí, protože pak můžete přesně říci, na jak dlouhou dobu se mají rozložit a nestane se vám, že by zmizely za hodinu.

Správci Billboardu však proti svým kolegům u Mr.Lin(xe) z hlediska správy systému mají jednu velmi citelnou výhodu – standardně totiž pracují s výměnným poměrem 1:2, což jim přináší značný prostor při rozhazování a ztěží se jim může stát, že by zrovna neměli volný prostor: prostě jen ukousnou ze „své“ poloviny a vyberou si to zase jindy. Je ovšem jasné, že pro členy systému je dost podstatný rozdíl, zda za svých deset impresí dostanou zase deset jinde, nebo jen pět. To je také i pro mne doposud hlavní výhodou, pro kterou Lupa používá právě služeb Mr.Lin(x)e.

Časy se ovšem mění. Provozovatelé Mr.Lin(x)e totiž cítí, že popsanou situaci je potřeba změnit a zvolili zajímavou cestu: referendum, ve kterém se mohl vyjádřit kterýkoliv člen systému odpovědí na tři jednoduché otázky. Toto referendum ukázalo, že členové tím sice nejsou nadšeni, ale než by se mělo hýbat s výměnným poměrem v jejich neprospěch, tak jsou raději pro status quo. Správci Mr.Lin(x)e se však nakonec rozhodli jinak a zvolili částečně kompromisní řešení. Od září totiž budou spořené imprese převáděny poměrem 1:2, zatímco nespořené zůstanou na úrovni 1:1.

Spoření tím pádem rázem přestane být využíváno, což je zřejmě cílem. Mr. Lin(x) tím však rázem přijde o jednu z nejšikovnějších možností – a přitom podle mého názoru zbytečně, šlo by to řešit i jinak. Pomalu si začínám říkat, jestli by nestálo za to vzkřísit jednu z nejstarších výměnných sítí, Wexl: dva současní hráči prokazují, že trocha konkurence by jim přeci jen neškodila. Ostatně ona neškodí nikdy a nikomu.

BRAND

Marek Antoš


Starší, související články:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).