Hlavní navigace

Radiokomunikace testují multiplex Českého rozhlasu, signál doletěl až na Slovensko

Lukáš Polák

V experimentu, který zaznamenali čtenáři našeho webu, se objevily čtyři programové testovací pozice s datovým tokem 64 kbps v normě DAB+.

Doba čtení: 1 minuta

Telekomunikační operátor České Radiokomunikace dnes zahájil testy veřejnoprávního multiplexu Českého rozhlasu, který odstartuje své vysílání tento čtvrtek ze stanoviště Praha – Žižkov. Krátký zkušební provoz zaznamenaly v průběhu dneška čtenáři serveru DigiZone.cz a informovali o něm v diskusním fóru. Paradoxem bylo, že report nezaslal čtenář z České republiky, ale až ze Slovenska. Podle informace diskutujícího s přezdívkou DxSi-Stano doletěl signál až do Skalice. Jeho kvalita byla ale pochopitelně velmi kolísavá.

KL2018 Tip nominace

K TÉMATU: Český rozhlas odejde z pražského digitálního pilotu ze Strahova, bude jen na Žižkově

Byly tam pozice CRo-Test 0 až 4 s 64 kbit/s DAB+, napsal do fóra DigiZone.cz diskutující s nickem pajas2. Oficiální spuštění multiplexu Českého rozhlasu proběhne ve čtvrtek v deset hodin dopoledne, a to právě v prostorách Žižkovského vysílače. Pro veřejnoprávní médium jde o významný milník, protože experiment s výkonem 20 kW chce v průběhu příštího roku překlopit po schválení potřebné legislativy do řádného provozu a zahájit tak v praxi celý proces digitalizace rozhlasového signálu. Komerční rádia prozatím o DAB technologii zájem nemají.

Našli jste v článku chybu?