Hlavní navigace

ČRa: Pokud budou mít televize zájem, můžeme vysílat v MPEG-4

26. 5. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 322915
26. 5. 2008

České Radiokomunikace (ČRa) se nebrání tomu, že by část programů v jejich zemském digitálním multiplexu 2 (nynější přechodná digitální síť A) vysílala v kompresním formátu MPEG-4, případně i ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Technicky jde vysílat v jedné síti signál v kompresi MPEG-2, který nyní používáme, spolu se signálem v MPEG-4, zopakoval serveru Týden.cz Kamil Levinský, ředitel pro transformaci ČRa, v minulosti několikrát deklarovanou ochotu firmy vyjít vstříc zájemcům o tento typ vysílání.

Pokud bude mít zákazník zájem, jsme schopni zajistit vysílání televize ve vysokém rozlišení a kompresi MPEG-4. Demonstrovali jsme to i na loňském Invexu, kde jsme předvedli simultánní vysílání signálu v rámci jednoho datového toku jak v standardním, tak i vysokém rozlišení, dodal Levinský. Operátoři zemských digitálních sítí i provozovatelé digitálních televizí ale zatím dávají přednost kompresnímu formátu MPEG-2, který je rozšířenější, a standardnímu rozlišení obrazu, které je pro šíření signálu levnější.

Set-top-boxy pro MPEG-2 jsou nejlevnější. Adopce digitálního vysílání pak bude rychlá a maximálně bezbolestná. MPEG-4 si spojuji zejména s vysíláním ve vysokém rozlišení, což nám v tuto chvíli nezaručí potřebnou penetraci set-top-boxy. Poptávka po vysílání ve vysokém rozlišení je v současnosti ještě poměrně nízká, a to hlavně z nákladových důvodů, připouští i Levinský. Dalším argumentem proti HDTV v zemských digitálních sítích je nedostatek obsahu v této kvalitě.

MMF24

Lze očekávat, že čas na vysílání ve vysokém rozlišení přijde okolo roku 2012. V tomto roce by mělo být na trhu dostatečné množství televizních přijímačů vybavených tunerem schopným přijímat vysílání v nástupnickém systému DVB-T2, který je přímo stvořený pro vysílání ve vysokém rozlišení. Rovněž tak drtivá většina obsahu by už měla být vyráběna ve vysokém rozlišení, a proto by nemělo nic bránit nezpoplatněnému pozemnímu vysílání ve vysokém rozlišení, dodal Levinský.

Zemské digitální vysílání ve vysokém rozlišení obrazu loni plánovala televize Nova. Podle jejích představ by hlavní program Novy vysílal ve vysokém rozlišení v jednom celoplošném multiplexu společně s dalšími tematickými kanály, jako je Nova Cinema nebo Galaxie sport. Takové vysílání by ale bylo neúměrně drahé a pokud vezmeme v úvahu skutečnost, že Nova z finančních důvodů krátce po startu ukončila HD vysílání na satelitu, které je desetkrát levnější než z pozemních vysílačů, nedá se očekávat, že by Nova svůj plán v dohledné době realizovala.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).