Hlavní navigace

Rok po startu Pětky: Na trhu chybí televize s opravdu českou zábavou

17. 10. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Pětku by mohla nahradit televize Relax podnikatele Radima Pařízka. Její vedení by se ale do programu muselo pořádně opřít, a ne se ohlížet po vysloužilých bavičích.

Televize plná české zábavy

Přiznejte se, podívali jste se 15. října do kalendáře a zavzpomínali? Pokud si toto datum neasociujete zrovna s nějakou rodinnou událostí, pak jste bezpochyby museli zavzpomínat na období před rokem. V úterý 15. října tomu byl přesně rok, kdy odstartovala celoplošná televize Pětka, projekt s jednou z nejkratších životností v českém éteru. Televize, která měla nabídnout alternativu vůči stávajícím televizním kanálům. Pětka byla především prezentována pod heslem „Televize plná české zábavy“. Projekt, který na trhu chyběl a který měl rozhodně na to, aby u diváků uspěl. Jenže už od počátku v tom byl problém…

Televize měla všechny předpoklady k tomu, aby uspěla – tým schopných lidí, kterými se obklopil bývalý investigativní novinář Marek Vítek, známé tváře a slušnou reklamní kampaň, kterou především zajistila Iveta Bartošová, jež dlouhodobě funguje především na bulvární média jako jeden velký magnet. Nejpopulárnějším pořadem na Pětce se stal Buřtcajk se Zdeňkem Izerem. Nešlo sice o žádná závratná čísla, ale desítky tisíc diváků pro začátek na už tehdy velkém konkurenčním poli nebyly rozhodně špatným výsledkem. Bartošová nakonec nezklamala. K jejímu velkému návratu, jak se dalo očekávat, v prosinci vůbec nedošlo. Chystaný koncert v mimochodem vyprodané Lucerně byl zrušen.

Pětka je chápána především jako televize "plná české zábavy".
Autor: TV Pětka

Díky Ivetě Bartošové měla Pětka o publicitu dlouhodobě postaráno

Kde se stala chyba?

S odstupem času může stále ještě řadě lidí vrtat hlavou, proč vlastně celoplošná televize Pětka skončila. Skutečnost, že za ní stál miliardář Luboš Měkota, který byl zapleten do kauzy privatizace Mostecké uhelné, je snad každému známá. Nepochopitelné je ale spíše to, že se tak zkušení lidé, jež se Pětku rozhodli dělat, do podnikání s Měkotou pustili. Tento krok si je možné vyložit snad jen tak, že za tím stála neskutečná chuť si vyzkoušet něco nového a nedělat v televizi pro někoho jiného, ale dělat televizi vlastní. Okolo Pětky začalo být veselo od samého začátku. Už v listopadu její vedení skrze média potvrdilo, že s výrobou pořadů má problémy.

Policie nejprve obstavila Měkotovi majetek ve Švýcarsku, později došlo ke stejnému kroku také v České republice. Jenže to už se Pětka topila ve velkých problémech. Mezi novináři, kteří byli obeznámeni se situací ve vedení televize, kolovaly historky, jak probíhá financování projektu. Ze zpětného pohledu to není příliš veselý pohled. Pětka musela omezit už v listopadu 2012 výrobu předtáčených pořadů. Na konci prosince pak také prostřednictvím médií hledala pomocnou ruku a hlásala, že je v intenzivním jednání o novém vlastníkovi. V lednu to pak už vypadalo hodně bledě a bylo víceméně jasné, že během několika dní bude trápení konec. V březnu pak došlo i na samotného Měkotu, když zemřel náhle při golfu.

