Hlavní navigace

RE: Smlouva o registraci domény v TLD .cz je zřejmě neplatná

5. 12. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Smlouva o registraci doménového jména v TLD .cz je zřejmě neplatná, tvrdí ve svém článku (zveřejněném minulý týden na Lupě) Ján Matejka. Tvrzení vyvolalo bouřlivou debatu a někteří diskutující volali po odpovědi správce národní domény. Přinášíme vám tedy reakci Jiřího Dohnala, výkonného ředitele CZ.NIC.

V pondělí 26.11.2001 uve­řejnila Lupa článek Jána Matejky Smlouva o registraci domény v TLD .cz je zřejmě neplatná. Je v tom asi velký kus ironie, že jsem se o článku dozvěděl právě ve chvíli, kdy jsem v posluchárně Masarykovy koleje ČVUT připravoval zahájení semináře pro asi sto největších zákazníků sdružení CZ.NIC. Na jaké téma? Nová pravidla registrace a nová pravidla komunikace.

Článek jsem samozřejmě četl až odpoledne. To už byla na webu Lupy debata v plném proudu. No, debata. Část respondentů argumentuje věcně a těm patří uznání mé a mohu snad napsat i uznání ostatních. Z některých příspěvků však čiší cosi, co neumím přesně pojmenovat. Ale rozhodně považuji jejich autory za zbabělce, když se neumí ani podepsat plným jménem pod svůj názor.

Ale zpět k článku pana Matejky. Chci mu za něj poděkovat. Jsem přesvědčen, že autor byl veden upřímnou snahou pomoci. A řečeno slovníkem dnešní mládeže: „Pěkně nám to nandal.“ Nejsem právník, a proto nemohu přinášet právnické protiargumenty, polemiky či dokonce filipiky. Jenom chci vypíchnout jeden moment.

CZ.NIC vyhlásil nová pravidla procesu registrace platná od 1.3.2002. Co ho k tomu vedlo? Jednak problém české internetové kotliny zvaný „spekulativní registrace domén“ a také signály z různých stran, že stávající smluvní proces nesnese absolutorium.

Tedy musím se přiznat, že vyjádření našich kritiků či rádců nebyla tak diplomatická, jako jsem si dovolil uvést pro oživení textu já. Takže CZ.NIC přichází se změnou. A pan Matejka o ní ví, odvolává se přece v textu na její vyhlášení. To znamená, že svůj článek psal až po 8. listopadu, tedy po zveřejnění pravidel na www.nic.cz .

Nečekal jsem, že si přečteme nějaký oslavný traktát. Mrzí mě ale, že pan Matejka existenci nových pravidel „odbyl“ pouze konstatováním: „(…) že v podstatných bodech se nová pravidla neliší od pravidel předchozích (a částečně lze tedy na ně aplikovat i výtky v článku uvedené).“ Citát je pouze volný, jeho smysl jsem snad ale dodržel. Proti jeho obsahu musím však důrazně protestovat.

CIF - osobnosti

Právě nejzávažnější připomínku – možný výklad neurčitosti, kdo podává návrh na uzavření smlouvy – nová pravidla jednoznačně řeší. Ostrý a nesmlouvavý odsudek pana Matejky si lze vyložit např. tak, že posudek na původní pravidla vypracoval před zveřejněním nových pravidel a protože si byl vědom pracnosti srovnání, spokojil se konstatováním: „K bližší právní analýze těchto dvou dalších variant zde již bohužel není prostor.“

Pokud jsme soudní lidé, pak připustíme, že žádné lidské konání není dokonalé. Takže i CZ.NIC má co zlepšovat. A možná, že víc než ostatní okolo něj. Definování nových pravidel je z tohoto pohledu podle mého názoru správným krokem. Pojďme tedy hodnotit, co změna přinese dobrého (a třeba také i špatného) české internetové veřejnosti. A co dalšího možná ještě ani nebylo pojmenováno a přitom to uživatelům znepříjemňuje život. To je směr, kterým se CZ.NIC vydal. Chcete se připojit?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Věk 52 let, absolvent VSE v Plzni, programátor na strojích EC, 1989 - 1997 ředitel odštěpného závodu PVT a.s., 1997 - 2000 ústředí PVT (Internet). PVT je zakládající člen CZ.NIC.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).