Hlavní navigace

Reakce na glosu o "zbytečném luxusu" širokoúhlého zpravodajství Novy

28. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
28. 12. 2007

Na serveru Česká média dnes vyšla reakce na glosu Širokoúhlé zpravodajství Novy jako zbytečný luxus, kterou jsme na DigiZone.cz vydali v polovině listopadu. Televizní režisér Jan Dvořák v ní polemizuje s kritikou toho, jak televize Nova snímá zprávy v poměru 16:9, a nabízí i několik historických analogií. Každý fyziolog a oční lékař potvrdí, že zdravý člověk soustředí pozornost do centra dění a dokáže některé věci eliminovat. V divadle přece také nevnímáme jeviště soustavně jako celek a vybíráme si bližší či širší výseky podle akce, píše na obhajobu Novy Jan Dvořák.

Nesouhlasí tak s autorem glosy ani v tom, že by nejsledovanější česká televize měla ve svém zpravodajství skoncovat s prázdnotou. Pokud se … podíváme na záběr moderátora, tak je přece obklopen plochou s promítanými záběry, které navozují uváděnou reportáž. U audiovizuálního zpravodajství je samozřejmostí podpora verbálního sdělení obrazem a neznamená upozadění moderátora, uvádí televizní režisér a dodává: Ještě před časem byl přece moderátor ‚odsouván‘ do grafického okna a ve vedlejším, větším, šla souběžně obrazová informace.

Content tip EARLY

Jan Dvořák uzavírá svůj příspěvek slovy: Nevidím důvod, proč zpožďovat šíři možností, které nabízí televizní formát 16:9 nejenom Pojišťovně štěstí a Ordinaci v růžové zahradě, ale i televiznímu zpravodajství. Tohle by byl skutečně luxus. Právě Ordinaci v růžové zahradě autor glosy na DigiZone.cz za její širokoúhlou kompozici, na rozdíl od Televizních novin, pochválil. V diskusi na serveru Česká média proto uvedl: Zbytečným luxusem není podle mne vysílání zpráv v 16:9 samo o sobě, ale to, že plně nevyužívají nabídnutý prostor."

Glosa Širokoúhlé zpravodajství Novy jako zbytečný luxus se s více než 600 diskusními příspěvky stala dosud nejdiskutovanějším textem na serveru DigiZone.cz. Podle připojené ankety s více než 350 hlasujícími má po letošních Vánocích širokoúhlý televizor 45 procent respondentů.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).