Hlavní navigace

Nativní HD obsah pro test DVB-T2 poskytne ve středu pouze Nova

14. 5. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

14. 5. 2010

České Radiokomunikace (ČRa) nakonec nebudou umisťovat do testovacího vysílání systému DVB-T2, které se uskuteční příští týden v Praze, signál České televize, respektive programu ČT HD. Program nebude v době zkušebního vysílání šířit žádný obsah v nativním formátu (přirozeném HD, poznámka redakce), proto ho do multiplexu nevložíme, uvedl pro DigiZone.cz obchodní ředitel ČRa Kamil Levinský.

Původní informaci o šíření programu ČT HD poskytl našemu webu technický ředitel veřejnoprávního média Rudolf Pop. Do multiplexu tak nakonec bude umístěn pravděpodobně pouze jediný program, a to Nova HD. Je možné, že sem umístíme ještě Novu v MPEG-4 v klasickém rozlišení, ale to je již věc našich techniků, konstatoval Levinský. Jak jsme tedy již dříve uvedli, vysílání České televize ve vysokém rozlišení uvidí pouze návštěvníci konference, v rámci které test proběhne. ČT poskytne obsah v nativním HD prostřednictvím technologie HDCAM na vnitřním okruhu.

MKT nástroje 2 tip

Poslední dodávku technologií pro test obdržely Radiokomunikace ve středu, nyní probíhá jejich montáž. Před středeční prezentací pravděpodobně ještě provedeme nějaké krátké testy, řekl DigiZone.cz obchodní ředitel ČRa. Prezentace DVB-T2 pak proběhne ve středu v 17 hodin na nativním HD signálu TV Nova a jejích Odpoledních Televizních novinách. Více prostoru však pro testovací vysílání nebude. Oprávnění od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) by mělo být platné pouze do pátku 21. května.

O tom, jak to bude s vysíláním DVB-T2 v budoucnu, rozhodne právě ČTÚ, záleží na tom, zdali operátorovi přidělí pro toto vysílání kmitočtovou sadu, a také poptávka vysílatelů po technologii. Systém DVB-T2 by měl být do budoucna využit hlavně pro vysílání v nativním HD formátu, tak jako je tomu například ve Velké Británii, kde jsou terestricky šířeny programy BBC HD a ITV 1 HD. České Radiokomunikace by chtěly krajská města pokrýt v roce 2012, celou republiku pak v roce 2015.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.