Hlavní navigace

Rada Českého rozhlasu: Kauzu Radia Wave považujeme za uzavřenou

26. 11. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: 115393
26. 11. 2008

AUDIOZÁZNAM UVNITŘ Za uzavřenou považují členové Rady Českého rozhlasu kauzu s nařčením Radia Wave z propagace fašismu. Prohlásili to na dnešním veřejném zasedání v Praze, kterého se zúčastnilo i několik zastánců Radia Wave a část z nich přímo na místě rozvinula plakát s nápisem „Tato rada není budoucností“.

Radní podrobně informovali o stížnostech, které jim adresovali posluchači Radia Wave po říjnovém výjezdním zasedání v Ostravě, kde padla slova o propagaci fašismu ve vysílání této stanice. Rada se přitom opírala o chybný překlad textu písně Swastika Eyes skotské skupiny Primal Scream od externě najatého experta Radka Vogla, který od ledna letošního roku vypracovává každý měsíc hodnotící zprávu o vysílání Radia Wave.

AUDIO: Oficiální zápis a záznam z jednání Rady ČRo 26. listopadu 2008

Podle místopředsedy rozhlasové rady Ladislava Jíši přišlo radním přes 400 stížností. Odpovědi na některé z nich radní na dnešním zasedání zveřejnili. Na nařčení Radia Wave z propagace fašismu si stěžoval mj. i ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát, který si pochvaloval spolupráci s touto rozhlasovou stanicí. Rada rovněž odpovídala na petice Petra Viziny a Martina Přikryla.

Nechali jsme si vypracovat další překlady textu písně Svastika Eyes od současného velvyslance České republiky ve Velké Británii a také od publicisty Jiřího Černého. Musíme konstatovat, že všechny překlady se lišily, uvedl radní Jíša. Další radní Maria Ptáčková se za své výroky na adresu Radia Wave omluvila s tím, že příliš podlehla mylným argumentům hodnotitele Radka Vogla. Tento přešlap se podle ní projeví v jejím hodnocení práce tohoto analytika, které si rada naplánovala na prosinec.

Omluvil se také radní Antonín Zelenka, který na říjnovém zasedání v Ostravě prohlásil, že za Radio Wave v Poslanecké sněmovně vždycky vehementně bojovala pouze komunistická poslankyně Ivana Levá. Zároveň však řekl, že nadále protestuje proti vysílání písní skupiny Primal Scream ve veřejnoprávním rozhlase. Nelíbí se mu, že kapela v jedné z písní zpívá o „bombách padajících na Pentagon“.

MMF24

Pokud se neobjeví další faktické informace, považujeme tímto takzvanou kauzu Radia Wave za uzavřenou, dodal Ladislav Jíša. V pravidelném měsíčním hodnocení jednotlivých stanic ČRo ještě radní Antonín Zelenka znovu zopakoval výtku na adresu Radia Wave kvůli vysílání pořadů v angličtině bez překladu do češtiny, aniž by šlo o edukativní relace. Šéfredaktorka Radia Wave Judita Hrubešová v písemné reakci na toto hodnocení uvedla, že všechny pořady v angličtině na Radiu Wave lze považovat za vzdělávací a že tato stanice nevysílá osm hodin týdně anglicky, jak tvrdí hodnotitel Radek Vogl. Leda že by pan Vogl do tohoto času započítával i písničky v angličtině, dodala.

Během zasedání Rady ČRo došlo také k malému incidentu, když se Robin Čumpelík, majitel společnosti X Zone Media, která pro Radio Wave připravovala pořad Ride Zone o extrémních sportech a provozuje web na podporu Radia Wave, pokusil radním předat podepsané petiční archy za jejich odstoupení. Předseda rozhlasové rady Jiří Florian nechal Čumpelíka vyvést ochrankou, neboť porušil jednací řád rady. Radní také odmítli od Čumpelíka převzít trička s nápisem „Nejsem budoucnost tohoto národa“. Programový ředitel ČRo Richard Medek, autor výroku o posluchačích Radia Wave, kteří nejsou budoucností tohoto národa, se jednání rady nezúčastnil.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).