Hlavní navigace

Sběr Baňk na Sberbank.cz už nenajdete. Banka vyhrála spor o doménu

8. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ruská banka od svého vstupu na český trh nemohla používat doménu Sberbank.cz, zabrala ji totiž firma Sběr Baňk. Rozhodčí soud ale nyní přisoudil doménu bance.

Až do začátku tohoto týdne musela banka Sberbank využívat v Česku doménu sberbankcz.cz. Variantu sberbank.cz si totiž ještě před oficiálním vstupem ruské banky na tuzemský trh zabrala královehradecká společnost Sběr Baňk, založená v říjnu 2011.

Nyní ale Sberbank může používat i doménu sberbank.cz. Uspěla totiž se stížností u Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře, který podobné doménové spory řeší. Ten doménu v těchto dnech přisoudil právě bance, která je už dokonce zapsána jako majitel v registru domén. Jako první o tom informoval internetový deník Aktuálně.cz.

"Řízení trvalo zhruba pět měsíců. Jsem rád, že nám rozhodčí soud dal za pravdu. Doménu má vlastnit ten, kdo ji opravdu reálně využívá a reálně pod daným jménem podniká,“ řekl online deníku Aktuálně.cz generální ředitel české Sberbank Vladimír Šolc. Narážel tak na skutečnost, že firma Sběr baňk ve skutečnosti nevyvíjela žádné aktivity.

Rozhodčí soud ve svém rozhodnutí konstatoval, že původní majitel domény jednal v rozporu s dobrými mravy hospodářské soutěže. A to zejména tím, že využil známosti značky Sberbank s cílem přilákat na svůj web internetové uživatele. Rozhodce taktéž dospěl k závěru, že bance náleží k označení „sberbank“ přednostní právo.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.