Euforie ze startu nové televize byla velká, brzo ji však vystřídalo vystřízlivění. Na fotce generální ředitel Pětky Marek Vítek, novinářka a moderátorka Pavlína Wolfová a Petr Vondráček

Euforie ze startu nové televize byla velká, brzo ji však vystřídalo vystřízlivění. Na fotce generální ředitel Pětky Marek Vítek, novinářka a moderátorka Pavlína Wolfová a Petr Vondráček

Šanci by měl Relax, musel by se ale vydat jinudy

Ačkoliv televizi Pětka řada našich čtenářů už v době její existence kritizovala, našlo se také hodně těch, kteří si její program oblíbili. Nebudu proto daleko od pravdy, když napíšu, že ti by rozhodně jejího pokračovatele uvítali. Největším problémem takového projektu jsou finance. Pohrobka, tedy projektu, který by založil stejný tým po konci Pětky, už se dočkáme leda tak ve snu, televize tohoto typu by ale rozhodně na českém trhu našla místo. O něco podobného už se v podstatě snaží Telka, která však nabízí pouze recyklovanou zábavu, kterou si dle slov končícího generálního ředitele televize Nova Jana Andruška vyžádali sami diváci.

Šance a díry na trhu by se tak měl chopit ostravský podnikatel Radim Pařízek, který dle sloganu vlastní kampaně rozjel na začátku minulého měsíce „televizní revoluci“. Zatím to není příliš znát. Pořady na jeho televizi Relax, která by velice vzdáleně mohla Pětku připomínat, sledují zatím tisíce, maximálně desítky tisíc diváků (do cca 30 tisíc), takže jediné, co bylo skutečně na rozjezdu mediální skupiny Pohoda pompézní, byl její večírek, na němž nechyběly tváře jako Petr NovotnýJiří Krampol. Možná by nebylo špatné, kdyby se Pařízek vydal trochu jinou cestou a přestal na Relaxu recyklovat tváře nebo pořady, které měly být divákům uchovány pouze v televizních archivech. Tahle televize má určitě na víc. Otázkou je, zdali to její vedení chce.

KL22 hlasovani

Někdejší tváře velkých komerčních televizí táhnou na Relaxu nejvíce. Diváků jsou ale zatím maximálně desítky tisíc.
Autor: archiv mediální skupiny Pohoda

Někdejší tváře velkých komerčních televizí táhnou na Relaxu nejvíce. Diváků jsou ale zatím maximálně desítky tisíc. Na fotce otec a syn Novotní, mezi nimi Jiří Krampol.

Pětka částečně přežila v podobě Metropole

I když televize Pětka 4. února letošního roku zanikla, její stopa nezmizela z televizního éteru nadobro. Do její rodiny totiž patřila i pražská televize Metropol. Právě na ní se objevily i některé pořady z Pětky. Můžeme jmenovat například magazín Supermáma. Pokud je řeč ale o podobnosti s Pětkou, nesmíme zapomenout na některé tváře. Pravda, už jich nezbylo moc. Tou nejvýraznější je ale bezpochyby Petra Slancová, kterou už diváci mohli vídat na původní Metropoli. Z té si mohou diváci pamatovat i Barboru Sedláčkovou a pochopitelně i Martina Severu. Dramaturgem a moderátorem na Metropoli byl dříve i Vojta Lavička. Platí to i teď.

Tahle pražská televize ale měla velké štěstí. Na rozdíl od Pětky se dostala pod křídla silného vydavatelství, kterým je Mladá fronta. Na konci ledna, když už bylo jasné, že její původní provozovatel skončí, ale stále nebylo známo, kdo nakonec TV Metropol získá. Bude to miliardář Jaromír Soukup, nebo majitel již zmiňovaného vydavatelství František Savov? ptal se tehdy DigiZone.cz. Dnes už víme, že Soukup si ponechal TV Barrandov a využívá maximální možnou měrou cross promotion s vydavatelstvím Empresa Media, které vlastní, Savov se zaměřil na metropolitní publikum. Osud TV Pětka je každopádně významnou, i když velice krátkou kapitolou v procesu digitálního vysílání v České republice, která by neměla být zapomenuta. U diváka nakonec zůstanou jen pěkné vzpomínky na projekt, který padl v nesprávný čas do rukou špatného investora…

Uvítali byste, kdyby vznikla stanice podobná projektu televize Pětka?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.