Hlavní navigace

Rakousko spouští DVB-T2. Signál pokryje i Česko, ale sledování bude obtížné

15. 4. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Placená pozemní televize se stává realitou. Jako první z okolních států ji dnes spouští Rakousko. Server DigiZone.cz přináší veškerá důležitá fakta o službě simpliTV.

Rakousko vykopává pomyslný míč

15. duben 2013 se zapíše především do pomyslné kroniky digitální televize v Rakousku. Právě na dnešní den tu byl stanoven start pozemní televize druhé generace, tedy standardu DVB-T2. Rakousko je vůbec první naši sousední zemí, kde tato technologie odstartuje v ostrém a nikoliv pouze experimentálním provozu. Signál sice pokryje i Českou republiku, převážně tedy jižní Moravu, Vysočinu a jižní Čechy, ale sledování samotných programů bude legální cestou na našem území znemožněno. Programy navíc budou kódovány systémem Irdeto.

Ač se může zdát tento krok někomu jako nesmyslný, je tomu přesně naopak. Provozovatel služby totiž získá jasný přehled o tom, kolik modulů, případně přijímačů se podařilo prodat. Ještě než se dostaneme k samotnému výčtu kanálů, rádi bychom upozornili na to, co bude naše čtenáře určitě zajímat nejvíce. Hardware pro příjem simpliTV, což je oficiální název DVB-T2 nabídky, bude možné využívat pouze na území Rakouska. Zákazník si jednoduše koupí modul nebo set-top-box a zařízení si následovně nechá zaregistrovat odesláním formuláře. Aktivace pak proběhne do pěti dnů, kdy uživatel obdrží uvítací dopis.

Jeden z boxů pro příjem placené služby simpliTV

Jeden z boxů pro příjem placené služby simpliTV

Hardware a jeho ceník

Co se týká hardwaru, nejdůležitější je zmínka o tom, že služba nebude dekódována pomocí žádné karty, ale přímo uvnitř přijímače. Podrobnosti v němčině může najít zájemce ve Všeobecných obchodních podmínkách provozovatele, viz: http://www.simplitv.at/de/re­gistrierungsbedingungen/. Při registraci zařízení musí každý zákazník uvést identifikační kód, který je pro každé zařízení unikátní. Zajímavostí je také to, že služba nebude moci být součástí veřejné produkce například v kinech, školách, ale ani v restauracích, hotelích nebo jiných veřejných prostorách.

Ceník zařízení může zájemce najít například na stránkách HBshop.at. Cena modulu byla stanovena na 50 euro, tedy přibližně 1300 Kč, nejlevnější set-top-box vyjde na 100 eur, tedy něco málo přes 2500 Kč. Provozovatel služby dává do oběhu například i vlastní pokojovou anténu za 30 euro. Její cena je tedy necelých 800 Kč. Kromě toho, že programy jsou kódovány v systému Irdeto, používají také v dnešní době čím dál tím hojněji využívané rozhraní CI+. Ono „+“ přináší plus především pro samotného operátora, který má pak lepší kontrolu nad vysílaným obsahem.

Dekódovací modul s rozhraním CI+

Dekódovací modul s rozhraním CI+

Mírně „přifouknutá“ nabídka

Ačkoliv o rakouském DVB-T2 se v původních plánech hovořilo tak, že nabídne až 40 programů ve vysokém rozlišení, vše je trochu jinak. Služba simpliTV se sice schovává až za 46 televizních stanic, ale v praxi je vše trochu jinak. 16 kanálů, které jsou na webových stránkách http://www.simplitv.at/ uvedeny, je šířených v normě DVB-T. Jedná se o stanice, které jsou v Rakousku součástí DVB-T nabídky, a to nikoliv nejen na celostátní bázi, ale i v jednotlivých regionech. Pozorný návštěvník však hned prohlédne poznámku pod čarou – v závislosti na jednotlivých oblastech.

Pokud si zájemce o službu simpliTV vystačí pouze se základní programovou nabídkou, tedy HD kanály ORF 1 HD, ORF 2 HD a Servus TV HD, stačí, když se pouze u operátora zaregistruje a dále už nic neplatí. Ovšem pozor! Samotná registrace, jak je uvedeno na webu služby, je zpoplatněna jednorázovou částkou 25 euro (650 korun). Minimální možné náklady na rozběh služby ze strany diváka jsou tedy okolo dvou tisíc korun. Jde tedy nejen o samotnou registraci, ale i CI+ modul. V případě, že budete mít zájem o placenou nabídku, je cena 10 euro měsíčně (260 Kč), případně 110 euro ročně (2860 Kč).


