Hlavní navigace

Satelitní televizi se v našem regionu výrazně daří

21. 11. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
TÝDENNÍ REVIZE - Nejnovější analýza společnosti Screen Digest, kterou má server DigiZone.cz k dispozici, dospěla k tomu, že satelitní televize v regionu střední a východní Evropy je na vzestupu a nic nenasvědčuje tomu, že by ji v nejbližší době čekala stagnace nebo dokonce pokles. Studie připomíná, že se na trhu objevilo nebo objeví několik nových hráčů. Zmiňuje mj. Slovensko, kde by na přelomu letošního a příštího roku měla odstartovat digitální televize Magio.

Satelitní televizi se daří

Jako ideální příklad, kde se daří satelitní televizi především, se ukázalo Rumunsko nebo Polsko. Placená televize expanduje především na vesnicích a menších městech, kde není dostatečná konkurence operátorů. Ti byli především nuceni k nasazení agresivní cenové politiky (slevy apod.) a přinesli také rozvoj televize ve vysokém rozlišení (HDTV). Na některých trzích dokonce nabídka roste tak rychle, že předstihla i konkurenční kabel nebo IPTV. Britská společnost Screen Digest se sídlem v Londýně, která je autorem studie, se zaměřuje především na analýzy v oblasti filmu, televize a širokopásmového připojení. O tom, že satelitní televizi už je nutné považovat za standard, svědčí fakt, že všechny nové kanály se objevují právě zde. Tento týden jsme vás informovali např. o tom, že také platforma Skylink zařadí do své nabídky česko-slovenskou verzi lifestylově-hudebního kanálu MTV. Další novinkou z orbity pak byl start německého kulturního kanálu Einsfestival HD na Thoru.

Astra družice

Lukáš Polák: Satelitní televize zaznamenává výrazný růst
Lukáš Polák: Nova se dohodla se satelitním Skylinkem a zařadí MTV Czech
Lukáš Polák: Německá stanice EinsFestival HD se překvapivě objevila také na satelitu Thor

Jižní Moravu čekají digitální manévry

V nejbližších dnech dokončí Česká televize rozhodující fázi přechodu na zemské digitální vysílání v regionu jižní Moravy. 30. listopadu sice přestane analogově vysílat „jen“ program ČT 2 na hlavním jihomoravském vysílači Kojál, zároveň však veřejnoprávní televize spustí digitální vysílání v jednofrekvenční síti na čtyřech vysílačích v této oblasti a její digitální signál pokryje přes 90 % území i obyvatel České republiky. O nadcházejících změnách ČT ve čtvrtek informovala na tiskové konferenci v Brně. Digitální vysílání probíhá v Brně od roku 2005, kdy zde začala Česká televize působit v rámci přechodného multiplexu A. Ten se v minulém roce transformoval do digitální sítě 1, a díky tomu letos na podzim vznikne zcela nová situace pro obyvatele celé oblasti, kteří jsou zvyklí přijímat signál ČT digitálně již několik let. Podobně jako tomu bylo loni na podzim v Praze, i Brňany čeká přizpůsobování na nové podmínky.

Mux 1 - pokrytí ČR k 1.12.2009

Takhle bude vypadat digitální pokrytí multiplexem 1 po manévrech na jižní Moravě. Zdroj: České Radiokomunikace

Juraj Koiš: Digitální manévry na jižní Moravě: už za 10 dní ČT „zamíchá“ vysílači
Juraj Koiš: ČT zapojí do jednofrekvenční sítě na jižní Moravě čtyři silné vysílače

UPC si s přetočením parabol sama neporadí, proto hledá firmu

V pátečním vydání deníku Mladá fronta DNES se objevil inzerát, ve kterém společnost UPC Česká republika shání firmy, které by byly schopny realizovat jejím zákazníkům přetočení parabol ze satelitů Astra (pozice 19,2 st. východně) na Thor (1 st. západně). Reklamy si všiml server satCentrum.com, její pravost potvrdil serveru DigiZone.cz tiskový mluvčí UPC František Malina. Inzerát, který lze najít v druhém nejčtenějším deníku v České republice (podle posledních průzkumů čte MF průměrně 975 tisíc lidí denně), vyzývá všechny společnosti s odpovídajícími profesními a finančními referencemi, aby své nabídky posílaly na e-mailovou adresu procurement@upc.cz. UPC je nutné s nabídkou kontaktovat do středy 25. listopadu, společnost si však vyhrazuje právo výběrové řízení kdykoliv zrušit, vyhlásit nové výběrové řízení nebo druhé kolo výběrového řízení.

UPC Direct 5

UPC nechce nechat své zákazníky na holičkách. Foto: autor

Lukáš Polák: Společnost UPC hledá firmu na přesměrování parabol na satelit Thor

Stručně

Rekordní počet nových kmitočtů udělila na svém posledním zasedání Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) jediné rozhlasové stanici. Společnost Route Radio s.r.o., za kterou stojí podnikatel Radim Pařízek, získala pro své Rádio Dálnice třiadvacet nových frekvencí. Jde o vysílače v rozmezí od 50 do 10 Wattů, tedy s minimálním výkonem.

Lukáš Polák: RRTV udělila 23 frekvencí dálničnímu rádiu Radima Pařízka

Operátor multiplexu 3 společnost Czech Digital Group se odvolala vůči odnětí 46. kanálu, který využívá pro potřeby multiplexu 3. Český telekomunikační úřad tento se rozhodl odejmout tento kmitočet, protože síť 3 využívá v Praze ještě 59. kanál z vysílačů Žižkov a Cukrák. Podle ČTÚ jde o zbytečnou duplicitu, a tudíž není důvod, aby CDG měla k dispozici ještě 46. kanál ve stejném městě.

Juraj Koiš: Společnost CDG se brání odnětí 46. kanálu v Praze

Primácká televize R1, která přináší každé ráno vysílání regionálních televizí seskupených pod touto značkou, začne na satelitu vysílat pravděpodobně na začátku příštího roku. Serveru DigiZone.cz to řekl ředitel Primy Marek Singer. Důvodem, proč ještě stanice nezačala na pozici 23,5 st. východně vysílat, je fakt, že od RRTV doposud neobdržela rozhodnutí o udělení licence.

Televize R1 - regionální studia mapa

Lukáš Polák: Regionální televize R1 od Primy začne vysílat na satelitu příští rok
Jan Potůček, Lukáš Polák: Jak je to s regiony na Primě v digitálním vysílání?

Programový ředitel digitální televize Barrandov Petr Sládeček odstoupil ze své funkce. Informovala o tom zpravodajská agentura ČTK, které to sdělil ředitel marketingu a PR a tiskový mluvčí stanice Janis Sidovský. Na jeho pozici nastoupila dosavadní ředitelka výroby Jolana Dvořáková. Její post už nebude stanice obsazovat.

Lukáš Polák: Petr Sládeček jako programový ředitel Barrandova skončil

Cloud23

Předsedkyně Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńskia odhaduje, že digitalizace terestrické televize v Polsku se oddálí přibližně o jeden rok. Červenec 2013 jako termín pro vypnutí posledního analogového vysílače je však stále aktuální. Podle původního návrhu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) měly být první oblasti zapínány v září.

Lukáš Polák: Polská digitalizace může nabrat až roční zpoždění
Lukáš Polák: Pro Poláky je hlavní výhodou digitalizace HDTV

Nejzásadnější událost toho týdne byla:

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).