Hlavní navigace

Rada Českého rozhlasu důrazně odmítla kritiku kvůli obvinění Rádia Wave z propagace fašismu

27. 10. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
27. 10. 2008

UVNITŘ TEXT PROHLÁŠENÍ RADY ČRO Za otevřenou a demokratickou výměnu názorů považuje Rada Českého rozhlasu své čtvrteční jednání o Rádiu Wave, během něhož padlo na adresu této stanice obvinění z propagace fašismu. Radní to uvedli v prohlášení, které dnes zveřejnili na webových stránkách rady. Zdůraznili přitom, že k Rádiu Wave na výjezdním zasedání rady v Ostravě nepadlo žádné usnesení.

DOKUMENT: Prohlášení Rady Českého rozhlasu

Podstatným problémem u hodnocení vysílání ČRo Radia Wave byly dvouhodinové bloky vysílané na této stanici v angličtině. Rada ČRo to již několikrát kritizovala, neboť pokud vysílání v cizím jazyce nemá edukativní charakter, což v tomto případě nemá, nepatří do vysílání veřejnoprávního média, píše se v prohlášení na adresu pátečního pořadu Rádia Wave Friday Ripple, který stanice přebírá od BBC Worldwide.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Posluchači Rádia Wave svolali na úterý 28. října od 17:00 demonstraci před budovu Českého rozhlasu

KL24

Text písně, který se stal těžištěm negativních reakcí, zde hrál okrajovou roli a Rada ČRo se jím zabývala proto, že hodnotitel upozornil na porušení Kodexu ČRo a reagovat na tuto skutečnost je její povinností, vysvětlují radní diskusi nad skladbou Swastika Eyes od skotské skupiny Primal Scream, v níž padlo obvinění z propagace fašismu. Hlavním výsledkem čtvrteční diskuse byla podle radních shoda s programovým ředitelem ČRo Richardem Medkem na tom, že program Rádia Wave je třena anlyzovat a následně pro něj „stanovit jasnou koncepci tak, aby odpovídala úkolům veřejné služby, které stanovuje zákon o Českém rozhlase“.

Takto to reflektoval i generální ředitel ČRo. A to nebude připravovat ani realizovat Rada ČRo, ale management ČRo v součinnosti s pracovníky této stanice, píší radní. Závěrem se důrazně ohrazujeme proti tomu, že za cíl výzvy a petice byl zvolen předseda Rady ČRo Ing. Jiří Florian, který je takto nevybíravě, ale hlavně neoprávněně napadán, dodávají na adresu hudebního kritika Petra Viziny, který předsedu rozhlasové rady Floriana vyzval otevřeným dopisem k rezignaci.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).