Hlavní navigace

Seznam prohrál v kauze zneužitých ochranných známek v inzerátech

Autor: Jan Sedlák
Jan Beránek

Kolínská firma si stěžovala na vyhledávač u soudu za to, že neodstranil placené odkazy, ve kterých byly neoprávněně používány její značky.

Může firma pracovat s chráněnou konkurenční značkou ve svém inzerátu na internetu? Podle Městského soudu v Praze nemůže. Respektive může, ale jen do té doby, než se vlastník ozve a žádá vymazání inzerátu. 

Firma Teco podle informací Hospodářských novin s podobnou stížností poslala k soudu Seznam.cz, protože na rozdíl od Googlu inzeráty konkurenční firmy nesmazal. Šlo o PPC reklamu, která se zobrazovala na klíčová slova názvů výrobků, které má kolínská firma zaregistrovány.

Seznam se brání tím, že nemůže u všech reklam zkoumat jejich obsah, tedy podobnost produktů nebo služeb, stejně jako to, co je a co není porušování ochranné známky. Soudkyně Monika Vacková to ale vidí jinak. 

Content 2017 - tip Footshop

Podle HN okomentovala situaci tak, že v tomto případě nebylo potřeba k zjištění situace právnické vzdělání, ale stačil selský rozum. A navíc firma Teco Seznam upozorňovala, že reklama zasahuje do jeho práv.

Seznam je o své pravdě přesvědčen a neskládá zbraně. „Rozhodnutí městského soudu dosud není pravomocné. Protože s jeho závěry nesouhlasíme, rozhodli jsme se podat odvolání k vrchnímu soudu, který se bude celou záležitostí zabývat. Z toho důvodu se bohužel nemůžeme vyjádřit k záležitosti, která bude znovu předmětem jednání před vrchním soudem,“ komentuje situaci Eva Albrechtová ze Seznamu.

Našli jste v článku chybu?
13. 2. 2016 9:38
fd (neregistrovaný)

Otazka spis zni, jak muze provozovatel (google, seznam, ...) vedet, ze ten kdo pozaduje smazani inzeratu je skutecne tim, kdo je k tomu opravnen? Mohlo by se totiz klidne stat, ze to bude pozadovat konkurence, a pak po nich zcela opravnene bude prozmenu chtit nahradu skody skutecny majitel.

Tudiz to, ze firma reaguje az na rozhodnuti soudu je spis normalni, nez to, ze cokoli kona na jakysi pozadavek.

12. 2. 2016 18:27
Petr (neregistrovaný)

Ono se to podava jako neco "prevratneho" ale pudl tohoto sporu neni v tom, ze by nekdo delal reklamu na produkty nejake firmy a ta si to neprala a soud ji dal zparavdu. Pokud jsem v ramci EU a volneho pohybu zbozi legalne nabyl produkty nejakeho vyrobce s vycerpanou ochrannou znamkou mohu je legalne prodavat a mohu na ne delat reklamu (v tomto rozhodl jiz i Evropsky soud) a vyrobce/dovoz­ce/distributor (drzitel prav) toto nemuze zakazat. Samozrejme nemuzu u toho pouzivat napr. logo dane znacky. …