Hlavní navigace

Rok 2003 v online médiích a reklamě

17. 12. 2003
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Přehled událostí končícího roku potvrzuje významné změny na trhu zpravodajských serverů i zkvalitnění prostředí pro zadávání internetové reklamy. Řada předních webů se dočkala nového vzhledu a změny proběhly také na manažerských pozicích tří největších tuzemských portálů.

Leden

Zpravodajský server Flashnews deníku Právo a magazín Novinky.cz se sloučily v plnohodnotnou zpravodajskou stránku. Ta v průběhu prvních měsíců roku vyrostla v silného hráče, který se o prvenství na trhu začal přetahovat se serverem iDnes.

Ekonomický server České televize Peníze.ČT vznikl ve spolupráci s Peníze.cz. Oproti původně deklarovaným plánům stránka pod hlavičkou televize téměř kompletně překlápí obsah finančního magazínu.

Zpravodajský server iDnes oslavil své páté narozeniny novou grafickou podobou. Tvůrci slíbili méně reklamních formátů, větší přehlednost stránek a jejich rychlejší načítání.

Novým výkonným ředitelem portálu Atlas.cz se stal Jaroslav Bengl, který na tomto postu vystřídal Pavla Sodomku. Ten nadále zůstal členem představenstva Atlas.cz, a.s.

Únor

Portál Atlas.cz začal používá vyhledávací technologii Jyxo.

Autor několika kontroverzních výroků o českém Internetu a tvůrce weblogu Mediář Miloš Čermák přešel po více než jedenácti letech strávených v týdeníků Reflexu do redakce Lidových novin.

Magazín Svět Namodro, který se až do své poslední chvíle neúspěšně snažil o pohlednou grafiku, definitivně přestal vycházet. Portál Quick krátce na to změnil grafiku i obsahové rozvržení, cílem bylo údajně „zpřehlednění a zrychlení“.

Ondřej Neff zrušil možnost přidávat komentáře k článkům na serveru Neviditelný pes. Odůvodnil to tím, že „míra vulgarity překročila míru snesitelnosti„ a zmíněny byly i „určité právně napadnutelné prvky volné diskuse“. Po následných nesouhlasných reakcích bylo toto opatření zrušeno.

Březen

Na českém webu se objevil česko-slovenský časopis CS Magazín. Jeho stránky vynikají spíše texty než výtvarnou elegancí. V magazínu publikují mj. i pánové Mandler, Doležal a Kuras.

Seznam.cz a Internet Trading po vzájemné dohodě ukončily spolupráci na prodeji reklamních služeb prostřednictvím obchodní sítě. Seznam.cz přebral veškeré závazky vůči klientům a portfolio služeb.

Sdružení vydavatelů internetových titulů vydalo etický kodex internetové reklamy.

Romana Hlouška vystřídal ve funkci tiskového mluvčího a PR manažera společnosti Seznam.cz Tomáš Fiala.

Byla vyhlášena ocenění Český zavináč 2003. Nejlepším zpravodajským serverem jsou České noviny, nejlepší zábavnou stránkou Kompost, nejlepší osobní stránku má Jiří Peterka, nejlepší firemní web Škoda Auto. Za nejlepší nový projekt spuštěný pouze v roce 2002 byl označen vyhledávač Jyxo. Osobností českého Internetu zůstává Ondřej Neff.

Duben

Vydavatelství Trade & Leisure Publications zastavilo vydávání Internet magazínu. Oficiálním důvodem konce jediného kvalitního periodika o českém Internetu byla „situace na trhu“.

Internetová agentura Forrest Gump změnila svůj název na FG Forrest. Změna se týká především prezentace agentury v zahraničí. Svou ochrannou známku má Forrest Gump povolenou jen na území České republiky. Proti registraci značky Forrest Gump na mezinárodní úrovni podalo námitku filmové studio Paramount Pictures, které je producentem a distributorem stejnojmenného fil­mu.

