Hlavní navigace

Satelitní taháky letošního podzimu? ČT1 HD a české MTV

13. 8. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Představitelé satelitních platforem působících na českém trhu jsou při sdělování podzimních novinek svých společností tradičně skoupí na slovo. Vyjádření se většinou vždy omezí na konstatování, že jednání ještě nejsou uzavřena, a proto není možné sdělit bližší podrobnosti. Už nyní je však jasné, že se má český divák na co těšit. Hlavním tahákem podzimu je bezesporu start České televize ve formátu HDTV a napjatě se také čeká na tuzemskou verzi kanálu MTV. Překvapí nás vůbec něčím platforma Digi TV?

ČT 1 startuje 31. srpna v HDTV

Start České televize ve vysokém rozlišení je bezesporu nejočekávanější událostí podzimu na poli satelitní televize. Abychom ale hned na začátku příliš nechválili, řekněme si, že z velké většiny půjde o tzv. upscale, tedy pořady přepočítávané ze standardního do vysokého rozlišení. Objeví se ale několik formátů, které již byly natočeny nativně, tedy ve skutečném HD. Půjde např. o retro seriál Vyprávěj, zábavnou show Duety (tu navíc bude ČT vysílat s prostorovým zvukem), film Tomáše Vorla Gympl a ze sportovních událostí o Velkou pardubickou České pojišťovny. Program ČT1 HD bude šířen prostřednictvím satelitních platforem CS Link a Skylink, tzn. na pozici 23.5 st. vých. Dobrou zprávou je skutečnost, že jeho vysílání nebude zpoplatněno, nutností je pouze abonentská karta již zmíněných společností. V současné době jde, co se HD týká, o jednotlivé projekty. Po kvantitě půjdeme v budoucnu, uvedl pro DigiZone.cz ředitel výroby ČT Václav Myslík. Další podrobnosti o chystané stanici si budete moci přečíst na DigiZone.cz zítra v samostatném článku.

ČT HD útlé

Zkušební vysílání programu ČT 1 ve vysokém rozlišení v zemské digitální síti 4 v Praze ještě předtím, než Česká televize změnila loga všech svých čtyř programů (Foto: Jan Kálal)

Nova oznámila start česko-slovenské MTV

O vstupu hudební televize MTV do České a Slovenské republiky se hovořilo mnoho let. Jeho cestu od března 2007 do dubna letošního roku můžete zmapovat ve speciálním textu MTV Czech (Nova Music). Zásadní zlom však přišel v září loňského roku, kdy bermudská společnost CME, vlastník televize Nova, potvrdila, že program skutečně spustí. Když už bylo jasné, že program skutečně odstartuje, mluvilo se nejprve o první polovině roku 2009, pak o tom, že start této televize letos vlastně není ještě vůbec jasný (nebylo se čemu divit v době ekonomické krize), a nakonec se o zahájení MTV Czech dozvěděli jako první čtenáři webu tn.cz. Start byl stanoven na 29. listopad. Program bude součástí kabelových a IPTV sítí, kde nahradí dosavadní MTV Europe. Tento program je totiž nabízen pouze v zemích, které nemají své lokalizované verze MTV. O zaražení stanice jednají podle serveru Parabola.cz satelitní platformy CS Link a Skylink. V UPC Direct nahradí kanál již zmiňované MTV Europe, což je ovšem otázkou u rumunské Digi TV, která je multiregionální a tradičně český trh opomíjí.

Startuje dvojka Markízy, slovenská Doma

Na Slovensku je bezesporu nejočekávanější událostí start druhého kanálu Markízy s názvem Doma. Ten se bude zaměřovat především na ženy v domácnosti, takže jim chce nabídnout odpovídající seriály a také telenovely. Jeho programové schéma je již známé, takže je možné si některé formáty jmenovat. Na televizi Doma se objeví např. klasická krimisérie s Petrem Falkem – Colombo, Ptáci v trní, Skrytá vášeň, Regina nebo Julie. Nebude zde chybět ani magazín 112, Chuťovky Petra Novotného nebo pěvecká soutěž Slávici na ulici, obdoba tehdy populárního nováckého pořadu Do-re-mi (vesměs jde o reprízy již odvysílaných pořadů). TV Doma bude vysílat prostřednictvím satelitní platformy Skylink na Slovensku a také v tamní nabídce CS Linku. Dá se počítat s tím, že v rámci zkušebního vysílání bude po omezenou dobu vysílání nekódované, jako tomu bylo např. u filmového kanálu JOJ Plus. Je možné, že stanici zařadí některé české kabelovky, podobně jako je tomu u sesterské Markízy. TV Doma oznámila v úterý také přesný datum startu – 31. srpna.

