Hlavní navigace

Šéf CME: Do deseti let přijdeme o práci, televizi převálcuje internet

25. 6. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
25. 6. 2007

Televize jako taková přestane do deseti let existovat a nahradí ji internet a nová média. Během úvodního večera budapešťského mediálního veletrhu Discop to prohlásil Michael Garin, generální ředitel bermudské společnosti CME, která v Česku vlastní televizi Nova a Galaxii sport. Garinův projev citoval deník Hollywood Reporter, odkud zprávu převzal server Mediálne.sk.

Televizní průmysl v západní Evropě a Spojených státech zaniká, náš průmysl je financovaný reklamou a reklama ztrácí svoje diváky, řekl Garin. Internet, nová média a technologie, které umožňují stahovat programy a přeskakovat reklamy, rapidně naruší devadesát procent televizních příjmů, které v současnosti pocházejí z tradiční reklamy.

Negativní vliv bude mít podle generálního ředitele CME i digitalizace, která přinese více televizních kanálů a rozdrobení publika. Rostoucí penetrace digitálních videorekordérů PVR a konkurence internetu způsobí, že televizní sítě v USA a západní Evropě už nebudou tak rozsáhlé, aby mohly být subvencované reklamnou, cituje Mediálne.sk ze serveru World Screen.

Podle Garina drží současné televizní stanice tři základní pilíře: kvalitní vlastní produkce, dobře dělaná programová skladba a vlastní propagace. Garin mluví o „třech P“. Tuto zkratku, ale v poněkud jiné souvislosti, použil minulý čtvrtek generální ředitel televize Nova Petr Dvořák v souvislosti s požadavky Novy na proces digitalizace televizního vysílání v České republice. Dvořákova „3P“ znamenala pokrytí signálem, penetraci set-top-boxů a kvalitní program.

Podle Garina diváci nebudou sledovat „3P televizi“ jako placenou službu nebo model pay-per-view. Pokud jste závislí na lidech kupujících si takové programy na individuální bázi, nikdo nevytvoří dobrý programming. V konfrontaci s internetem a novými technologiemi 3P televize zaniknou, je přesvědčený ředitel CME. Zajímavé je, že zánik klasických televizí odhaduje na rok, kdy Nově končí současná prodloužená licence pro pozemní analogové i digitální vysílání.

Garin však míní, že zánik klasické televize postihne střední a východní Evropu o něco později než Spojené státy a západní Evropu. Výhodou našich stanic je to, že se můžeme učit z chyb, které se staly v USA a v západní Evropě a vyhnout se jim, prohlásil Garin. CME vlastní šestnáct televizních stanic v sedmi evropských zemích včetně Ukrajiny. Skupina chce dokonce expandovat do dalších států regionu. Garin v této souvislosti už dříve zmínil Bulharsko nebo Maďarsko.

Pro expanzi má ředitel CME jasné zdůvodnění: zatímco Američané dnes sledují televizi až sedm hodin denně, ve střední Evropě je průměrná denní sledovanost televize poloviční, asi tři a půl hodiny. Proti jeho přesvědčení ale hovoří čísla, podle nichž denní sledovanost televizí konkrétně v České republice meziročně klesá. Podle ředitele Novy Petra Dvořáka ale nejde o nijak dramatický pokles a i ten by se měl časem zastavit.

ebf - tip do článku - debata

Do deseti let nebudete mít práci. Věřím tomu srdcem i duší. Měli byste začít přemýšlet, co budete dělat v nadcházejících letech, řekl Garin v projevu pro účastníky budapešťského veletrhu Discop.

KOMENTÁŘ: Prozíravá slova majitele Novy

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).