Hlavní navigace

Revoluce tablet(ů)?

24. 1. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Množství prodaných tabletů prý již brzy překročí standardní počítače. Bude konec světa? Myslím si, že ne.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Je nade vší pochybnost, že za současným boomem dotykových obrázků stojí Apple a jeho iPad; zařízení milované, nenáviděné, ve spásu novin proměňované  ale v každém případě velice úspěšné. Konkurence, počínaje Samsungem přes další významné výrobce, po, přiznejme si to, spíše imitátory, se na trendu více  veze, než aby jej spoluvytvářela.  Její inovace se skládá z toho, že do tabletů doplňuje funkce, na které Apple zapomněl, ale nepřináší tím větší přidanou hodnotu a nikam neposouvá samotný koncept doopravdy „osobního“ počítače, kterým se tablety stávají. I tak se ale úspěšně podílí na trhu a vzhledem k tomu, že množství nabízených výrobků i agresivita jejich marketérů roste, může se stát, že za chvíli budou placaté obrázky skutečně pro každého.

Zdá se vám to povědomé? V dobách, kdy výrobci mobilních telefonů soupeřili o to, kdo na malou plochu kapesního přístroje narve více tlačítek, přišli jableční vizionáři s telefonem, který měl jen jedno (plus čtyři na okraji, ale ta nebyla na promofotkách vidět). Krátce poté se koláčky a hvězdičky (populární označení pro nejlevnější dotykové telefony  LG Cookie a Samsung Star) rozlily do rukou nejen zazobaných, ale i obyčejných teenagerů. Pravda, iPhone z toho stále trčí, ale rozšíření a přiblížení vizionářské technologie běžným lidem zařídili jiní.

MM socky3

I to se vám zdá povědomé? V polovině 90. Let Apple uvedl projekt Newton. Newton bylo v podstatě PDA se vším, co k němu patřilo. Bylo – až na pár mušek a astronomickou cenu – skvělé, ale lidi ho nekupovali. Kupovali ale menší, leč srovnatelné Palmy. A pak iPaqy, Tréa, HTC. Zajímavé na tom je, že některé technologie, které v PDA Apple uvedl na začátku jejich éry v podobě svého Newtonu se v reálných přístrojích prosadily na konci éry PDA. To ale byly přístroje pro normální uživatele a za normální cenu.

Každou z těchto technologií a podobných vln bychom si mohli popsat ještě více, zažívala svůj vrcholový okamžik i momenty trapného odeznívání. Žádná z nich ale, a to je důležité, zcela nevytěsnila technologii, jež ji předcházela. PDA nerozdrtila PC ani notebooky, dotykové telefony zcela nezničily klasické a podobně. Na základě toho si myslím, že ani současná revoluce tabletů  nezpůsobí upozadění klasických technologií, byť revoluční evangelisté to tak mohou vidět. A bolí-li vás z tabletů hlava, nemusíte si brát tablety. Stačí počkat, až to přejde.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.