Hlavní navigace

Rada Českého rozhlasu: Žádné výběrové řízení na ředitele jsme nevypsali

5. 5. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

5. 5. 2010

Nominace šesti kandidátů na funkci generálního ředitele Českého rozhlasu, kterou provedli členové rady tohoto veřejnoprávního média, aniž by se do konkurzu na šéfa ČRo mohl přihlásit kdokoli další, je podle místopředsedy a mluvčího Rady ČRo Ladislava Jíši v pořádku a v souladu s jednacím a volebním řádem Rady. Protože nebylo vypsáno výběrové řízení, nemohl se ani žádný kandidát do něho přihlásit, vysvětlil Jíša na dotaz serveru DigiZone.cz.

K TÉMATU: Rada Českého rozhlasu vyzvala šest osobností, aby kandidovaly na ředitele

Po únorové rezignaci generálního ředitele veřejnoprávního rozhlasu Richarda Medka vyhlásil tehdejší předseda Rady ČRo Jiří Florian, že Medkova nástupce rada vybere ve veřejném výběrovém řízení, do kterého se budou moci zájemci hlásit do 30. dubna. Podle Jíši ale tento Florianův návrh rada nikdy neodhlasovala. Výběrové řízení tím nebylo vypsáno a Rada ČRo žádný svůj názor neměnila, konstatuje Jíša.

ČTĚTE TAKÉ: Duhan: do volby generálního ředitele Českého rozhlasu půjdu

Protože Florianův návrh na vypsání výběrového řízení na generálního ředitele rozhlasu neprošel, museli radní zvolit náhradní řešení. Rada Českého rozhlasu postupovala v tomto případě dle svého Volebního řádu, článek IV., část B Volba generálního ředitele, bod 2, přiblížil Jíša. Tento bod říká: V případě, že výběrové řízení není většinou pěti hlasů schváleno, stanoví Rada ČRo termín pro podávání nominací na generálního ředitele, nejdéle však do 10 kalendářních dnů.

DOKUMENT: Jednací a volební řád Rady Českého rozhlasu (DOC, 166kB)

Radní proto na svém zasedání 24. února rozhodli o stanovení termínu pro podání nominací na generálního ředitele ČRo do 30. dubna. Návrhy na nominace měli možnost podávat jednotliví členové Rady (viz zápisy z předsednictev Rady ČRo) a na zveřejněných šesti jménech se shodlo všech pět současných členů Rady ČRo, pokračuje místopředseda rozhlasové rady Jíša. Radní přitom nepostupovali podle žádných předem stanovených kritérií, které by měli niminovaní kandidáti splňovat.

NÁZOR: Neodvolatelný ředitel a konkurz pro vyvolené

Žádná speciální kritéria nebyla pro nominace stanovena, jednotliví členové Rady ČRo však čerpali jak ze svých zkušeností a znalostí o navržených osobách, tak z poznatků z výběrového řízení v roce 2009, odpověděl Jíša na dotaz serveru DigiZone.cz. Ani nominace šesti kandidátů, kteří se mají do 10. května rozhodnout, zda kandidaturu na generálního ředitele ČRo přijmou, však nemusí nutně vést ke zvolení nového šéfa rozhlasu.

Rada Českého rozhlasu bude nyní pokračovat dle svého usnesení č. 75/10 a čekat na dovolbu chybějících členů, neboť dle zákona č. 484/1991 Sb. o Českém rozhlasu je třeba ke zvolení generálního ředitele minimálně šest hlasů, konstatuje Ladislav Jíša. Český rozhlas zatím vede prozatímní ředitel Peter Duhan, který by měl podle zákona ve funkci skončit do tří měsíců od rezignace řádného generálního ředitele, tedy do konce května.

Protože však i pro odvolání generálního či prozatímního ředitele ČRo je třeba šesti hlasů radních, a rada má nyní pouze pět členů, je Peter Duhan ze své prozatímní ředitelské funkce prakticky neodvolatelný.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.