Hlavní navigace

Satelitní diváci dostanou pod stromeček novou stanici

5. 12. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 322915
TÝDENNÍ REVIZE - Za necelé tři týdny bude Štědrý den a je to poznat i na televizním trhu. Do vánočního se oblékly televize Prima, Óčko nebo Public. Pěkný dárek by měli dostat ale také diváci satelitní televize. Na družici Astra 23,5 stupně východně odstartuje přesně 24. prosince nová televize Živá. Vznikne ze současného slovenského programu Televíza. Zajímavostí je, že tato stanice se už jednou přeměnila. Kdysi se totiž jmenovala Nautik. Pomůže jí opětovný relaunch, nebo už jde o definitivně mrtvý projekt?

Televize Živá odstartuje na Štědrý den

Nová slovenská televize Živá, která bude nástupkyní kanálu Televízo, zahájí vysílání přesně na Štědrý den, tedy 24. prosince. Povolení pro změnu názvu získala stanice už na minulém zasedání Rady pro vysílání a retransmisi (RVR), obdoba naší RRTV. Program by měl být zaměřený především na zdraví a duchovno, uvedla ředitelka stanice Erika Vincoureková, která dodala, že by měla být ve vysílání zdůrazněna planeta Země jako celek. Chceme nabídnout pořady o ekologii a životním stylu, zábavu, komedie i grotesky, konstatovala šéfka Televíza. V programu by neměla dle jejích slov chybět ani meditační hudba. Čeští diváci zachytí program prostřednictvím satelitní platformy Skylink, kde bude do konce roku šířen nekódovaně. Od roku 2010 už bude stanice kryptována kódovacím systémem CryptoWorks, a to z důvodu ochrany autorských práv. Obchodní model pro tuto stanici prozatím nebyl zveřejněn, ale s velkou pravděpodobností se přidá do základní nabídky Skylinku. Stanici povede Erika Vincoureková, jedna ze zakladatelek nejsledovanější slovenské televize Markíza.

Televízo screenshot

V současné době program Televíza příliš atraktivní není. Foto: autor

Lukáš Polák: Na Štědrý den odstartuje na satelitu nová slovenská televize Živa
Juraj Koiš: Živou televizi povede někdejší šéfka publicistiky Markízy

Jižní Morava zažila digitální manévry

Česká televize zahájila o půlnoci na úterý 1. prosince zemské digitální vysílání z vysílačů Kojál a Děvín na jižní Moravě. Signál všech čtyř programů ČT je možné naladit na vysílacím kanálu 29, který Český telekomunikační úřad (ČTÚ) určil za definitivní kanál pro digitální vysílání ČT v oblasti jižní Moravy. Ve stejnou dobu na něj přešly i dva již fungující digitální vysílače ČT v Brně: Hády a Barvičova. Z nich do té doby ČT vysílala na kanálu 25. Pro mnoho diváků v Brně a blízkém okolí to mohl být šok: pokud si totiž na set-top-boxu nebo integrovaném digitálním televizoru v úterý ráno nespustili automatické vyhledávání programů, díky němuž se jim načetla „nová“ programová nabídka, programy ČT hledali marně. Vysílače Hády a Barvičova totiž vytvořily společně s Kojálem a Děvínem velkou jednofrekvenční síť. Technický plán přechodu (TPP) určuje, že tyto dva brněnské vysílače jsou v jednofrekvenční síti společně s Kojálem. Je jenom logické, že je přeladíme zároveň se spuštěním digitálního vysílání z Kojálu, uvedl v rozhovoru pro DigiZone.cz vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš.

Mux 1 - pokrytí ČR k 1.12.2009

Takhle vypadá mapa pokrytí digitálním multiplexem 1 po manévrech na jižní Moravě. Foto: Česká televize

Jan Potůček: Brno čeká „digitální šok“: Česká televize se stěhuje na jiný vysílací kanál
Jan Potůček: Pavel Hanuš: ČT má méně peněz na digitalizaci, bude rychleji vypínat analog
Juraj Koiš: ČT 2 ukončila analogové vysílání na jižní Moravě

