Hlavní navigace

Radiokomunikacím i divákům zhasnul sen o olympiádě v HD rozlišení z antény

19. 5. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Český telekomunikační úřad kříží plány největšímu telekomunikačnímu operátorovi s nasazením DVB-T2 v Česku. Zahájení testů chce zpozdit o několik měsíců.

Olympiáda v HD rozlišení přes anténu? Zapomeňte

Češi neuvidí letní olympijské hry z Londýna v HD kvalitě pozemní cestou, alespoň tedy ne prostřednictvím druhé generace zemské digitální televize DVB-T2. Dlouhodobý plán Českých Radiokomunikací spojit další test DVB-T2 s olympijskými přenosy ve vysokém rozlišení, které by mohly přijímat dvě třetiny obyvatel Česka, narazil jak u České televize, která zakoupila vysílací práva pro olympiádu, tak u Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který od února posuzuje žádost ČRa o přidělení experimentálních kmitočtů. „Standardně se u takových žádostí očekává vyjádření do 30 dnů, ČTÚ si ale vyžádal doplňující informace a lhůtu pro svoje rozhodování prodloužil na pět měsíců,“ řekl serveru DigiZone.cz šéf útvaru strategie a rozvoje ČRa Jiří Vykydal. Udělení kmitočtů pro další test DVB-T2 tak očekává v první polovině července. ČTÚ však požaduje, aby se test odehrál jen v jedné velké aglomeraci a poté v dalším regionu s menší hustotou obyvatel a aby vysílání probíhalo jen v pracovní dny a během pracovní doby.

Česká televize zahájila vysílání svého sportovního kanálu ve vysokém rozlišení.
Autor: Lukáš Polák, DigiZone.cz

Česká televize zahájila vysílání svého sportovního kanálu ve vysokém rozlišení. V rámci DVB-T2 ale na něho mohou diváci zapomenout.

Jan Potůček: Plán s HD přenosy olympiády v DVB-T2 pro většinu Česka definitivně padl

Zaruší vysílání LTE pozemskou televizi?

Nadcházející dražba kmitočtů pro nové mobilní služby, od které si stát slibuje výnos nejméně 6,5 miliardy korun a která by mohla do České republiky přivést čtvrtého mobilního operátora ke stávající Telefónice, T-Mobilu a Vodafonu, znepokojuje tři největší české televize. Nova, PrimaČeská televize ve veřejné konzultaci, kterou vyhlásil Český telekomunikační úřad (ČTÚ), upozorňují na reálné riziko vzájemného rušení základových stanic pro vysílání LTE (bezdrátový přenos dat přes širokopásmové připojení k internetu) a signálu stávajících televizních multiplexů 1 až 4. Riziko je podle nich tak velké, že by diváci v některých oblastech mohli zcela přijít o televizní signál. Obavy televizí potvrzují i České Radiokomunikace, které provozují celoplošný multiplex 2 s nejsledovanějšími komerčními televizemi, prostřednictvím své dceřiné firmy Czech Digital Group také multiplex 3 a zajišťují technický provoz veřejnoprávního multiplexu 1 pro Českou televizi.


Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Generální ředitel Českých Radiokomunikací Kamil Levinský se rušení LTE také obává.

Jan Potůček: Nova, Prima i ČT se obávají rušení digitální televize vysíláním LTE

Prima se z pražské Palmovky stěhovat nebude

Prima Group se nebude se svými kanály stěhovat do nových prostor. Podle informací ekonomického deníku E15 bude nadále sídlit v budově na pražské Palmovce. Společnosti FTV Prima se podařilo prodloužit smlouvu se stávajícím pronajímatelem těchto prostor, kterým je firma AA 2. Budova, v níž nyní televize sídlí, by měla projít vnitřní rekonstrukcí. Vysílací řetězec Prima Group například doposud není uzpůsoben pro vysílání v nativním vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Podle informací, které přinesl ekonomický deník E15 loni v únoru, se měla celá skupina přestěhovat do nové kancelářské budovy Crystal na pražských Vinohradech. Tu měla postavit společnost GES Real, kterou vlastní podnikatel Ivan Zach. Právě ten drží poloviční podíl ve skupině Prima Group – je majitelem společnosti FTV Prima. Druhá část patří švédské Modern Times Group (MTG). Stávající nájem měl FTV Prima skončit v roce 2013. V této budově sídlí již od roku 1999.