V druhém ročníku soutěže internetové reklamy iReklama se prezentovalo 34 prací.

Na webu začalo vysílat Radio Akropolis.

Ze spolupráce portálu Centrum.cz a vydavatele deníku Lidové noviny vzešel server Lidovky.cz, který následně prospěl oběma subjektům – návštěvnost online verze listu stejně jako stránek Centra se zvýšila. Spornější je – jak už to u zpravodajských serverů bývá – vzhled webu a rozvržení obsahu.

SPIR s Taylor Nelson Sofres Factum a iAudit International spustily Netmonitor.

Seznam.cz začal exkluzivně zastupovat internetové tituly vydavatelství Ringier ČR a Československý sport. Nabídka reklamních možností společnosti se rozrostla o tituly Blesk.cz, DenikSport.cz, iABC.cz, Reflex.cz a Televize.cz.

Květen

Česká televize spustila nový web. Přes výhrady například k poměrně chudému obsahu lze konstatovat, že design je velmi zdařilý. Rezervu má médium veřejnosti v prezentaci audiovizuálních příspěvků formou webového archivu, za Novou v tomto směru výrazně pokulhává.

Internetová prezentace Kanceláře prezidenta republiky dostala nový design, upraven byl i publikační systém, což urychlilo aktualizaci. Nové stránky, jejichž tvorba trvala pouze 14 dní, navštívilo v prvním týdnu přes pět tisíc návštěvníků, zhruba pětina jich byla ze zahraničí. Nový web vytvořila internetová agentura FG Forrest.

Červen

Marketingovou bitvu se svým největším konkurentem, portálem Seznam.cz, začalo Centrum.cz s pomocí Lukáše Pollerta. Kanoista, lékař a radní v jedné osobě přesvědčoval ty, kteří na Centrum ještě nepřišli, surfováním a máčením dolních končetin v akváriu.

Novinář Jan Potůček, dříve publikující například ve Světě Namodro či RadioTV.cz, začal pracovat v týdeníku Reflex. I zde se věnuje – jak je jeho dobrým zvykem – mediálním tématům.

Magazín o počítačových hrách Level inovoval svůj web. Pro předplatitele časopisu to znamená možnost přistupovat do databáze článků ze starších vydání.

Červenec

Tomáš Baldýnský psal oficiální deníček 38. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Unikátní weblog byl Baldýnského kladnou odpovědí na jeho vlastní dotaz „Dokážu zažít na karlovarském festivalu tolik věcí, aby to naplnilo malé noviny?“.

Asociace.BIZ začala vydávat měsíční zpravodaj. Cílem je informovat vedoucí pracovníky marketingových oddělení předních společností na českém trhu o dění v oblasti vývoji webů a možnostech využití internetu jako marketingového mé­dia.

Finanční server Měšec se dostal po více než dvou letech svého fungování novou tvář. Kromě designu se částečně změnila i struktura webu a přibyly nové funkce. Nový vzhled připravil Adam Hauner.

Server RadioTV.cz zabývající se médii získal investora, společnost Internetmedia, čímž se vyřešila tehdy nepříliš růžová finanční situace renomovaného a svého druhu ojedinělého periodika.

Internetová Louč Milana Šmída oslavila třetí narozeniny, její nulté číslo vyšlo 3. července 2000.

Srpen

Et Netera připravila novou podobu webu SPIR. Jeho součástí je nyní interní členská sekce, obsahující mj. monitoring článků týkajících se internetové reklamy, SPIR a dalších souvisejících té­mat.

Společnost ARBOmedia přichystala nový reklamní formát, který nazvala crosstitial. Nový, nestandardní formát reklamy se narozdíl od dosud užívaných reklamních pozic zobrazuje spolu s obsahem serverů, nýbrž při přechodech mezi jejich sekcemi.

