Hlavní navigace

Semantic Visions Jana Barty odkoupila software a know-how Newstinu

18. 5. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jak vyplývá z informací uložených v Insolvenčním rejstříku na Justice.cz, podala na sebe dne 16. května 2011 již podruhé insolvenční návrh česká internetová akciová společnost Newstin. Poprvé tak učinila společnost 3. května letošního roku, ale tento návrh byl soudem zamítnut. Čtenáři Lupy se mohli se společností Newstin seznámit v rozhovoru s jejím ředitelem Františkem Vrabelem. 

Jak vyplývá z informací uložených v Insolvenčním rejstříku na Justice.cz, podala na sebe dne 16. května 2011 již podruhé insolvenční návrh česká internetová akciová společnost Newstin. Poprvé tak učinila společnost 3. května letošního roku, ale tento návrh byl soudem zamítnut. Čtenáři Lupy se mohli se společností Newstin seznámit v rozhovoru s jejím ředitelem Františkem Vrabelem

Společnost Newstin měla silné mezinárodními ambice. Právě potíže při shánění zahraničních investorů, které se nezdařilo podle plánů, přivedly společnost do finančních problémů. Společnost Newstin si v době expanze v roce 2007 zřídila, kromě dalších forem financování také kontokorentní úvěr téměř 21 milionů u České spořitelny. Česká spořitelna pak nesplácený úvěr prodala společnosti APS Czech Republic, a.s. 

Z této společnosti se pohledávky dostaly v prosinci 2010 za blíže neurčenou cenu ke kyperské společnosti Absurd Capital Limited (založené v dubnu 2010). Společnost Absurd Capital Limited pak podala v lednu 2011 na Newstin pro vymožení pohledávky návrh na exekuci.Letos v březnu získala v exekuční dražbě za 4,9 milionů korun software, za dalších 199 tisíc pak další duševní vlastnictví (vynález a dva užitné vzory) a za 11 tisíc korun šestnáct počítačů s deseti monitory společnost Semantic Visions, s.r.o.

Šlo o příklep za vyvolávací cenu, která začínala na jedné třetině odhadu, jak je v exekučních dražbách běžné.Na celé věci je zajímavé, že za společností Semantic Visions stojí kapitálově právě Absurd Capital Limited, která tak dluh proměnila vyvoláním exekuce na hodnotné know-how. Kdo stojí za touto kyperskou společností, nelze jednoduše zjistit. 

Podle listin, uložených v Insolvenčním rejstříku, byl v některých chvílích za společnost zmocněn jednat mladý internetový podnikatel Jan Barta, který je čtenářům Lupy též známý z nedávného rozhovoru

ebf - tip do článku - debata

Společnost Semantic Visions sídlí i na stejné adrese, na které sídlí další firmy, ve kterých Jan Barta figuruje. Barta však odmítl na přímý dotaz záležitosti kolem vlastnictví kyperské společnosti komentovat. Na svém blogu však již v minulosti představoval „sémantické vize“ jisté společnosti, do které přiznal investice a nastínil možnosti uplatnění těchto technologií pro podnikání s doménami, kterému se věnuje. 

 Pokud se tedy Bartovi podařilo dostat letité know-how Newstinu za cenu kolem pěti milionů, lze jen konstatovat, že čich na investiční příležitosti mu opravdu nechybí. Samozřejmě zde byly ještě další náklady na pořízení pohledávky, která vznikla původně vůči České spořitelně, ale zde je nutno podotknout, že závazky společnosti Newstin vůči Absurd Capital Limited se po exekuci příliš nesmrskly a stále je ve hře kolem dvaceti milionů korun. Tato původní částka totiž narostla o tučné úroky i nemalé náklady na exekuci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).