Hlavní navigace

Rakousko testuje v Alpách televizi do mobilu

5. 2. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

5. 2. 2007

Rakouský mobilní operátor Mobilkom Austria (provozovatel mobilní sítě A1) zkouší od 26. ledna v alpském středisku Kitzbühel digitální televizní vysílání pro mobilní telefony. Na pilotním projektu DVB-H se podílí univerzita v Salzburgu, společnosti Siemens, H3G a provozovatel vysílací sítě ORS, informoval Mobilkom. Operátor naplánoval vysílání na termín lyžařského turnaje Ski Challenge 07.

Lupa tip MF temata2

Programovou nabídku pilotního vysílání tvoří veřejnoprávní televizní kanály ORF 1, ORF 2 a rozhlasová stanice Hit Radio Ö3. Vůbec první experimentální vysílání DVB-H v Rakousku proběhlo v roce 2005 ve Štýrském Hradci. Loni v září odstartovaly experimenty ve Vídni a Salzburgu. Kromě operátora mobilní sítě A1 se na nich podílí i držitel sítě 3, a potrvají až do letošního května.

Pilotní vysílání DVB-H minulý týden zahájila také Albánie. Experiment se omezuje na hlavní město Tiranu a nejbližší okolí, přičemž signál pokrývá padesát procent populace. Testování ale není veřejné. Kromě operátora DigitALB se na něm podílí i společnost Grass Halley. DigitALB chce časem zpřístupnit televizi v mobilu až osmdesáti procentům Albánců.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.