Specializovaná zařízení na čtení e-knih, e-čtečky, nabízející pouze tuto jednu funkčnost, možná už mají období největšího rozmachu za sebou. Řeší to Wall Street Journal v článku The E-Reader Revolution: Over Just as It Has Begun? a dokládá to čísly. Z článku poměrně dost plyne, že čísla naznačují konec éry vyhrazených specializovaných zařízení na čtení e-knih. A mohou za to, tak jak bylo už dříve předpovídáno, tablety.
IDC uvádí, že v roce 2012 bylo na trh dodáno 19.9 milionu kusů e-čteček, o 28 % méně než v roce 2011. V témže roce 2012 ale IDC odhaduje, že bylo dodáno 122.3 milionu kusů tabletů.
IHS iSuppli sice nabízí jiná čísla, ale trendy jsou stejné. Vrchol e-čtečky měly v roce 2011 a v roce 2012 už půjde pouze o 14.9 milionu kusů, 36% pokles. V roce 2015 předpokládají pouze 7.8 milionu kusů.
Proč se něco takového děje? Zmiňována je řada faktorů – například ten, že pokud si někdo koupil e-čtečku, nemá příliš důvod si kupovat další. Několik let staré Kindle prostě funguje. Stále stejně dobře. A pokud by už došlo na upgrade, je prý velmi pravděpodobné, že by si tito lidé daleko spíše koupili tablet.
Tablet, který může posloužit jako e-čtečka, ale hlavně také jako prohlížeč s přístupem na Internet. A také pro řadu dalších věcí. „Pro většinu spotřebitelů je tablet s více způsoby použití lepší,“ upozorňuje WSJ v článku. A dodává další argument, stále se snižující cenu tabletů – pro srovnání nejde ani příliš daleko. Google Nexus 7 tablet za 199 dolarů a Amazon Fire za 159 dolarů – tedy za ceny lišící se pouze o desítky dolarů od e-čteček.