Hlavní navigace

Sdružení Hermes čelí podezření ze střetu zájmů

20. 1. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
20. 1. 2006

Společnost Dada media, která se měla podílet na projektu Pražské mediální a komunikační centrum (PMKC) občanského sdružení Hermes, dnes upozornila na možnost střetu zájmů v případě udělování dotací z Evropského sociálního fondu (ESF) tomuto sdružení. Podle Miroslava Pýchy, majitele firmy Dada media, totiž existuje podezření, že členka užšího vedení Hermesu Marína Landová ze své pozice předkládala projekty ke schválení ESF a následně pak tyto projekty z jiné pozice v detašovaném pracovišti ministerstva práce a sociálních věcí doporučovala ke schválení a kontrolovala jejich plnění. Jeden z projektů se týká i propagace zemského digitálního vysílání. Hermes na něj získal dotaci 20 milionů korun.

Dada media zvažuje podání trestního oznámení na neznámého pachatele ve věci možného podezření ze spáchání trestného činu podvodu, když zde existuje vážné podezření, že členka sdružení paní Marína Landová by jako autorka projektu PMKC a některých dalších projektů se mohla podílet na zajištění vyhotovení některých projektů a následně se pak mohla ze své funkce podílet na ovlivňování jejich následného prosazování a schvalováním, uvedl Pýcha ve svém dnešním prohlášení pro média. Toto podezření je o to závažnější, že se jedná o nakládání s finančními prostředky z veřejných zdrojů, dodal.

Dada media se podle Pýchy měla podílet na projektu PMKC. Jako partner měla zajišťovat provoz internetového rádia, na který získalo sdružení Hermes část dotace (celkově šlo o necelých patnáct milionů korun, přičemž polovinu dodal ESF a polovinu pražský magistrát). Hermes však po schválení projektu s firmou Dada media nenavázal žádnou spolupráci a na čtvrtečním valném shromáždění členů Hermesu vyloučil Miroslava Pýchu z tohoto sdružení. Pýcha podle svých slov požadoval, aby byla objasněna role Maríny Landové v projektech Hermesu a ESF.

Občanské sdružení Hermes Pýchovo prohlášení odmítá. O podpisu partnerské smlouvy jsme s Miroslavem Pýchou jako statutárním zástupcem Dada media po 1. září 2005 jednali velice intenzivně. Předali jsme mu několik návrhů partnerské smlouvy. Pan Pýcha žádný z nich neakceptoval a trval na tom, že partnerská smlouva musí společnosti Dada media zajistit celkový objem čerpání finančních prostředků, a to ve výši několika milionů korun. K podpisu partnerské smlouvy proto nedošlo, vysvětluje Hermes v dnešní tiskové zprávě.

Hermes se však nevyjádřil k podezření ze střetu zájmů členky jeho užšího vedení Maríny Landové. Podle nepotvrzených informací Landová ve čtvrtek na valném shromáždění Hermesu požádala o uvolnění z funkce. Nadále však zůstává ve vedení spřáteleného občanského sdružení CEMI, s nímž Hermes úzce spolupracuje na několika projektech dotovaných ESF.

Content 23

Server DigiZone.cz připravuje na příští týden podrobný materiál o sporných aktivitách sdružení Hermes.

Čtěte také: Sdružení Hermes: jak sehnat a utratit miliony

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).