Hlavní navigace

Rozloží Česká televize vládní koalici?

26. 3. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Hnutí ANO zůstává osamoceno v boji za přísnější kontrolu veřejnoprávní televize a snížení televizního poplatku. Zároveň ho ale sociální demokracie a lidovci potřebují při dovolbě Rady ČT.

Velebova zákonodárná premiéra

Česká televize se pozvolna stává ústředním tématem vládní koalice. Hnutí ANO vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše přitvrdilo v „okopávání“ veřejnoprávních médií, když ústy předsedy Volebního výboru sněmovny Martina Komárka nastolilo otázku, zda by se ČT neměl snížit koncesionářský poplatek a naopak zpřísnit kontrola hospodaření. Komárek dokonce označil ČT za „černou díru“, v níž mizí peníze, na čemž se prý shodli se stranickým šéfem Babišem. Je zajímavé, že se na tom shodli jen několik dní po obdobném útoku prezidenta Miloše Zemana, který by chtěl ČT koncesionářský poplatek sebrat úplně a program ČT 2 označil za „horší komerční televizi“, a pokusu senátora Jana Veleby o změnu zákona, jímž by ČT o část poplatků opravdu přišla.

Veleba, který předsedá „prezidentské“ Straně práv občanů, naštěstí svůj návrh novely zákona o koncesionářských poplatcích stihl stáhnout dřív, než jej Senát mohl na plénu rozcupovat. Od radních České televize si ale stačil vysloužit přídomek slabomyslnosti. Veleba na ČT útočí pravidelně, tentokrát jej ale Kavčí hory zřejmě vytočily opravdu hodně: novela o televizních a rozhlasových poplatcích je totiž jeho druhou zákonodárnou iniciativou za tři roky senátorování. Tou první byl návrh zákona o změně výplaty sociálních dávek z března 2013, ke kterému se ale Veleba pouze připojil (hlavním předkladatelem byl tehdy Zdeněk Škromach). Takže nebýt ČT, možná bychom se od Jana Veleby žádného návrhu zákona nikdy nedočkali.


Foto: Česká televize

Agrárník Jan Veleba náhle začal rozumět mediální legislativě.

ANO v tom udělá pořádek

Stejně je ale překvapivé, že novelu mediálního zákona navrhne senátor, jehož hlavní doménou je zemědělství. Bývalý šéf Agrární komory je totiž místopředsedou stálé senátní komise pro rozvoj venkova, podvýboru pro zemědělství, výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a členem organizačního výboru Senátu. Mediální problematice se až do chvíle, kdy převzal vedení Strany práv občanů, vůbec nevěnoval, nebudeme-li počítat jeho pravidelné sedánky v Otázkách Václava Moravce a pláč nad špatným osudem českých zemědělců. Veleba nyní sehrál roli užitečného idiota v boji Miloše Zemana s Kavčími horami a zjitřil atmosféru, do které najednou přichází ANO s populistickými návrhy omezení veřejné služby. Protože jinak než omezení se tomu říkat nedá.

ANO je druhou nejsilnější parlamentní stranou a předsedá vlivnému Volebnímu výboru Poslanecké sněmovny, který spravuje i oblast mediální legislativy. Ve svém poslaneckém klubu má hned několik mediálních odborníků a bývalých novinářů či manažerů z médií. Jeho předseda Andrej Babiš vlastní jedno z největších novinových vydavatelství v zemi (Mafra), pod které spadají deníky MF Dnes, Lidové noviny, Metro, internetový portál iDnes.cz, ale i hudební televize Óčko. Vedle nich Babišovi patří i nejposlouchanější české Rádio Impuls a dlouhodobě se snaží koupit některou z velkých komerčních televizí. Už to je ukázkový střet zájmů, kdy mediální magnát a vládní politik v jedné osobě chce omezovat média veřejné služby.


Foto: FTV Prima

Přijde ještě někdy do Otázek Václava Moravce?

Spasí ČT vládní trpaslík?

A nejen to. Vicepremiér omezovat média, která se nebojí upozorňovat na podnikatelské aktivity Babišova holdingu Agrofert a další střety zájmů, do kterých se šéf ANO dnes a denně dostává. Agrofert si nedávno stěžoval na několik reportáží pořadu Reportéři ČT, časově se tato stížnost téměř potkala s výroky o „černé díře, v níž mizí peníze“, jimiž měl ČT častovat Martin Komárek s Andrejem Babišem. Za téhle situace se veřejnoprávní televize nahlas zastal premiér Bohuslav Sobotka, jemuž dochází, že bez nezávislých veřejnoprávních médií by si ČSSD brzy mediálně ani neškrtla, a především nejmenší vládní strana KDU-ČSL, která dokonce pohrozila použitím práva veta při jednání vládní koalice o případném snižování koncesionářských poplatků a dalších omezeních pro ČT.

Na lidovecké půdě, tedy na lidovci ovládaném ministerstvu kultury, se má konat i odborný seminář o poslání veřejnoprávních médií, který narychlo prostřednictvím Evropské vysílací unie (EBU) svolává sama ČT (jejíž ředitel nedávno usedl právě do vedení EBU). Rozhořel se tak zcela otevřený boj o budoucnost ČT, ale i vládní koalice. Důsledky mohou být vidět už poměrně brzy: poslance čekají volby členů mediálních rad, a to jak těch „malých“ (Rada ČT a Rada ČRo), tak „velké“ Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Vůbec poprvé by se tak mohli do Rady ČT dostat političtí nominanti ANO. Při předchozí volbě televizních radních totiž hnutí „zaspalo“, když odmítlo zavedené praktiky, kdy si jednotlivé kandidáty na radní prostřednictvím různých občanských sdružení dosazovaly samy parlamentní strany.

MMF tip early


Foto: KDU-ČSL

Na záchranu nezávislosti ČT se lidovci možná budou muset spojit s komunisty.

Vstanou noví radní. A bude líp

ANO na rozdíl od parlamentních „mazáků“ čekalo na to, jaké kandidáty předloží nevládní organizace a teprve z nich si pak vybíralo. V podstatě celou volbu podcenilo, což se letos už určitě nestane. O to horší následky může nadcházející volba mít: nynější Rada ČT stojí jako jeden muž za vedením televize a proti snahám ANO sáhnout na koncesionářský poplatek a nezávislost ČT. Jeden, dva nebo dokonce tři noví radní blízcí Babišově hnutí by ale mohli činnost kontrolního orgánu ČT zcela paralyzovat. Nebo přinejmenším znechutit práci ostatním radním, kteří se dosud přeli maximálně tak o to, jak moc nezávislé mohou být nezávislé audity plnění veřejné služby ČT, které si Kavčí hory zadávají u vybraných agentur.

Situace je o to nepříjemnější, že nikdo neví, o co konkrétně hnutí ANO jde. Kromě mediálních výkřiků o neobjektivní a rozhazovačné ČT nenabízí žádné vlastní řešení, žádný návrh zákona, nic, s čím by mohlo zasednout za jednací stůl. Vlastně se pohybuje na úrovni prezidenta Miloše Zemana a jeho kamaráda senátora Jana Veleby, kteří dokáží vyjmenovat, co je podle nich na ČT špatné, ale nepřichází s žádnou vizí, co by tedy měla televize veřejné služby dělat, aby si zasloužila jejich pochvalu. A tak nakonec dochází k takovým paradoxům, že proti útokům ANO televizi brání bývalá komunistická poslankyně a dnes členka Rady ČT, které podle jejích slov sice nadále vadí „jistá tendenčnost“ zpravodajství, ale ČT jako celek „musí podpořit“.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).