TV Doma inzerát - letadlo

Reklamní kampaň na nový kanál Doma. Foto: Mediálne.sk

Co chystá CS Link a Skylink, je zatím zahaleno tajemstvím

Jaké novinky si pro nás přichystaly satelitní platformy CS Link a Skylink, které své programy nabízejí na pozici Astra 23,5 stupně východně, zatím nelze říct. Nemohu vám sdělit žádné podrobnosti, protože jednání ještě v tuto chvíli probíhají, řekl serveru DigiZone.cz Jaromír Glisníkvýkonný ředitel společnosti TradeTec, která v České republice zastupuje Skylink. Novinky by však chtěla platforma nabídnout od 1. října, s podrobnostmi by se veřejnost mohla seznámit začátkem září. Jednáme se třemi programy a budu rád, když dva z nich dopadnou, řekl k rozšíření HDTV nabídky koncem července Glisník s tím, že stejný počet programů ve standardním rozlišení by měl přibýt i do placeného balíčku MULTI. Chceme jít nejdříve cestou širší nabídky kanálů. K přechodu na HD kanály musí zákonitě dříve nebo později dojít, nicméně je otázka, kdy bude poptávka po HD natolik veliká, aby se ji vyplatilo naplnit. Chceme soustředit především na to, aby naše programová nabídka byla pestřejší a struktura této nabídky co nejbližší uživatelovým potřebám, uvedl za CS Link výkonný ředitel společnosti Media Vision Daniel Klička.

UXD

Rozšíření nabídky Digi TV je věštěním z křišťálové koule

Tipovat, zda-li se rozšíří také nabídka rumunské satelitní platformy Digi TV, která působí také na českém a slovenském trhu, je jako věštění z křišťálové koule. Informovanost zákazníků i novinářů o novinkách je tradičně nulová, takže uchylovat se k nějakým spekulacím či slibům by bylo naprosto zbytečné. Za zmínku však jistě stojí skutečnost, které si minulý týden všiml server Parabola.cz. Platforma Digi TV totiž spustila v pořadí svůj již třináctý transpondér, který zůstává zahalen rouškou tajemství. Otázkou je, pro jaké trhy bude sloužit, v tuto chvíli se na něm totiž nacházejí většinou pouze testovací pozice s barevnými pruhy. To platforma UPC Direct má jasno. Dokud nedojde k jejímu přesunu na novou pozici 0,8 stupně západně, není schopna z kapacitních důvodů nabídnout nové programy. V úvahu by maximálně připadalo přidání některé stanice, která již na pozici 19,2 stupně východně vysílá. V UPC Direct by se však měla objevit česko-slovenská pobočka hudebního kanálu MTV.

Digi TV parabola Rumunsko

Dalším chystaným projektům vyprší licence

Na satelitu Thor 5 by měl nekódovaně začít vysílat kanál Residence TV. Ten má ale již na kahánku. Pokud to nestihne do 22. srpna, přijde od slovenského regulátora, Rady pro vysílání a retransmisi, o licenci – uplyne totiž třistašedesátidenní lhůta, během které měl odstartovat. Ještě v květnu to podle webu Mediálne.sk vypadalo s touto stanicí velmi nadějně. V současnosti jsme v úzkém kontaktu s developerskými společnostmi a uskutečňujeme všechny potřebné přípravy před startem vysílání, uvedla tehdy pro web výkonná producentka Telemone, provozovatele kanálu, Katarína Frimmerová. Residence TV se měla zaměřit na prezentaci různých druhů realit. Společnost SPI International, respektive její dceřiná firma Help Film, chystala několik nových televizí. Už dříve však upustila od projektu Revolution TV, hudební stanice pro mladé. V plánu byly např. Filmbox Family, Nostalgia Musica TV a další. Jenže obě stanice to mají také nahnuté. První jmenovaný kanál získal licenci od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) loni v září a druhý dokonce o měsíc dříve. Vice o plánech SPI International, které byly prezentovány v březnu, si můžete přečíst zde.

Jakou podzimní novinku na satelitu považujete za nejdůležitější?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.