Patrick Zandl začal na Lupě publikovat seriál Historie českého Internetu. Ve skutečnosti se podle slov autora jedná o téměř hotovou knihu stejného názvu, která však nenašla dostatečně odvážného vydavatele.

iDnes spustil web o zdraví. Samostatné kapitoly jsou věnovány hubnutí a zdravé výživě, kouření, závislostem nebo pohlavním chorobám. Zpravodajské informace doplňuje katalog zdravotnických serverů, odkazy na servery zabývající se alternativní medicínou, redukcí nadváhy a dietami, nemocemi, léky a zdravotně postiženými.

Září

Žebříček kvality a použitelnosti internetových prezentací Webtop 100 českých podniků s největšími tržbami vede Český Telecom před Eurotelem a T-Mobile.

V návaznosti na žebříček WebTop100, který odhalil slabá místa firemních webů, vytvořili Marek Prokop a David Špinar internetové poradenské centrum. Těžištěm Dobrého webu je poskytování konzultačních a analytických služeb v oblasti tvorby webových stránek, správy jejich obsahu, internetového marketingu a v dalších oborech, které s podnikáním na Internetu souvisejí.

Studio Globedesign.cz vytvořilo ve spolupráci s členy Divadla Járy Cimrmana internetový zpravodaj nesoucí příjmení tohoto fiktivního českého génia. Vyčerpávající obraz o slavném synu krejčího a herečky, jakož i novinky ze začátku 20. století lze nalézt na www.cimrman.at.

Internetový portál Seznam.cz a deník Právo představily server Sport.cz. Jádrem webu je animovaná část s jednotlivými sportovními výsledky a statistikami prezentovanými pomocí technologie Flash.

Říjen

Personální společnost Jobpilot začal se serverem Českého rozhlasu iŽurnál připravovat Jobžurnál.

Marketingový ředitel Daniel Grunt přijal místo produktového ředitele Centrum.cz a jeho místo obsadil bývalý manažer podpory prodeje iDnes Tomáš Kostrhoun.

V soutěži Best Web 2003 na Peníze.cz vyhodnotili uživatelé jako nejlepší bankovní prezentaci internetové stránky České spořitelny. Nejspokojenější byli uživatelé s webem ČSOB.

Marek Adamčík se stal novým obchodním ředitelem portálu Atlas.cz. Předtím působil ve společnostech Ford a Microsoft.

Listopad

Bestoutdoors.cz je nově spuštěným portálem pro nákup a prodej reklamních nosičů na internetu.

Provozovatel výzkumu iAudit a spolurealizátor výzkumu SPIR Netmonitor iAudit International představil iAnalyzer, nástroj na analýzu návštěvnosti online médií.

Prosinec

Sdružení pro internetovou reklamu přijalo závazný dokument standardizující formáty webové inzerce, desatero pro autory internetové reklamy a podrobná technická pravidla pro tvorbu bannerů.

Jakub Ditrich opustil funkci ředitele a jednatele firmy Globe Internet. Svou další činnost spojuje majitel domény ditrich.cz s konzultantskou činností a popularizací bezdrátového připojení WiFi.

Česká spořitelna vyhrála první roční soutěže o nejlepší finanční instituci Zlatý měšec 2003.

Cloud23

Internetové mediální zastupitelství M.I.A., které vzniklo v roce 1997 a bylo posléze převzato Českým Telecomem, ukončí k poslednímu prosinci tohoto roku svou činnost. Klientům bude doporučeno spolupracovat nadále přímo se servery. Týdeník Strategie spekuluje o možném převzetí některých aktivit M.I.A. společností Interactive House, v níž působí Karel Jarušek (před nedávnem ještě v Atlas.cz).

Co považujete za nejdůležitější událost na trhu s online médii a reklamou v roce 2003?

Autor článku

Autor je od prosince 2004 redaktorem Lidových novin, od dubna 2005 v nich píše pravidelnou páteční stránku o médiích.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).