Ivana Dvorská (archiv DigiZone.cz)

Budova Prima Group na pražské Palmovce.

Lukáš Polák: Prima se stěhovat nebude. Zrekonstruuje stávající prostory na pražské Palmovce

Stručně

Od 11. května, tedy minulého týdne, je možné zachytit pozemní digitální signál z Polska z dalších pěti vysílačů tamního multiplexu 1. Na svém webu o tom informoval telekomunikační operátor Emitel. Šířeny jsou v rámci něho veřejnoprávní i privátní stanice – TVP 1, TVP 2, TVP Info, Eska TV, TTV (Twoja Telewizja), ATM Rozrywka a Polo TV. V současné době by mělo být v experimentálním provozu tedy přibližně 25 nových vysílačů multiplexu 1, jejich provoz ale může být do 30. května kdykoliv přerušen.

Lukáš Polák: Signál polského DVB-T už je možné zachytit i na omezeném území středních Čech

Křesťanská televize TV Noe chystá pro své diváky významnou novinku. V horizontu několika týdnů chce začít vysílat v širokoúhlém formátu 16:9. Serveru DigiZone.cz to řekl odbavovací technik televize Pavel Přikryl. Momentálně toto vysílání testujeme a chceme ho testovat ještě dalších přibližně 14 dní a vše doladit, uvedl Přikryl. Program je dostupný v kabelových sítích a také volně na satelitu.

Lukáš Polák: Křesťanská televize Noe připravuje přechod na širokoúhlé vysílání 16:9

Dokumentární kanál Discovery Science čeká 1. června radikální proměna grafiky a loga. Informoval o tom televizní blog TV Thinus. Tato novinka by se měla týkat regionu střední a východní Evropy, Blízkého východu a Afriky. Nový vizuál už se používá od loňského června v ostatních částech světa. V Evropě je doposud známé původní logo – oranžový čtverec se stejně barevným písmem. Za zmínku stojí především právě nový identifikátor kanálu, který byl zpracován jako trojrozměrný.

Lukáš Polák: Discovery Science čeká proměna. Podívejte se na jeho nové logo a grafiku

Už podruhé musí televize Prima stěhovat účastníky svojí reality show jinam a dokončit ji v náhradních prostorách. Poprvé se tak stalo v roce 2005 u první řady VyVolených, podruhé nyní u Hotelu Paradise. Tentokrát však jde o stěhování na mnohem větší vzdálenost. Produkční tým a účastníci reality show se museli předčasně vrátit z Dominikánské republiky, kde se pořad natáčel. Finále Hotelu Paradise se odehraje v náhradních prostorách v Bratislavě.

Jan Potůček: Prima musela předčasně vyklidit Hotel Paradise. Prý kvůli bezpečnosti

Artdirector ČT 24 a ČT 4 Alan Záruba opouští Českou televizi, od 1. června by měl nastoupit jako šéf grafiky zpravodajství televize Nova. Člověk, který byl klíčový při přeměně grafického vizuálu a studia současných Událostí a nemalou měrou se podílel i na nové podobě korporátní identity, kterou začne používat veřejnoprávní médium od září, prý odchází po vzájemné dohodě. Oznámila to mluvčí České televize Michaela Fričová. Záruba působil na Kavčích horách pět let, odchází k 25. květnu.

Lukáš Polák, Jan Potůček: „Duchovní otec“ nové grafiky ČT a Událostí Alan Záruba odchází do Novy

ICTZ23

Bývalé tváře investigativní novinařiny na Nově Josef Klíma a Janek Kroupa končí v publicistickém týmu Primy family. O odchodu Klímy informoval o víkendu deník Blesk, nakonec se ale ukázalo, že končí i jeho kolega Kroupa. Mohu potvrdit, že jsme se s panem Klímou domluvili na ukončení spolupráce. V publicistice budeme samozřejmě pokračovat, nicméně nechceme nikomu bránit v jeho kariéře, uvedl pro server iDNES.cz šéf PR Prima Group Marek Winkler.

Lukáš Polák: Investigativní novináři Josef Klíma a Janek Kroupa na Prima family končí

Nejdůležitější událost tohoto týdne byla (je):