Hlavní navigace

Diváci satelitní televize se mohou těšit na novou várku hudebních stanic

10. 7. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 322915
TÝDENNÍ REVIZE - Tento týden musel potěšit především diváky mladé generace. Na satelitu se totiž objevily hned dva programy, které cílí na tuto věkovou skupinu. Jde konkrétně o nový hudební program Dance TV a čistě muzikální kanál MTV Music. První stanice bude vysílat na nejvhodnější pozici z pohledu českého satelitního diváka, 23,5 stupně východně, a chystá to nejlepší z taneční scény ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), druhá pak nabízí vcelku aktuální proud zahraničních videoklipů.

Vysílání zahájí první taneční program v HDTV

Na starém kontinentu vzniká nová taneční televize Dance TV. To, co přináší nového, je především vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Nizozemský kanál brzo odstartuje své vysílání na satelitní pozici 23,5 stupně východně. Program je možné naladit již v tuto chvíli, ale jde prozatím o test s vybranými sety DJ’s na tanečních party. Vše je pak prokládáno velkým logem stanice s nápisem Coming Soon. Není náhodou, že stanice vzniká zrovna v Nizozemsku, v zemi, kde se taneční hudba těší velké popularitě. Dance TV na svých webových stránkách slibuje, že bude jinou televizí než všechny ostatní takto zaměřené programy. Vysílání poběží 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, ale její náplní nebudou pouze videoklipy, ale i různé reportáže z tanečních party, lifestyle a podobně. Vzhledem k zaměření stanice je tedy jasné, jaká bude především její cílová skupina. Tu Dance TV vyzývá prostřednictvím svého webu, aby vyvinula tlak na operátory a zařadili ji do své nabídky. Dalším hudebním kanálem, který se nově představil českým divákům, je MTV Music. Nabízí ho platforma UPC Direct.

Lukáš Polák: Vzniká nová evropská taneční televize v HDTV. Na satelitu zatím nekóduje
Lukáš Polák: UPC Direct vyřadila z nabídky MTV Europe a zařadila MTV Music

Gambrinus liga míří na obrazovku TV Nova

Televize Nova nabídne od poloviny července přenosy nejvyšší domácí fotbalové soutěže – Gambrinus ligy. Počínaje 16. červencem zařadí jeden zápas týdně vždy v pátek od 17:25 hod. Původně plánované pořady (seriály Krok za krokem VI, Patty Hewes: Nebezpečná advokátka II, Kriminálka Miami V) se posunou na později. Informovala o tom Taťána Smolíková z oddělení skladby programu Novy. Od 16.7.2010 do 27.8.2010 se každý pátek zařazuje přímý přenos fotbalové Gambrinus ligy – vždy v 17:25, upřesnila Smolíková. Prvním zápasem, který Nova nabídne živě příští pátek 16. července, bude utkání pražských klubů Bohemians 1905 a Slavia. Česká televize bude vysílat přenosy Gambrinus ligy od pondělí 19. července každé pondělí od 17:00 hod. na programu ČT 2 a v sobotu od 18:00 hod. na programu ČT 4. O přenosy fotbalové Gambrinus ligy má zájem také placený kanál Nova Sport, který by jimi částečně nahradil anglickou fotbalovou Premier League.

Režisér - MS fotbal 2010 - 2

Gambrinus liga už nejen na obrazovce České televize, ale také TV Nova. (Ilustrační foto, Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Jan Potůček: Na Novu se vrací fotbalová Gambrinus liga. Od 16. července každý pátek

Televize Doma a JOJ Plus ukončily možný pirátský příjem na satelitu

Ukončení podpory prolomeného kódování v systému Nagravision 2 u satelitní platformy Digi TV je každým dnem blíž a blíž. Oficiální termín vypnutí zatím nebyl stanoven, začalo však odpojování původního kryptování u programů, které jsou nabízeny čistě pro slovenský trh. Jako první se tohoto kroku dočkaly plnoformátové programy Doma a JOJ Plus. Černých diváků v České republice se odpojování prolomeného kódování prozatím příliš nedotklo. Zatím se tak stalo pouze u dvojice programů Minimax/Animax. Vzhledem k tomu, že však k tomuto kroku došlo na dalším trhu, dá se počítat, že brzo dorazí i do tuzemska. Digi TV také přistoupila k častější změně takzvaných klíčů, které chrání platformu před zneužitím piráty. Po období, kdy byl její provozovatel vůči černým divákům benevolentní, je opět mění v menších intervalech, přibližně jednou za dva dny.

TV Doma inzerát - letadlo

Lukáš Polák: Vypínání Digi TV dorazilo na další trh. Platforma často mění kódy

Stručně

Pokud by Česká televize nevysílala reklamu a byla plně závislá na koncesionářských poplatcích, mohly by vzniknout některé nové digitální televize, kterým scházely peníze na rozjezd vysílání. V nedělních Otázkách Václava Moravce z Karlových Varů to řekl generální ředitel televize Nova Petr Dvořák. Česká televize má v roce 2012 přijít o možnost vysílat reklamu, její generální ředitel Jiří Janeček ale bojuje o to, aby reklama v ČT zůstala.

Jan Potůček: Šéf Novy: Za to, že nevznikly některé nové televize, může i reklama v ČT

Na středeční přímý přenos semifinále mistrovství světa ve fotbale mezi mužstvy Španělska a Německa se dívalo na programu čtvrtého programu České televize celkem 671 tisíc diváků. První čtyři pozice v žebříčku sledovanosti všech odvysílaných pořadů na ČT 4 zaujaly právě přenosy z fotbalového šampionátu, uvedl redaktor tiskového oddělení ČT Štěpán Janda. Včerejší přenos se stal zároveň vůbec nejúspěšnějším pořadem ČT 4 v jeho čtyřleté historii.

Lukáš Polák: ČT 4 zaznamenala díky včerejšímu fotbalu historický rekord

Čeští diváci si zvykli na to, že velké celosvětové nebo celoevropské sportovní akce typu fotbalových či hokejových šampionátů jim nabízí veřejnoprávní Česká televize. S několika málo výjimkami, kterými byl světový hokejový šampionát na Nově na přelomu desetiletí nebo minulé fotbalové Euro na Primě, nakoupila vysílací práva pro tato atraktivní utkání vždycky ČT. Jenže se blíží doba, kdy už tomu tak nemusí být.

Jan Potůček: Příští mistrovství světa ve fotbale v roce 2014 odvysílá ještě ČT. A potom?

HBO Comedy 16:9 - screenshot

Filmový kanál HBO nezměnil pouze grafický vizuál, ale kompletně také inovoval své webové stránky. Diváci na nich nyní mohou kromě programového schématu najít také řadu doplňkových informací, mezi které patří například zpravodajství ze světa stříbrného plátna. To je tu rozděleno do dvou rubrik – Hlavní novinky a Novinky.

Lukáš Polák: HBO má nové webové stránky. Nabízejí mimo jiné i zpravodajství

MM socky3

Prázdniny sotva začaly, ale u výrobců elektroniky již vrcholí přípravy na zářijový veletrh IFA, největší událost v oblasti spotřební elektroniky v Evropě. Například japonská společnost Toshiba chystá představení svých nových televizorů s internetovým připojením ve standardu HbbTV a s podporou 3D zobrazení. Do těchto televizorů se také připravují služby videa na vyžádání, podpora komunitních webů, hry a podobně.

Lukáš Polák: Německý veletrh IFA odhalil první novinky. Bude se na co těšit

Nejzásadnější událost toho týdne byla:

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.