Nova má problém, někteří operátoři nechtějí zařadit českou MTV do nabídek

Česká verze lifestylového a hudebního programu MTV nemá ani týden po zahájení vysílání důvěru největších kabelových a satelitních operátorů v Česku a na Slovensku. Společnost UPC nadále šíří ve své kabelové a satelitní službě původní verzi MTV Europe, podobně se zachovala i platforma Digi TV, která má výrazný podíl i na divácích na Slovensku. Zástupci české verze MTV přitom tvrdí, že kabeloví operátoři akceptovali nahrazení evropské verze českou. Prý je k tomu zavazuje i smlouva s MTV Networks International, která provozuje kanál MTV Europe. Podle informací serveru DigiZone.cz může být za nezařazením české verze MTV do nabídek největších operátorů i snaha snížit poplatky za možnost zařadit kanál MTV do nabídek placených televizních služeb. Česká MTV je totiž dražší než původní evropská verze a navíc se k ní neváže druhý hudební kanál VH1, který byl doposud součástí jednoho evropského balíčku. Operátoři proto se zařazením české MTV do svých nabídek váhají a snaží se vyjednat lepší pozici z hlediska celkové ceny.

MTV Czech - operátoři

Česká MTV stále ještě chybí v několika kabelových i satelitních sítích.

Juraj Koiš: Kabelovky s českou MTV váhají, chtějí výhodnější podmínky
Juraj Koiš: Česká MTV může kvůli absenci v UPC přijít o některé partnery
Juraj Koiš: Česká MTV se dožaduje šíření přes UPC, operátor čeká na smlouvu
Juraj Koiš: Českou MTV nezařadilo UPC ani Digi TV

Stručně

Tři nové dokrývače multiplexu 2 mají od 1. prosince západní Čechy. Jde konkrétně o lokality Aš, Mariánské Lázně a Kraslice. Tyto dokrývače jsou již nyní využívány i pro multiplex 1. Spuštěním digitálních dokrývačů v západních Čechách by mělo dojít ke zlepšení příjmu digitálního signálu multiplexu 2.

Lukáš Polák: Radiokomunikace spustily tři nové dokrývače multiplexu 2

Různá diskusní fóra na internetu, věnující se satelitní televizi, mají v posledních týdnech jedno společné téma. Velmi aktivně se zde diskutuje o novém modulu Diablo CAM 2, který italská společnost Duolabs uvádí právě v těchto dnech na trh. V minulosti se totiž stal objektem pirátů satelitní televize, kteří sledovali neautorizovaným příjmem placené kanály.

Lukáš Polák: Na trh míří nadmíru očekávaná novinka, modul Diablo CAM 2

Přesně před sedmi lety začala na Slovensku vysílat hudební televize Musicbox. Při této příležitosti slíbila, že udělá svým divákům radost v podobě kvalitnějšího obrazu a zvuku. Po nedávné výměně softwaru za nový a výkonnější, a po uvedení nové grafiky, jsme přistoupili k upgradu televizního řetězce, který výrazně zkvalitnil obraz aj zvuk, uvedl zakladatel slovenského kanálu Marcel Děkanovský.

Music box screenshot

Obraz slovenského Musicboxu by měl být nyní kvalitnější. Foto: autor

Lukáš Polák: Slovenská televize Musicbox slibuje jako dárek lepší obraz i zvuk

Po České televizi a digitálním plnoformátovém kanálu TV Barrandov zveřejnila programové schéma na svátky vánoční také komerční jednička Nova. Chystané pořady pro 21. prosinec letošního roku až 3. leden 2010 prezentovala prostřednictvím pětadvacetistrán­kového PDF dokumentu, který má k dispozici také server DigiZone.cz a tedy i všichni naši čtenáři.

Lukáš Polák: Televize Nova dnes odhalila svůj vánoční a novoroční program

ICTZ23

Zpravodajsko-publicistický deník televize Barrandov 60 minut, který vysílá stanice od pondělí do pátku od 17:45, končí. Serveru DigiZone.cz to potvrdil mluvčí stanice a vedoucí marketingu a PR Janis Sidovský. Pořad označovaný jako life-stylový koktejl s lidmi, kteří stojí za to, na obrazovce neobstál a Barrandov ho proto stahuje z programového schématu.

Lukáš Polák: Televize Barrandov přestane vysílat pořad 60 minut

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla:

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.