Repro foto: ORF 2 HD

HD verze veřejnoprávní kanálů ORF získá zákazník simpliTV za jednorázový poplatek 25 euro a registraci služby.

Je placená programová nabídka atraktivní?

Když jsem si procházel diskusní fóra včetně těch německých, kde se o programové nabídce vedly vášnivé debaty, narazil jsem ze strany kritiků pochopitelně na zklamání. Předně se sluší říci, že kdo má satelitní televizi, o službu simpliTV pravděpodobně ani nezavadí. Jsou zde v kódu šířeny stanice, které na satelitu najdete volně, a navíc pokud byste si spočítali cenu placené služby HD+, která je šířena z družice Astra, programová nabídka vychází také v neprospěch DVB-T2. simpliTV bude cílit tedy na ty diváky, kteří si z nějakého důvodu nemohou satelitní televizi pořídit.

Za poplatek 10 euro měsíčně tedy zájemce získá přístup k 27 programům, mezi kterými vynikají především HD verze Sat.1, RTL, ProSieben nebo VOX. Překvapením je, že v placené nabídce, nikoliv tedy pouze té, kde stačí registrace, jsou i německé veřejnoprávní programy ZDF HD a Das Erste HD. Mimochodem, v sousedním Jižním Tyrolsku jsou tyto kanály dostupné v režimu free-to-air. Kritiky placeného DVB-T2 v Rakousku také zarazilo, že se v nabídce neobjevila HD verze tamního komerčního kanálu Puls 4. Polemika nad tímhle krokem by byla ale pouhou spekulací…

MM socky3

Kompletní programová nabídka placené pozemní služby simpliTV

Kompletní programová nabídka placené pozemní služby simpliTV. V první kategorii jsou volně šířené stanice, kterou jsou součástí DVB-T, ve druhé kódované DVB-T2 programy, které získá zákazník platformy při registraci a jednorázovém poplatku 25 euro, ve třetí pak nabídka placených stanic. Ty získá abonent za částku 10 euro měsíčně, případně 110 euro ročně.

Vysílače zachytitelné na českém území

Co se týká jednotlivých stanovišť, telekomunikační operátor ORS, který službu po technické stránce zajišťuje, bude využívat pro šíření signálu již existující lokality. Nejde o nic překvapivého. Vysílače už byly osazeny pro technologii DVB-T2 v době, kdy probíhala výměna anténních systému pro DVB-T. S terestrickou televizí druhé generace se tehdy počítalo, jen nebylo jasné, kdy přijde její čas. Pro šíření signálu DVB-T2 bude využíváno celkem 26 vysílačů po celém Rakousku. Operátor už v polovině minulého měsíce informoval, že pokrytí bude zajištěno pro 89 % obyvatelstva.

Z pohledu zájemce v České republice jsou nejzajímavější čtyři vysílače – Sankt Poelten – Jauerling, Linz – Lichtenberg, Salzburg – Gaisberg a Wien – Kahlenberg. Ze všech už dříve bylo spuštěno DVB-T a rozhlasovým posluchačům jsou známy z těchto oblastí i stanice rakouského rozhlasu ORF nebo komerční Kronehit. Jak již bylo řečeno, zájemci o DVB-T2, kteří si dají práci a příjem této technologie si zajistí, její signál zachytí především v Jihomoravském kraji, na Vysočině a v jižních Čechách. Až letos přijdou podzimní inverze a vy náhodou zachytíte kódovanou nabídku například ve středních nebo západních Čechách, bude vám jasné, odkud vítr vane…

Vysílače, ze kterých bude možné službu simpliTV zachytit na území České republiky
Spolková země Vysílač Kanály Výkon Polarizace
Dolní Rakousko Sankt Poelten – Jauerling 38, 55, 58 80 kW H
Horní Rakousko Linz – Lichtenberg 41, 45, 24 65 kW H
Salcbursko Salzburg – Gaisberg 47, 59, 55 80 kW H
Vídeň Wien – Kahlenberg 36, 60, 53 80 kW H

Uvažujete o pořízení placené služby simpliTV?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.