Hlavní navigace

RRTV mapovala stav IPTV/VoD za rok 2015

5. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zhodnotila situaci v těchto stále populárnějších službách. Celkem nyní eviduje 146 poskytovatelů.

Tím nejnovějším, resp. v pořadí 146., je k 1. březnu 2016 UPC Česká republika a služba TV Archiv patřící pod Horizon.tv.

Součástí pátého zasedání RRTV, které proběhlo na počátku měsíce, byly i analýzy tzv. audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání týkajících se Prima Play a Prima Play Premium (FTV Prima), dále Barrandov.tv (Barrandov Televizní Studio) a také služeb CET 21. V tomto případě už bylo konstatováno, že na doméně www.nova.cz se nenachází nelineární služba Nova.cz, nýbrž tři samostatné nelineární služby, a to Voyo, Nova Plus a TN.cz.

POSLEDNÍ ZASEDÁNÍ RRTV: Rada udělila sedm licencí HBO Europe. Jet může i HBO 3

Nové VKV vysílače a vyhlášení licenčních řízení mj. pro Karlovy Vary a Teplice

RRTV také požádala některé poskytovatele IPTV/VoD o podání vysvětlení, z jakého důvodu jí nebyla předložena zpráva o způsobu plnění povinnosti stanovené v § 7, odst. 1, 2 zákona č. 132/2010 Sb., o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání. Ten podle stránek Ministerstva kultury ČR „popisuje nově regulovaný segment služeb, které jsou obdobné televiznímu vysílání, svoji charakteristikou se ale liší tím, že sám uživatel si z předložené nabídky vybere, co a kdy bude sledovat“. Paragraf 7 se pak týká podpory evropské tvorby.

Podání vysvětlení se týká následujících společností:

MMF23 tip3

  • Czech News Center – Blesk.cz Video a iSport TV,
  • Kliktv CZ – Klik TV,
  • MTV Networks – služba Nickeldeon Hungary On Demand umístěná na adrese www.nickeldeon.hu,
  • PK 62 – Leotv.cz,
  • SAT Plus – služby UPC Express umístěné na adrese www.youtube.com/upcexpress,
  • Tocculio – BOOMtv.

Rada stanovila lhůtu k podání vysvětlení na 20 dní ode dne doručení výzvy.

Služby IPTV/VoD má RRTV, resp. zákon, definovány jako „audiovizuální mediální služby na vyžádání“. Jinak řečeno jde o „televizi přes internet“ (televizní vysílání přes internetový protokol – IP) a video na vyžádání, tedy Video on Demand (VoD), kterému se také říká „on-line videopůjčovny“. U nás je nejznámější službou O2 TV a Voyo, patří sem ale i využívání hybridního televizního vysílání HbbTV. Zde je nejznámější iVysílání České televize.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).