Hlavní navigace

RTA stupňuje tlak na stát kvůli vstupům na Primu, žádá ochranu investic

7. 12. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
7. 12. 2011

Regionální televizní agentura (RTA) upřesnila, v čem podle ní televize Prima obchází zákon, když chce od Nového roku svůj hlavní program vysílat na základě nové licence pro rodinný kanál Prima family bez povinnosti sdílení prostoru s regionálními televizemi. Změna licence a názvu hlavního kanálu Primy nemá podle RTA jiný cíl, než „očistit“ Primu od povinnosti poskytovat vysílací čas regionálním vysílatelům. Ty nyní Prima musí pouštět do svého vysílání na základě podmínek ve své licenci.

K TÉMATU: RTA se obrátí kvůli zachování regionů na Primě na RRTV, ČTÚ a Senát

RTA vychází z toho, že její studia mají platné licence do roku 2018, které jim zaručují vstupy do centrálního programu Primy. Celoplošné vysílání FTV Premiéra (dnešní FTV Prima) mohlo vzniknout jedině díky kmitočtům od počátku vyčleněným pro regionální vysílání, upozorňuje RTA. Regionálním vysilatelům za to bylo umožněno připojování do hlavního programu Primy a FTV Premiéra (dnešní FTV Prima) byla naopak uložena povinnost tento celoplošný program dodávat, vysvětluje společnost.

ČTĚTE TAKÉ: RTA trvá na zachování vstupů regionů do vysílání Primy i po Novém roce

Sdílení analogových kmitočtů a posléze i programové pozice v digitální síti 2 bylo podle RTA od počátku garantováno státem a zakotveno v licenčních podmínkách obou stran. FTV Prima v minulosti využila všech výhod tohoto uspořádání. Na regionálních kmitočtech si postavila vysoce ziskovou celoplošnou televizi a ještě k ní v procesu digitalizace získala tzv. kompenzační licence na kanály Prima Cool a Prima love. Proto je pro nás zcela nepřijatelné, aby se teď zbavila svých povinností, které z modelu vyplývají, opakuje výtku na adresu Primy výkonný ředitel RTA Pavel Zuna.

NAPSALI JSME: Co bude s regionálními televizemi RTA a R1 po Novém roce?

Po zveřejnění programového schématu kanálu Prima family je evidentní, že se nejedná o žádnou změnu programu, ale pouze o formální přejmenování kanálu s jediným cílem – vystrnadit z vysílání regionální provozovatele, míní Zuna. RTA se proto obrátila na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), aby ochránila vysílací licence jejích studií a dodržování stanovených licenčních podmínek společnosti FTV Prima a na Český telekomunikační úřad (ČTÚ), aby ochránil státní investice do vybudování regionálních headendů v multiplexu 2, které vznikly právě kvůli připojování regionálních televizí do vysílání Primy v této digitální síti.

K VĚCI: Vysílání Primy končí! Od 1. ledna 2012 z ní bude Prima family, bez regionů

Cloud23

Pozice pro regionální vysílání vznikly z vůle státu a technicky se dobudovávaly za státní peníze. Hrozí tak nebezpečí, že z peněz daňových poplatníků se vyčerpaly prostředky v řádu desítek milionů korun, které teď přijdou vniveč, upozorňuje RTA. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pak RTA vyzývá, aby překontroloval smlouvu Českých Radiokomunikací se společností FTV Prima pro vysílání televize Prima v multiplexu 2, na jejímž základě chce Prima v této digitální síti vysílat od 1. ledna 2012 program Prima family bez regionálního zpravodajství.

Smlouva, kterou České Radiokomunikace uzavřely s FTV Prima (a na jejímž základě chce nyní FTV Prima „nahradit“ program Prima programem Prima family), se dramaticky liší od smlouvy, kterou s Českými Radiokomunikacemi musely uzavřít regionální vysilatelé. RTA se proto domnívá, že se jedná o zneužití dominantního postavení na trhu, uvedla RTA v dnešní tiskové zprávě. Firma je přesvědčena, že je ve sporu s Primou jednoznačně v právu. Věříme, že oslovené státní instituce rozhodnou tak, aby počínaje 1. lednem 2012 nezačala RTA vznikat finanční újma, kterou by musela nárokovat právní cestou, dodala společnost.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).