Hlavní navigace

Radiokomunikace: teď záleží na ČTÚ, jak rychle vyřešíme rušení

3. 8. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
3. 8. 2007

Zlepšení příjmu analogové televize v příhraničních oblastech s Německem, které postihlo rušení signálem zemské digitální televize ze Saska, záleží především na rychlosti, s jakou Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydá povolení ke zprovoznění nových analogových kmitočtů. Sdělil to Martin Roztočil, vedoucí Úseku vysílacích služeb Českých radiokomunikací.

Podle výsledků měření, které Radikomunikace provedly po 23. červenci, kdy z pěti saských vysílačů začaly vysílat tři veřejnoprávní digitální multiplexy, jsou největší problémy v šesti lokalitách a týkají se programů ČT 1 a Nova. Obě stanice jsou zarušené v Aši a Kamenickém Šenově, ČT 1 pak ve Velkém Šenově a Stříbrné, zatímco Nova v Kopaninách a Prysku.

Cloud23

Jako první přeladíme oblast Jindřichovic pod Smrkem, kde jsou k dispozici vhodné frekvence, uvedl Roztočil. Problém tu má na kanále 36 první program České televize. Postup řešení v dalších oblastech bude podle Roztočila záviset na projednání s ČTÚ. Náhrada zarušených televizních frekvencí v německém příhraničí závisí především na tom, zda budou v příslušných místech k dispozici volné vhodné kmitočty. Jsem přesvědčen, že ČTÚ se bude divákům v postižených oblastech ze všech sil snažit vyjít vstříc, věří Roztočil.

Problémům bohužel nešlo předejít, protože až do okamžiku spuštění digitálního vysílání v Německu nebyl znám skutečný dopad rušení na našem území, což nyní po proměření už v zásadě známe. Nicméně se může dále v příhraničí měnit v závislosti na zahájení digitálního vysílání postupně u všech našich sousedů, dodal šéf Úseku vysílacích služeb Radiokomunikací.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).