Hlavní navigace

Regulaci vysílání na internetu uplatňují zatím jen tři země z celé EU

23. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
23. 12. 2009

Zatím pouze tři státy z evropské sedmadvacítky zapracovaly do svých národních mediálních zákonů ustanovení o regulaci audiovizuálních služeb na internetu. Jde o Belgii, Rumunsko a Slovensko. Evropská směrnice, která tuto regulaci zavádí, přitom byla přijata v prosinci 2007 a všechny členské státy měly dva roky na to, aby ji implementovaly do svých zákonů.

ROZHOVOR K TÉMATU: Příští rok asi ještě internet regulovat nebudeme, říká šéfka Rady pro vysílání

Směrnice, která reguluje provozování televizního vysílání a videoslužeb na internetu, platí na celém území EU od minulé soboty 19. prosince. A to i ve státech, které nestačily její obsah promítnout do svých zákonů. Takovou zemí je i Česká republika. Kvůli absenci zákona však stát neurčil, kdo má regulaci vykonávat. Serveru DigiZone,cz to řekla Kateřina Kalistová, předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), pod jejíž kompetenci by měla tato regulace spadat.

Cloud23

Některé evropské země směrnici uplatňují jen částečně. Podle serveru Broadbandtvnew­s.com jde o Dánsko, Francii, Lucembursko, Velkou Británii, Rakousko, Německo, Irsko, Maltu a Nizozemsko. Směrnice kromě jiného určuje kvóty pro reklamní prostor u vysílání přes internet a videa na vyžádání, a povoluje například product placement – přímou propagaci výrobku v televizním pořadu.

Podle Evropského soudního dvoru lze směrnici uplatňovat i bez existence příslušného národního zákona. Komisařka EU pro informační společnost a média Viviane Redingová nicméně vyzvala všechny země unie, které dosud nepřijaly příslušné zákony, aby tak učinily co nejdříve. Naléhavě vyzývám země EU, aby přizpůsobily své vnitrostátní právní předpisy a zajistily, aby se v praxi mohly používat nové reklamní techniky. Neexistuje žádná omluva pro jakoukoli další prodlevu, uvedla Redingová.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).