Hlavní navigace

Safari 5: podpora rozšíření, vyšší výkon a podpora novinek z HTML 5

8. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Apple zpřístupnil Safari 5 pro MS Windows a Mac OS X. Verzi pro MS Windows můžete stahovat také ze Slunečnice.cz. Mezi novinkami je například podpora rozšíření na bází běžných webových technologií jako je HTML, CSS a JavaScript. Vývojáře by mohla zajímat podpora Geolocation API, WebWorkers a WebSockets. Z HTML 5 podporuje nové Safari celou řádu sémantických značek nebo třeba přehrávání videa v režimu přes celou obrazovku. Uživatelé MS Windows pak mají k dispozici hardwarovou akceleraci. Se…

Apple zpřístupnil Safari 5 pro MS Windows a Mac OS X. Verzi pro MS Windows můžete stahovat také ze Slunečnice.cz. Mezi novinkami je například podpora rozšíření na bází běžných webových technologií jako je HTML, CSS a JavaScript. Vývojáře by mohla zajímat podpora Geolocation API, WebWorkers a WebSockets. Z HTML 5 podporuje nové Safari celou řádu sémantických značek nebo třeba přehrávání videa v režimu přes celou obrazovku. Uživatelé MS Windows pak mají k dispozici hardwarovou akceleraci. Se Safari 5 nyní přichází také Safari Reader, což je nástroj pro čtení článků z webových magazínů, který potlačuje reklamu a další potenciálně rušivé elementy. Novinkou je též spolupráce s vyhledávačem Bin­g.

Pátá generace webového prohlížeče Applu přináší údajně až o třicet procent rychlejší engine Nitro pro zpracování kódu v jazyce JavaScript. S rychlejším přístupem k webovým stránkám by měl vypomoci DNS prefetching spolu s předělanou správou vyrovnávací paměti. Apple nasadil také nový adresní řádek Smart Address Field, který nabízí obdobné funkce jako Mozilla Firefox, tedy například přístup k dříve navštíveným stránkám nejen podle jejich adresy, ale i názvu. Vylepšený tabbed-browsing umožňuje předcházet otevírání dalších stránek do nových oken prohlížeče. (Apple.com)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.