Hlavní navigace

ORF finišuje práce na vývoji hybridního vysílání HbbTV. Ukázala první náhledy

Lukáš Polák

UVNITŘ NÁHLEDY ORF chce v příštím roce prostřednictvím hybridního vysílání nabízet například videoarchiv ORF TV-thek, HD teletext nebo populární Alpskou panoramu.

Doba čtení: 2 minuty

Rakouský regulační orgán RTR, tamní obdoba naší Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), zveřejnil včera na svém webu třináctistránkový dokument týkající se vývoje hybridního širokopásmového vysílání (HbbTV) veřejnoprávní televizí ORF. Německy mluvící čtenáři si v něm mimo jiné mohou porovnat, jak se nakonec lišila realita od toho, jak rakouské médium vývoj tohoto standardu navrhlo. Prvotní práce začaly 2. února letošního roku a v ostrém provozu měla být HbbTV představena v prosinci.

Náhled HbbTV portálu rakouské veřejnoprávní televize ORF
Autor: ORF

Náhled HbbTV portálu rakouské veřejnoprávní televize ORF

K TÉMATU: ORF v budoucnu integruje svůj obsah do chytrých televizorů. Využije i HbbTV

Plán se nakonec od reality začal po několika měsících odklánět. Přibližně čtvrt roku zabraly úpravy vizuálu a prostředí pro HbbTV, které probíhaly od dubna do konce června. V původních plánech s nimi ORF vůbec nepočítala. Testovací fáze přišla na řadu následující měsíc, v červenci, a opět si vyžádala období přibližně tří měsíců, do konce září. Paralelně s ní začalo v srpnu programování multikanálového portálu ORF Connect. Jeho zkušební provoz trval jeden měsíc, do konce října. Tato fáze má být dokončena v listopadu. Do konce roku má být zhodnocen zkušební provoz HbbTV a výsledek průzkumu trhu, který si nechala ORF realizovat u agentury GfK.

Elektronický programový průvodce ORF dostupný v rámci HbbTV v interním testovacím provozu
Autor: ORF

Elektronický programový průvodce ORF dostupný v rámci HbbTV v interním testovacím provozu

ČTĚTE TAKÉ: Nekódovaný kanál Anixe HD nabídne přes tisíc hodin videa v archivu HbbTV

Rakouské veřejnoprávní televizi ORF se bohužel nepodařilo splnit plán, který si předsevzala, a to je spuštění hybridního širokopásmového vysílání HbbTV v komerčním provozu do konce roku. Zpoždění implementace HbbTV je logické. Prodloužily se zejména nutné úpravy na portálu ORF Connect, který by měl být dostupný mimo jiné prostřednictvím zemského vysílání a také na satelitu. ORF zároveň nechce využívat v menu příliš animací, jelikož zbytečně dochází k zatěžování hardwaru. V rámci portálu ORF Connect by měly být dostupné následující funkce: HD teletext, programový průvodce EPG, videotéka ORF, sportovní plus dopravní servis a Alpenpanorama.

Podrobnosti k vývoji hybridního vysílání rakouské ORF najdete na stránkách orgánu RTR. Průzkum týkající se připravenosti trhu na HbbTV prezentuje tento dokument.

Našli jste v článku chybu?