Hlavní navigace

Rychlost nade vše?

Michal Černý

Rychlost prohlížečů v nejrůznějších uměle vymodelovaných testech je velice zavádějící. Přesto jsou tyto testy předmětem neustálých dohadů, spekulací a také článků. Neexistuje nějaké lepší kritérium než rychlost v prapodivných testech?

Michal Černý - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Osobně se mi články týkající se rychlosti prohlížečů líbí – jsou stručné, obsahují nějaký ten obrázek (graf) a vůbec jsou příjemné na čtení. Člověk se u nich dlouho nezdrží a může svoji internetovou činnost během okamžiku nasměrovat do právě nejrychlejšího nebo nejlépe standardy dodržujícího prohlížeče.

Pokud ale půjdeme k jádru věci, pak nutně musejí vyvstávat tyto (a jistě také mnohé další) otázky: Kolik JavaScriptů na stránkách, které si já prohlížím, poběží tak rychle jako v testu, a bude pořadí prohlížečů stejné? Je nutné volit prohlížeč, který splní test validity na 89 % místo toho, který uspěje jen z 87 %, když stránky dodržující všechny standardy (včetně bannerů, proužků a kontextových reklam) se téměř nevyskytují? Nedopadl by jiný test jinak?

Tyto testy se mi nelíbí ze dvou důvodů; předně jsou manipulativní a pak také nic neříkají o praktické uživatelské kvalitě a komfortu. Jak moc obtížné je vyrobit JavaScriptový test, který zvýhodní jeden či druhý prohlížeč? Ano, z IE 6 asi hvězdu neuděláme, ale hranice mezi rychlostí Chrome, Firefox 3.5 a Opera 10 je na zvoleném testu velice závislá…

Snad ještě více mě mrzí skutečnost, že jen málokterý test snaží nějak objektivně shrnout rychlost prohlížeče jako celku. Ne jako výkon v jedné disciplíně, ale v běžném denním provozu. Jako veličinu popisující komfortnost, snadnost použití, pohodlnost čtení, načítání průměrných webů, odběr průměrného množství RSS… 

Protože právě takováto globální veličina by byla pro mě jako pro uživatele zajímavá. Jenže to se poměrně obtížně měří a nikdy to není tak úplně věrohodné. Co je ono průměrné, jakou váhu má mít ten který parametr? Asi jen málo uživatelů potřebuje (tak jako já) si s narůstající denní (spíše večerní) hodinou zvětšovat písmo, nebo nějakou jinou drobnou úpravu, kterou rádi provádí flexibilně a maximálně rychle a pohodlně.

Content 2017 - tip Footshop

Dost možná, že bych podobnou glosu psal nad tím, proč se nesnažíme najít nějakou rozumným způsobem objektivní veličinu, která umožní srovnat prohlížeče podle objektivního klíče…

Přesto nemám pocit že si měření rychlosti prohlížečů zaslouží palcové titulky v mnohých magazínech, stejně jako se mi neoprávněné zdají emoce, které pravidelně pod takovými články vzplanou v diskusních fórech a komentářích. Diskutující by raději měli začít budovat něco jako index spokojenosti s prohlížečem. Pokud bude hlasujících pro jednotlivé prohlížeče dostatek, pak bude možná stejně populární psát krátké články s obrázkem o tom, který prohlížeč je nejvíce lidmi považován za nejlepší. Takové články s obrázkem budou možná o něco hodnotnější (ač to asi záleží na kvalitě stanovování indexu) a dost možná stejně čtivé. Dočkáme se jich?

Našli jste v článku chybu?
3. 7. 2009 10:13
N/A (neregistrovaný)
který prohlížeč je nejlepší pro největší množství uživatelů? nemusíte psát článek, dejte do všech článků anketu. a není takovou anketou statistika používanosti prohlížečů v mimopracovních hodinách? a není nakonec úplně jedno, který prohlížeč je nejlepší, nejrychlejší, nej...? (nevím jak kdo, ale já si vybírám takový sw, který vyhovuje mně. zda vyhovuje někomu dalšímu je pro mě naprosto nezajímavé.)
3. 7. 2009 18:00
deb00t (neregistrovaný)
Žiaľ, skôr to prvé. Nemajú šajn ani o tom, že "to modré éčko" je prehliadač, je to pre nich INTERNET. Aj "ímejlovú stránku" si v ňom otvárajú, pretože nemajú potuchy o tom, že ten ímejl nie je internetová stránka, ale skôr schránka ku ktorej je jednou z ciest webové rozhranie. Ale uznávam, aj zvyk robí svoje. Ja mám vždy problém po vyčistení systému od (ja viem, je to už klišé, žiaľ, skúsenosti neoklamem) malware a podobnej hávede a "zakázaní" MSIE presvedčiť nové…