Hlavní navigace

RRTV zřejmě prodlouží další analogovou licenci

22. 2. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

22. 2. 2007

Televize Nova a Prima nebudou jediné, komu Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) prodloužila licence pro analogové vysílání. Žádost o takové prodloužení radě zaslala i děčínská regionální televize Lyra. Současná licence jí končí 21. října 2009, podle platného zákona o rozhlasovém a televizním vysílání má ale automatický nárok na její prodloužení na dalších 12 let.

Radní se žádostí zabývali už tento týden, o prodloužení licence ale zatím nerozhodli. Nejprve totiž požádají Český telekomunikační úřad (ČTÚ) o sdělení, zda nedošlo ke změně plánu využití kmitočtového spektra z důvodu plnění mezinárodní smlouvy, která by pokračování vysílání televize Lyra na současných kmitočtech znemožnila. Lyra vysílá na kanále 47 v Děčíně a Ústí nad Labem.

Pokud by rada licenci televize Lyra prodloužila, stanice by mohla analogově vysílat až do 21. října 2021. Nejde o první případ, kdy rada musela prodloužit analogovou licenci soukromé regionální televizi. My ty licence musíme prodlužovat. Institut tzv. automatického prodlužování licencí je natolik svazující a natolik tvrdý, že už předchozí rada věděla o problémech, které přinese v souvislosti s přechodem na digitální vysílání, říká předseda RRTV Václav Žák.

Zmínka o problémech, které mohou prodloužené licence způsobit při přechodu na DVB-T, se objevuje také v odůvodněních rady. Podle Žáka ale nemá žádnou právní relevanci. Podmínka by musela být ve výroku o udělení licence a na to by muselo být zmocnění v zákoně. Je to katastrofa a jeden z hlavních problémů digitalizace. Ta podmínka se měla objevit už v novele vysílacího zákona z roku 2001 a je velký problém, že do toho zákona nebyla vsunuta, řekl Žák v rozhovoru pro DigiZone.cz.

Předseda vysílací rady nicméně nepředpokládá, že by v případě regionálních televizí nastaly s prodlouženými analogovými licencemi potíže jako u Novy a Primy.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.