Hlavní navigace

Radiokomunikace už provedly měření ve Šluknovském výběžku

10. 7. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
10. 7. 2007

Měření dostupnosti signálu zemské digitální televize z vysílače Buková hora u Ústí nad Labem ve Šluknovském výběžku jako jedné z nejproblema­tičtějších oblastí už provedly České radiokomunikace. Společnost je provozovatelem digitálního multiplexu A, který zatím jako jediný vysílá z Bukové hory a obsahuje čtyři programy České televize a sedm okruhů Českého rozhlasu. Později by se měla přidat i televize Nova.

V pracovních dnech minulého týdne provedli pracovníci Českých radiokomunikací měření pokrytí obce Lipová signálem z Bukové hory a kromě několika málo míst tento signál nelze zachytit. Na základě těchto výsledků bude podán návrh na výstavbu opakovače, který by měl pokrytí obce zajistit, sdělil serveru DigiZone.cz Ivan Dufek z Lipové u Velkého Šenova.

MM socky3

O víkendu jsem provedl několik pokusů o zachycení signálu, kombinoval jsem dlouhou Yagi anténu se zesilovačem a zkusil jsem dvou a čtyřpatrové „matrace“ bez a se zesilovačem.Vše bez výsledku, dodal Dufek. Vzhledem k tomu, že v multiplexu zatím nevysílá Nova, o Primě nemluvě, nejistému pokrytí a brzkému rušení analogu jsem si objednal satelitní komplet.

Šluknovský výběžek bude jednou z lokalit, které se dotkne rušení analogových převaděčů signálem digitální televize, která zahájí vysílání 23. července z vysílačů Drážďany a Löbau (přehled rušených analogových převaděčů).

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.