Hlavní navigace

SAP: Operátoři potřebují kromě nových služeb i konkurenci, která přinese inovace

3. 10. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Big data, cloud, digitální služby, internet věcí nebo e-commerce. Cest pro operátory je hodně, žádná se ale zatím neukazuje jako ideál, který zastaví pokles jejich příjmů.

Operátoři stojí na rozcestí. Stanou se z nich jen provozovatelé „trubek“ nebo se promění v nové, digitální společnosti. Je to jejich volba. Ve čtvrtek nad tímto tématem debatovali středoevropští manažeři německého SAP v chorvatském Dubrovníku na setkání Telco Day.

Telekomunikační byznys musí hledat nové cesty, aby zachránil příjmy, na které byl za posledních patnáct let zvyklý. Průměrná marže evropských telekomunikačních firem totiž klesla z 37 procent před deseti lety na dnešních jednatřicet. Nabízí se hned tři cesty, jak z patové situace, kdy hlas klesá a data zatím neumí nikdo pořádně zpeněžit, ven. 

“Samozřejmě jde o internet věcí, cloud a mobilní komerci,” tvrdil na konferenci SAP Telco Day Holger Ochsenknecht ze SAPu. Zároveň ale dodal, že ani jeden z vyjmenovaných směrů se zatím neukázal jako ten nejjednoznačnější. “Jde stále jen o odhady, nemáme jasného lídra, prostě nový digitální byznys je pro operátory pořád jen sázka na budoucnost,” tvrdil manažer pro obchod ve střední a východní Evropě. 

Změna už začala. Musela. “Transformace do digitálního byznysu pro nás není možností, ale jasným imperativem,” hlásal na letošním Mobile World Congressu šéf IT španělské Telefóniky Phil Jordan. A zatímco dnes tvoří internet věcí, různé M2M tarify a nové digitální služby dvě procenta operátorských tržeb, za šest let by to měla být už víc než třetina. 

Jak se celá scéna proměňuje, ukazuje třeba růst zpráv poslaných přes různé komunikační aplikace. “Za poslední rok se počet zpráv v aplikacích zvýšil dvojnásobně,” tvrdí ve své prezentaci Peter Mravcak ze SAPu CEE. A výhled není o moc pozitivnější. 

M2M? V podstatě jenom prodávání SIM karet

Nové služby sice rostou, ale zatím nepřináší moc peněz. “Samozřejmě, že teď bude přibývat M2M zákazníků. Ale to pro operátory není žádná velká inovace. Prostě pořád prodávají SIM karty, jenom tyhle zatím nezvyšují průměrnou měsíční útratu na uživatele. Spíš naopak,” tvrdí Stefan Knopf, šéf regionu střední a východní Evropy. 

Český trh v oblasti M2M už ale roste rychle a podle IDC by měl růst ještě zrychlit a poskočit o patnáct procent. "Jako jasný trend vidíme přesun jednotlivých hráčů ve vznikajícím ekosystému ke službám s vyššími maržemi,” tvrdí analytička Ina Malatinska a dodává příklad českých operátorů. 

Ti se snaží vymanit z role pouhých poskytovatelů služeb a začínají rozjíždět vlastní platformy a aplikace. “M2M komunikace má v rámci T-Mobile B2B významný podíl na tržbách i počtech aktivních SIM a tuto oblast plánujeme významněji rozvíjet i v budoucnu. T-Mobile momentálně drží šedesátiprocentní podíl na trhu M2M SIM karet poskytujících datovou konektivitu,“ říká Pavel Krejčík, který má v T-Mobile M2M na starosti s tím, že na jaře operátor registroval přes 270 tisíc SIM karet v různých zařízeních, především pak fleetových službách. 

Další rychlý rozvoj slibuje i studie Ericssonu. Dnes podle švédské firmy tvoří M2M přibližně dvě procenta veškerých datových připojení. U operátorů, kteří se na novou službu začínají orientovat, to může být až procent dvacet. 

Padesát miliard leží ladem

Další cestou, kterou by se operátoři mohli vydat, je mobilní komerce a mobilní řešení pro velké firmy. “Korporace ale musí napřed pochopit, co jim mobilita přináší. A to se týká i samotných operátorů, jen šestnáct procent z nich je na to totiž připravena,” komentoval Knopf. Přitom v proměně velkých firem na mobilní společnosti se skrývá zlatá žíla s potenciálem až padesát miliard dolarů. 

Podle jedné z případových studií například jeden z německých operátorů tratí jen na tom, že nedokáže optimalizovat své tarify. „Mají stovku tarifů, některé nevyužívá nikdo a většina zákazníků využívá přibližně dvacítku z nich. Touto cestou utíká ročně až 300 milionů eur,“ tvrdí Nicolas Plocharski ze SAPu.  

Oživení trhu vidí i externí firmy, které nabízejí propojení mobilních technologií a byznysu. “Zatímco před dvěma lety jsme získávali čtyři zákazníky měsíčně, teď jsou to desítky,” tvrdí Ivano Fossati z italské firmy Hybris, která poskytuje řešení pro e-commerce nebo data management. “V Česku zatím spolupracujeme s AVG a začali jsme nedávno s O2 pod novým vedením. Každopádně nejdál je v tom irské O2, které už v novém modelu jede naplno,” dodává.

Velká data nesmí chybět

I v Česku se začínají operátoři věnovat další velké oblasti, ve které by mohli zpeněžit své databáze – velkým datům. Zatím je to jen oťukávání, ale  T-Mobile už spolupracuje s šumavským národním parkem, kde sleduje návštěvnost, ale i s akademickou sférou. Ta je totiž schopna s daty pracovat a vytvářet potřebné algoritmy. Kromě ČVUT je ve hře i ostravská Vysoká škola báňská. Zatím na velkých datech na Roztylech pracuje kolem padesáti lidí. A do velkých dat budou telekomunikační firmy investovat po celé Evropě. 

ebf - tip do článku - debata

“To ale všechno nemusí stačit. Operátoři musí taky mezi sebou rozjet pořádnou konkurenci, protože ta přináší inovace, a zároveň zapracovat na loajalitě zákazníků,” uzavřel konferenci věnovanou budoucnosti telekomunikací Pawel Gajda ze středoevropské centrály SAPu. 

Účast na konferenci a cestu hradila společnost SAP.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).