Hlavní navigace

Šéf zpravodajství ČT reagoval na analýzu televize Z1

2. 3. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
2. 3. 2009

Ředitel zpravodajství České televize Milan Fridrich reagoval pro server DigiZone.cz na analýzu, kterou si nechala vypracovat zpravodajská televize Z1, z níž vyplynulo, že tento kanál zpracovává události rychleji než právě veřejnoprávní ČT 24. Fridrich konkrétně reagoval na tu část, ve které komerční televize tvrdí, že odvysílala za den 9 hodin a 55 minut zpráv od 7:00 do 24 hodin, zatímco ČT 24 měla odvysílat pouze 8 hodin a 45 minut. Tento údaj je zcela mylný, konstatoval šéf zpravodajství ČT.

Rozdíl mezi ČT 24 a Z1 je především v tom, že první kanál není postaven na střídání zpráv a publicistiky nebo dokumentů. Veřejnoprávní program je podle něj především zpravodajským tokem, a to od 6:00 do 0:20. Je zde však několik výjimek. Konkrétně jde o futurologické Milénium od 11:32, Černé ovce od 12:32, Interview ČT24 od 17:30 a rozhovor Před půlnocí ve 23:30. Nebýt těchto pořadů, vysílala by dle slov Fridricha čtyřiadvacítka pouze zpravodajství.

A to jak proud krátkých nebo delších přehledů zpráv, které mají délku od 3 minut do 27 minut, tak rozšířené rozhovorové zprávy, živé vstupy a komentáře aktérů dění v několikahodi­nových blocích Studia 6, Před polednem, Studia ČT24, nebo pořadů Ekonomika ČT24, Regiony ČT24, Studio Burza, či Události, komentáře, konstatoval na obranu zpravodajského kanálu ČT 24 Milan Fridrich, který se zároveň televize Z1 ptá, zdali si myslí, že Studio burza, živé vstupy z ČR i zahraničí během ranního toku Studia 6 či odpoledních Studií ČT24 nejsou zpravodajstvím.

Právě na živých proudech informací stojí podle Fridricha filosofie ČT24. Ten zároveň dodává, že do zpravodajství je možné zařadit také Regiony ČT24, Otázky Václava Moravce nebo několikahodinový přenos z Poslanecké sněmovny. Celé vysílání „čtyřiadvacítky“ je zpravodajským tokem aktualit, vstupů a přímých přenosů, upřesnil ředitel zpravodajství České televize a zároveň upozornil také na svůj komentář, který jsme nedávno zveřejnili také na serveru DigiZone.cz. Fridrich na konci textu uvádí, že rozsah zpravodajství na ČT 24 není tedy 8 hodin a 45 minut, ale ve skutečnosti 14 hodin.

MM balicek

Šéf zpravodajství reaguje také na jednu z porovnávaných zpráv, šlo o tu k pádu tureckého letadla u Amsterdamu. První hodinu přebírala ČT24 vysílání od globální CNN z jediného důvodu: Ta hodina „breaking news“ je dle smlouvy zdarma. Tak proč utrácet, když máte prestižní nejdůvěryhodnější světové vysílání zadarmo? Vysílání se musí dělat hospodárně, popíchl Fridrich zpravodajskou konkurenci Z1, která nedávno představila svůj plán, jak v době ekonomické krize ušetřit.

K TÉMATU: Z1 se porovnala s ČT 24 a zjistila, že je u mnoha zpráv rychlejší

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).