Hlavní navigace

Regionální televize chtějí veřejnoprávní síť. Po ČT požadují část poplatku

30. 5. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Asociace regionálních a lokálních televizí prosazuje vznik tzv. Druhé veřejnoprávní televize, která žádá 35 ze 135 korun televizního poplatku od České televize

Vznik takzvané Druhé veřejnoprávní televize, která by byla financována z nynějších koncesionářských poplatků pro Českou televizi, prosazuje nově založená Asociace regionálních a lokálních televizí (ARLT). Ta sdružuje desítky menších regionálních a lokálních televizních studií, které se podílejí na projektu satelitní regionálnítele­vize.cz. Asociace tvrdí, že její členové doplňují úlohu ČT v těch nejmenších regionech, které Kavčí hory nedokáží patřičně zpravodajsky pokrýt.

K TÉMATU: V Havlíčkově Brodě je ustavující schůze Asociace regionálních a lokálních televizí

„Projekt Druhé veřejnoprávní je inspirován německou ARD, jejíž program vychází odspodu – od měst a spolkových zemí ke střechovému centrálnímu programu a předpokládá rozdělení koncesionářského poplatku na dvě části, z níž první ve výši 100 Kč by nadále patřila České televizi a druhá v částce 35 Kč síti Druhé veřejnoprávní,“ vysvětlil člen rady ARLT a majitel regionální TV Bonus Milan Brunclík, autor projektu Druhé veřejnoprávní televize.

ČTĚTE TAKÉ: Asociace regionálních a lokálních televizí má prozatím čtrnáct členů

Cloud23

Organizační struktura druhé veřejnoprávní sítě by podle asociace vycházela ze stávajících územně samosprávných celků. Studia ARLT by existovala v každé obci s rozšířenou působností. „Tato studia však není potřeba znovu vytvářet, malé soukromé televizní stanice tady existují a denně od listopadu 1989 v nich tvoří osm stovek profesionálů hodiny zpravodajství, ale i uměleckých žánrů a plní tak archivy bezkonkurenčního objemu i obsahu,“ říká Brunclík. Mnohá studia jsou už dnes spolufinancována z veřejných rozpočtů obcí, měst a krajů.

„Regionální televize jsou těmi, které skutečně dokumentují život v našich regionech, aniž by za to byly odpovídajícím způsobem ohodnoceny. Mnohé z nich plní tuto funkci na bázi dobrovolnosti,“ konstatuje předsedkyně ARLT Eva Stejskalová, ředitelka satelitní regionálnítele­vize.cz. Odvolává se přitom i na snahu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) vytvořit terciální sektor komunitních médií, na jehož financování by se mohl podílet stát.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).