Hlavní navigace

Radiokomunikace spustily dočasný HD multiplex v Brně

23. 10. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
23. 10. 2007

Druhý zemský digitální multiplex v Brně zaměřený na zkušební vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) a tzv. simulcast, kdy v jedné digitální síti vysílají televizní programy v kompresních standardech MPEG-2 i MPEG-4 a vysokém i standardním rozlišení, spustila v rámci veletrhu Invex/Digitex společnost České Radiokomunikace.

Vysílání probíhá na kanále 64 z vysílače v Barvičově ulici a obsahuje programy ČT 1 a Nova jak ve standardním rozlišení a kompresním formátu MPEG-2, tak ve vysokém rozlišení a formátu MPEG-4. Systém simulcast umožňuje v jednom multiplexu vysílat v kompresích MPEG-2 i MPEG-4, prohlásil Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb Českých Radiokomunikací.

Takové řešení by bylo podle Roztočila vhodné při procesu zavádění zemského digitálního vysílání v HD kvalitě, kdy by jedna síť mohla obsahovat jak programy ve standardním rozlišení, tak HDTV. Diváci si mohou v praxi ověřit, že po zavedení HDTV budou moci i nadále využívat své současné set-top-boxy pracující v kompresi MPEG-2 pro sledování televize ve standardním rozlišení, dodal Roztočil.

MMF24

Společné vysílání HD a SD programů v jedné digitální síti prosazuje televize Nova, která by do budoucna ráda obsadila celý jeden multiplex svým hlavním programem ve vysokém a několika tematickými kanály ve standardním rozlišení. Brněnský experiment probíhá na základě krátkodobé licence od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Licenci na obsah operátor nepotřebuje, protože šíří programy, které už vlastní oprávnění pro pozemní vysílání.

Experimentální vysílání mohou návštěvníci Invexu shlédnout na televizorech Sony Bravia – full HD, které jsou vystaveny na stánku Sony Czech, sdělila mediální zástupkyně Radiokomunikací Marie Fianová.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).