Hlavní navigace

Rada Českého rozhlasu vyzvala ředitele Kasíka, aby zvážil rezignaci

25. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
25. 3. 2009

Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík by měl podle většiny členů Rady ČRo zvážit odchod z funkce. Důvodem je podle radních porušení zákona, kterého se měl Kasík dopustit tím, že před lety jmenoval Libora Křivku do funkce ředitele svého sekretariátu, aniž by si ověřil, zda má čisté lustrační osvědčení. Křivkovo jméno se objevuje v seznamu komunistické vojenské kontrarozvědky.

K TÉMATU: Řediteli Českého rozhlasu opět hrozí odvolání, podle radních porušil zákon

Radní dnes pěti hlasy proti třem vyzvali Kasíka, aby zvážil rezignaci na funkci generálního ředitele ČRo. Protinávrh radní Márie Ptáčkové, aby Kasík kvůli porušení zákona nedostal pravidelné prémie, neprošel. Hlasovali pro něj pouze dva radní a šest jich bylo proti. Pokud by Kasík dobrovolně neodstoupil z funkce, mohou radní hlasovat o jeho odvolání. K němu ale potřebují podle zákona šest hlasů.

Rada ČRo má ze zákona devět členů, v nynější radě ale jeden člen chybí, takže pro odvolání Kasíka by muselo hlasovat šest z osmi radních. Rozložení sil v radě zatím nedává odpůrcům Kasíka jistotu, že by se jim odvolání ředitele podařilo.

Bývalý Kasíkův sekretář Libor Křivka nastoupil do ČRo v roce 2001 a pracoval v něm až do loňského léta, kdy média odhalila jeho jméno na seznamu členů komunistické kontrarozvědky. Křivka poté na svoji funkci rezignoval a z rozhlasu odešel, přičemž dodnes tvrdí, že se v seznamu objevil omylem. Kasík už dříve radním řekl, že povinnost získat od Křivky lustrační osvědčení opakovaně delegoval na personální oddělení ČRo. Radní takové vysvětlení odmítli.

ČTĚTE TAKÉ: „Kasíkův agent“: v seznamech kontrarozvědky jsem omylem

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).