Hlavní navigace

satCentrum: Zákazníky UPC Direct zřejmě čeká přetáčení parabol

Jak dnes ve svém článku informuje server satCentrum, zákazníky satelitní platformy UPC Direct by mohlo čekat už o letošním podzimu nepříjemné překvapení v podobě otočení paraboly na novou pozici 23,5 st. východně. Satelitní web se odvolává na několik zdrojů, které má k dispozici. Společnosti Liberty Global totiž končí na podzim smlouva o pronájmu pěti transponderů, které obsazuje pro DTH (direct-to-home) příjem na satelitech Astra 1KR a Astra 1G. Na firmu má být údajně vyvíjen velký nátlak především proto, že na pozici 19.2 východně je za prvé velká poptávka po trandpondérové kapacitě a za druhé se chystá přesun francouzské platformy TPS.

SatCentrum dále dodává, že pro přechod na pozici 23.5 st. východně jsou i další pro. Např. skutečnost, že jsou k dispozici volné frekvence na satelitu Astra 1E a v roce příštím zde bude posílena flotila o družici Astra 3B. Na pozici 23.5 st. východně navíc vysílá i česká satelitní platforma CS Link a bylo by tak snadné zařadit některé programy, které v nabídce chybí (Sport 5, Óčko atd.), také pro abonenty UPC Direct. K dispozici ovšem není jen kapacita společnosti SES, ale také konkurenčního Telenoru. Na pozici 0.8 st. záp. je k mání nedávno vypuštěny satelit Thor 5. Ve hře jsou podle serveru i další méně atraktivní pozice, např. 16 či 9 st. východně.

A jak komentuje tento krok česká pobočka UPC? Problém se podle tiskového mluvčího společnosti Františka Maliny neřeší v Praze, Bratislavě, Budapešti nebo dokonce v Amsterdamu, ale až v americkém Denveru. Společnost Liberty Global poskytuje řešení direct-to-home příjmu pro 17 zemí a současná strategie by vyřešila situaci minimálně na nejbližších deset let, uvádí satCentrum.

Našli jste v článku chybu?