Hlavní navigace

Rakousko zadotuje i set-top-boxy pro DVB-C

7. 2. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
7. 2. 2007

Státní příspěvek 60 euro na nákup set-top-boxu pro příjem digitální kabelové televize pro prvních 66 666 zájemců odhlasovala rakouská vláda. Reagovala tak na požadavek kabelových společností, kterým se nelíbilo, že stát při přechodu na digitální vysílání nabízí pouze příspěvek na nákup přijímače pro zemské digitální vysílání. Kupón v hodnotě 40 eur může získat prvních 100 tisíc zájemců o DVB-T set-top-box se standardem MHP pro interaktivní služby.

Příspěvků na nákup digitálních kabelových přijímačů je méně, protože jsou podle deníku Der Standard dražší a domácností s kabelovou přípojkou je méně než těch, které televizi přijímají terestricky. Rozhodnutí vlády ale kritizuje kabelová společnost UPC, protože příspěvek se týká jen set-top-boxů s MHP platformou, které nejsou kompatibilní s technologickým řešením zpětného kanálu pro interaktivní digitální kabelové vysílání od UPC.

Kabelové společnosti prosadily státní příspěvek na nákup set-top-boxů i díky dřívějším rozhodnutím Evropské komise, která potrestala německou a italskou vládu za jednostranné zvýhodňování zemské digitální platformy. Komise striktně požaduje, aby státy, které se rozhodnou finančně podpořit přechod na digitální vysílání, rozdělovaly finanční prostředky rovnoměrně mezi provozovatele všech druhů digitálního vysílání.

MM socky3

Evropská asociace provozovatelů kabelového vysílání Cable Europe tento týden oznámila, že za poslední roky zaznamenala třiapadesátipro­centní nárůst penetrace DVB-C. Na celém kontinentu je nyní 11 milionů zákazníků digitální kabelové televize. Rok 2006 byl mezníkem, který zaznamenal zdvojnásobení růstu penetrace DVB-C napříč všemi obchodními sektory, prohlásil prezident asociace a manažer německé kabelové společnosti Kabel Deutschland Manuel Cubero.

Za posledních šest let se podle Cubera zdvojnásobily i výnosy kabelových společností. Přírůstek čtyř milionů zákazníků DVB-C je pravděpodobně vyšší než v USA. Lídrem trhu už nezůstává jen Velká Británie. Časy, kdy ostatní velké evropské země v tomto směru zaostávaly, jsou pryč, dodal Cubero.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.