Hlavní navigace

Ředitelka Radiokomunikací: digitální kabel je lepší než IPTV

22. 10. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Digitální kabelová televize DVB-C Autor: 115393
22. 10. 2007

Pokud by si generální ředitelka Českých Radiokomunikací Jane Hannah měla vybrat mezi příjmem digitální televize prostřednictvím kabelu nebo IPTV, zvolila by kabel. Hannah to řekla v rozhovoru pro server Lupa.cz s tím, že IPTV je zatím stále uživatelsky méně přívětivá služba, zvlášť kvůli časovým prodlevám při přepínání programů.

IPTV je služba pro určitý segment trhu, který si tu službu najde. IPTV bude určitě mít své zákazníky, kdyby tomu tak nebylo, tak by O2 nemělo v současné době tisíce uživatelů, míní Hannah. Osobně bych si vybrala kabel. Důvod je jednoduchý. U IPTV existuje určitá prodleva mezi přepínáním kanálů. Navíc i kvalita obrazu a nabídka obsahu hovoří ve prospěch kabelu, dodala.

Radiokomunikace v loňském roce slibovaly, že v rámci svojí ADSL sítě zákazníkům rovněž nabídnou IPTV, v současné době o tom ale podle Hannah neuvažují. Radiokomunikace se musí na IPTV dívat z hlediska nákladové položky – máme-li dost zákazníků v rezidenčním segmentu, kterým bychom mohli tuto službu nabídnout. Zda jich je dost na to, aby nám to pokrylo alespoň náklady, vysvětlila generální ředitelka Radiokomunikací.

MMF24

Přesto Hannah službu IPTV zcela nezavrhuje. Lidé podle ní chtějí sledovat televizi a je jim v podstatě jedno, jakým způsobem se k nim dostane signál. Když porovnáte DVB-T a IPTV, zjistíte, že se jedná o dvě zcela rozdílné služby se zcela rozdílnou kvalitou a o dva naprosto rozdílné segmenty trhu. Pro všechny tyto technologie budou existovat určité skupiny zákazníků a tržní výsledky. Je také otázkou, jak měříte úspěch. Například DVB-T je jednodušší služba, má existující strukturu, a to ať už na straně provozovatelů vysílání, nebo i na straně koncových zákazníků, to znamená diváků. Všichni vědí, co mají od DVB-T očekávat, řekla Hannah v rozhovoru pro Lupu.cz.

IPTV by podle ředitelky Radiokomunikací mohli někteří konzumenti označit za nesmírně pomalou službu. Nicméně je pravda, že určitě bude existovat segment trhu, který o takovou službu bude stát, dodala. Aby ji mohly poskytovat Radiokomunikace, musely by mít více zákazníků v oblasti ADSL služeb. Poté se můžeme rozhodnout. Nechci tím říci, že jsme už připraveni tuto službu spustit, nechci tím ale ani říci, že bychom IPTV opouštěli, prohlásila Jane Hannah, která dříve působila ve společnosti Karneval Media, kde zaváděla digitální kabelovou televizi.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).